4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Washington és Brüsszel kapcsolatai a diplomáciai, a katonai és a kereskedelmi dimenzióban is csúnya képet mutatnak. Nem segít a területért felelős politikus, Wess Mitchell távozása, amely Orbán számára is kellemetlen hír, hiszen komoly szerepe volt abban, hogy tavaly az USA barátságosabb hangot ütött meg.Lánczi András, a Corvinus rektora közben elárulta, miért kell a CEU-nak távoznia. Káncz Csaba jegyzete.

Csupán tizenhat hónap szolgálat után, február közepén távozik hivatalából „családi okok miatt” az amerikai külügyminisztérium európai ügyekért felelős helyettes államtitkára, a 41 éves Wess Mitchell. A NATO iránt elkötelezett magasrangú diplomata leugrása a Trump-kormányzat hánykolódó hajójáról egy újabb csapás a transzatlanti kapcsolatokra, éppen akkor, amikor egy sor magas rangú amerikai politikus kétségbe vonja a nemzetközi szervezetek értelmét, beleértve az EU-t és a NATO-t is.

Szétmálló kapcsolatok

Az amerikai külügy Trump hatalomra lépése óta permanens káoszban van: a minisztériumban jelenleg nincsen kinevezett helyettes államtitkári felelőse a Közel-Keletnek, Kelet-Ázsiának, Dél-Ázsiának és a Politikai-Katonai Ügyeknek. Kulcsfontosságú országokban a mai napig nincsenek kinevezve amerikai nagykövetek. A múlt hónapban Washington leminősítette az EU követséget, mindezt úgy, hogy erről nem is értesítette előzetesen Brüsszelt. Mondjuk az európai polgárok a maguk részéről már régen leminősítették Trumpot: a legfrissebb felmérés szerint a németek 10 százaléka, míg a franciáknak csak a 9 százaléka gondolja azt hogy az amerikai elnök jól kezeli a nemzetközi ügyeket.

Mitchell lemondása éppen úgy tegnapelőtt került nyilvánosságra, mint az, hogy Merkel és Macron megteremti a Francia-Német Védelmi és Biztonsági Tanácsot és lépéseket tesznek az önálló európai hadsereg létrehozásának irányába. Valóban, a védelmi együttműködés is akadozik: James Mattis amerikai védelmi miniszter a múlt hónapban dobta be a törülközőt, aki Mitchell-hez hasonlóan az európai szövetségesek tisztelete mellett szállt síkra. A múlt év végén két másik, NATO ügyekért felelős magasrangú Pentagon hivatalnok is lemondott: Thomas Goffus, aki az európai- és NATO-kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárként szolgált és Robert Karem, aki nemzetközi biztonsági ügyekért felelős helyettes államtitkár volt.

Washington és Brüsszel kapcsolatai a kereskedelmi dimenzióban is csúnya képet mutatnak. Richard Grassley, az amerikai Szenátus pénzügyi bizottságának elnöke szerint Trump hajlik arra, hogy büntetővámokat vezessen be az autóimportra, miután elégedetlen az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalások sebességével és ez a tárgyalóasztalhoz kényszerítheti a másik felet. Az USA ragaszkodik ahhoz, hogy az agrártermékek legyenek részei a tárgyalásoknak, amelyet az EU elutasít.

Vége lehet az egyoldalú gesztusoknak

Káncz Csaba

Az Orbán kormányzat számára is kellemetlen hír Mitchell távozása, hiszen neki komoly szerepe volt abban, hogy a múlt évben az USA barátságosabbra hangolta politikáját hazánkkal kapcsolatban. Személyesen járt közbe azért, hogy Pompeo külügyminiszter és Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó is személyesen fogadta a magyar külügyminisztert. Ő járt közbe azért is, hogy az amerikai politika végül kinyírta a 200 millió forintos pályázatot, amelyet a magyar vidéki független média támogatására terveztek folyósítani Washingtonból.

Mindezt annak ellenére, hogy a pontosan megfogalmazott amerikai érdekeknek nem igazán enged utat Budapest, legyen szó itt a NATO-Ukrajna tárgyalások vétójáról, az energia diverzifikációról, a védelmi együttműködésről, avagy a CEU-ról. Ez utóbbi ügyben újra jelentkezett Lánczi András, a Corvinus Egyetem rektora, aki a Johns Hopkins Egyetem rektorának jelentette ki, hogy ha Soros „visszafogottabb lett volna a szír menekültekkel, valamint a hazai romákkal kapcsolatban, akkor el lehetett volna kerülni a CEU bezárását”. Lánczi mindig jó időzítéssel és tűpontosan fogalmaz, mint emlékezetes, ő már 2015-ben a Századvég akkori elnökeként kijelentette, hogy „amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája”.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG