Elmarad az idei irodalmi Nobel-díj kiosztása, a Svéd Királyi Tudományos Akadémia berkein belül kitört szexbotrány ugyanis komoly problémákat okozott a bizottságon belül, pár tag ráadásul ki le is mondott posztjáról – írja a Reuters. A világ egyik legrangosabb elismerését október környékén osztják ki, a díjátadás elmaradására vagy késleltetésére pedig már évtizedek óta nem volt példa.
A kamara időt akar hagyni a bizalom visszaállítására, miután az egyik bizottsági tag férje botrányba keveredett, illetve miután néhány jövőbeli nyertes neve is napvilágot látott. Az akadémia közleménye szerint jövőre két irodalmi Nobel-díjat is átadnak, az ideit pótlandó. Hozzátették: úgy gondoljuk, időre van szükség a nyilvánosság előtti bizalom újbóli felépítéséhez, mielőtt egy újabb díjat adnánk át.
Már legalább hatan lemondtak
A Svéd Tudományos Akadémiát még III. Gusztáv svéd uralkodó alapította 1786-ban, a mostani botrány példa nélküli az intézmény történelmében. A jelenleg hatalmon lévő XVI. Károly Gusztáv svéd király és Stefan Lofven miniszterelnök üdvözölte az Akadémia döntését, szerintük is fontos, hogy az intézmény most a hitelesség visszaállításán fáradozzon. Bár az intézmény már korábban is támadások célpontja lett – 2016-ban például Bob Dylan amerikai énekes és dalszövegíró kapta a rangos elismerést – a kritikák inkább az irodalmi értékek mentén keletkeztek, nem az intézmény ellen irányultak közvetlen.
Aktuálisabb nem is lehetne: ők kapták a Nobel-békedíjat |
A botrány Jean-Claude Arnault, az Akadémia egyik tagjának, Katarina Frostenson férje körül pattant ki, mikor 18 nő vádolta meg őt szexuális zaklatással. Az Akadémia igazgatótanácsának három tagja is lemondott, mivel nem értettek egyet a vádak kezelésével. Később az Akadémia elnöke és Frostenson is lemondott, őket pedig még egy tag követte a sorban.
Az Akadémia vizsgálata során azt is bizonyította, hogy néhány nyertes neve valóban napvilágot látott. A botrányba került férfi a szexuális zaklatást és a kiszivárogtatást is tagadja. Az állami ügyészség vizsgálatot indított a szexuális visszaélést tanúsító állításokról, a 2013 és 2015 között felmerült vádakat azonban bizonyítékok hiányában és az elévülési idő miatt elvetették.