Moszkva elutasította azt a vádat, hogy az orosz állam áll Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus német szakemberek által megállapított megmérgezése mögött.
A Kreml hárít
Én óvatosan beszélnék az orosz állammal szembeni vádakról, mert végül is nincsenek vádak, és nincs oka az orosz állam elleni vádnak
- mondta újságíróknak Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az MTI szerint. A Navalnij-üggyel kapcsolatban
semmilyen vádat sem vagyunk hajlandók elfogadni
- fogalmazott.
Nem értjük, hogy milyen alapja lehetne bármiféle szankcióknak
- hangoztatta a szóvivő, hozzátéve: Moszkva nem fogadja el a szankciók nyelvét.
Egyúttal indulattól vezéreltnek és alaptalannak nevezte az Északi Áramlat-2 gázvezeték építésének leállítását sürgető felszólításokat.
Putyin nem szólalt meg
Peszkov szerint Navalnijt megmérgezni senkinek sem állt érdekében Oroszországban, és a német fél által birtokolt információk híján az orosz hatóságoknak nincs alapjuk arra, hogy bűnügyi nyomozást indítsanak a mérgezés lehetőségével kapcsolatban.
Emlékeztetett: az orosz szakértők nem találtak méreganyagot a Navalnijtól vett mintákban.
Reméli, hogy Berlin megosztja a rendelkezésére álló információkat, de a német fél mindeddig nem tett eleget ennek az orosz főügyészség jogsegélykérelme alapján.
Mi feltétlenül érdekeltek vagyunk abban, hogy megállapítsuk az okát annak, ami a berlini pácienssel történt
- mondta Peszkov, aki nem látja okát annak, hogy Vlagyimir Putyin elnök megszólaljon az ügyben
nem szerepel napirenden, hogy az orosz vezető Angela Merkel kancellárral tárgyaljon az ügyben.
- fűzte hozzá.
Lukasenka: miyen mérgezés?
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök csütörtökön Minszkben azt mondta Mihail Misusztyin orosz miniszterelnöknek, hogy egy lehallgatott, Varsó és Berlin közötti telefonbeszélgetéssel tudja bizonyítani, hogy Merkelnek a Navalnijjal kapcsolatos bejelentése "hamisított".
Erről a BelTA fehérorosz hírügynökség alapján számolt be csütörtökön az orosz média.
El kell önnek mondanom, hogy tegnap vagy tegnapelőtt, pontosan nem emlékszem, Merkel felszólalása előtt (amikor bejelentette, hogy be akarták fogni Navalnij száját) elfogtunk egy beszélgetést. Értelmezésünk szerint Varsó beszél Berlinnel. Két előfizető van a vonalban. A rádióelektronikai katonai hírszerzésünk fogta el. Mivel ott (Fehéroroszország nyugati határain) csapatokat vonultattak fel, mi természetesen küzdünk a rádiószférában a NATO-sokkal
- idézte Lukasenkát a BelTA alapján az orosz sajtó. (A szövegben zárójelben a fehérorosz hírügynökség megjegyzései szerepelnek.)
Lukasenka szerint az "érdekes beszélgetés" - melynek dekódolt leiratát és egyéb dokumentációját felajánlotta Misusztyinnak - "világosan arról beszél, hogy ez egy hamisítvány".
Nem volt semmilyen Navalnij-megmérgezés
- jelentette ki Lukasenka. Szerinte az incidens célja az volt, hogy "elvegye Putyin kedvét" a fehérorosz belügyekbe való beavatkozástól, és zavart okozzon a szeptember 13-i orosz helyhatósági választások előtt.
A fehérorosz vezető, aki csütörtökön leváltotta a helyi Nemzetbiztonsági Bizottság (KGB) vezetőjét, egyúttal
Lengyelországot, Csehországot, Litvániát és Ukrajnát vádolta a fehéroroszországi zavargások szításával.
Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója Lukasenkának a Varsó és Berlin között elfogott kommunikációval kapcsolatban tett kijelentéséről újságíróknak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a fehérorosz vezetőnek alapja lehetett rá, ha ilyet mondott. Nem zárta ki annak lehetőségét, hogy nyugati szakszolgálatok provokációt követtek el.
Szerinte az üggyel kapcsolatos német bejelentéssel kapcsolatban több a kérdés, mint a válasz.
Már megint a Novicsok
A német kormány tegnap közölte: a Novicsok elnevezésű harci idegmérgek csoportjába tartozó anyagot mutattak ki Alekszej Navalnij szervezetében.
Szerintük a német hadsereg egy különleges laboratóriumában végzett vizsgálat eredménye alapján
nem fér kétség ahhoz, hogy az orosz ellenzék vezérét megmérgezték.
Mint ismert, 2018-ban Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynököt és lányát, Julija Szkripalt szintén Novicsokkal mérgezték meg. London az orosz hatóságokat vádolta a mérgezéssel, Moszkva visszautasította vádakat.
A volt hírszerző és lánya túlélte a támadást.