Négypontos tervet dolgozott ki az osztrák kormány az iskoláknak tanévkezdésre annak érdekében, hogy csökkentsék a koronavírus-járvány negyedik hullámának erejét, továbbra is fenntarthassák a jelenléti oktatást, és elkerüljék a karantént.
Teszt, maszk, oltóbusz
Egyrészt a tanév első két hetében
minden diáknak és tanárnak hetente háromszor kell teszteltetnie magát függetlenül attól, hogy felvette-e már az oltást vagy sem. A három tesztből egynek PCR-tesztnek kell lennie.
Ebben az időszakban maszkot is kötelező lesz hordaniuk, amit csak a tanítás idejére vehetnek le.
Az a járvány alakulásától függ majd, hogy milyen szabályok lesznek érvényesek a két hetes biztonsági időszak letelte után.
Másrészt – bár az oltások szabályozása továbbra is tartományi hatáskörbe tartozik – a kormány javítja a vakcinálás keretfeltételeit. Az iskolák előtt például oltóbuszok parkolhatnak majd. A beoltott diákoknak az első két hét után már nem kell teszteltetniük magukat.
Harmadrészt a zeneoktatásban speciális légtisztító-készülékeket fognak használni, hogy keretek közé szorítsák a vírus cirkulálását. A kormány 4 ezer ilyen készüléket oszt majd szét az iskoláknak. Negyedrészt pedig szeptembertől bevezetnek egy korai riasztási rendszer, amely a szennyvíz elemzésével jelzi előre a járvány alakulását. (Ilyen Magyarországon már működik.)
Mindemellett Sebastian Kurz kancellár már bejelentette: amennyiben továbbra is emelkednek a járványügyi számok, akkor
a diszkókban és az éjszakai bárokban, klubokban ősztől bevezetik az úgynevezett 1G-szabályt, azaz csak a beoltottak látogathatják majd ezeket a helyeket.
Tehát a gyógyultak vagy negatív teszttel rendelkezők sem léphetnek be, ha nincsenek beoltva.
Ausztria eddig relatív jól kezelte a koronavírus-pandémiát. De jól fel kell készülnünk az őszre, a számok ugyanis ismét emelkedni fognak
-fogalmazott a kancellár múlt hétvégén.
Megindult a negyedik hullám
Ami a konkrét mutatókat illeti, Ausztriában jóval meredekebben növekszik az új regisztrált fertőzöttek száma, mint itthon. Míg július elején 80 fertőzött volt naponta egy hetes átlagban, addig az elmúlt napokban már több mint ezer. (A harmadik hullám idején napi 3 ezer fertőzött környékén tetőzött a járvány.)
Míg nálunk a kórházi kezelésre szorulók száma is alacsonyan, 70-90 környékén stagnál, Ausztriában megduplázódott, mintegy 150-re ugrott ez a mutató az elmúlt egy hónapban.
A Covid-áldozatok száma szerencsére egyik országban sem emelkedik egyelőre. Itthon 1-2, Ausztriában 1 ember veszíti életét naponta heti átlagban.
Szakértők ugyanakkor attól tartanak, hogy a negyedik hullám felfutásával ez a szám is jelentősen emelkedni fog, ugyanis mindkét országban relatív magas az oltást elutasítók aránya. Magyarországon eddig a népesség mintegy 58, Ausztriában pedig 62 százaléka vette fel az oltást, tehát az oltatlanok aránya 42, illetve 38 százalék.
Nyomás alatt az oltatlanok
Az osztrák kormány ezért – célcsoportokra szabottan – fokozza az oltás felvételére ösztönző kampányát, és egyre nagyobb nyomást gyakorol az oltatlanokra: a diszkók és éjszakai klubok látogatásának tilalmát újabbak követhetik majd.
A Die Presse szerint
nagyon valószínű, hogy az oltást elutasítók nem járhatnak majd moziba, edzőterembe és hasonló helyekre. Nem kizárható az sem, hogy a korlátozást kiterjesztik majd a teljes vendéglátásra és a szállásfoglalásra.
Ez – írja az osztrák lap – egy indirekt oltási kötelezettségnek felelne meg.
Ausztriában egyébként rendszeresek a kisebb-nagyobb tüntetések a Covid-oltások ellen. A tiltakozók a többi közt azzal érvelnek, hogy a vakcinák túl gyorsan lettek kifejlesztve, és nincs még elegendő információ az esetleges negatív hosszútávú hatásaikról.
Mi van itthon?
Magyarországon tavasszal, a harmadik hullám idején a fentiekhez hasonló korlátozások voltak érvényben a nem védettekkel (főleg az oltatlanokkal) szemben.
Az őket sújtó korlátozások egy részét június végén eltörölték, miután a beoltottak száma elérte az 5,5 milliót.
Számos eseményen – ide tartoznak a sport-, a zenés-táncos, illetve a zárt térben tartott vagy 500 főt meghaladó, szabadtéren tartott egyéb rendezvények – ugyanakkor továbbra is csak védettségi igazolvánnyal lehet részt venni.
Emellett – számos más uniós országhoz hasonlóan - az egészségügyi dolgozók számára a magyar kormány is kötelezővé tette az oltást.
Érdekesség ugyanakkor, hogy az augusztus 20-i ünnepségeken, a budapesti fogathajtó Eb-n, valamint az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson nem kell vagy nem kellett betartani a hatályos járványügyi intézkedéseket: ezek a programokat szabadon, korlátozások nélkül lehet vagy lehetett látogatni.
Ausztriában „egyébként” eddig 680 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és 10 770-en hunytak el a járvánnyal összefüggésben. Itthon 811 ezer fertőzöttet azonosítottak, és 30 055-en vesztették életüket.