Ha részt akarsz venni a közösségi életben, és a megszokott módon szeretnéd élni mindennapjaidat, oltasd be magad koronavírus ellen – lényegében ez az üzenete azoknak a korlátozásoknak, amelyekről már döntött vagy dönteni készül az olasz és a francia kormány.
Olaszok: még a tanároknak is kötelező
Olaszországban ma már csak
az mehet étterembe, színházba, múzeumba vagy éppen fitneszstúdióba, akinek van úgynevezett Zöld Igazolványa. Ezt csak azok kaphatják meg, akik beolttatták magukat, felgyógyultak a betegségből vagy negatív Covid-teszttel rendelkeznek.
A tesztelés ugyanakkor pénzbe kerül – a gyorstesztekért 30, a PCR-tesztekért 50-60 eurót kell fizetni –, ráadásul azok csak 48 óráig érvényesek. Aki tehát tartós és ingyenes megoldást szeretne, és nem esett át a fertőzésen, az kénytelen beoltatni magát.
A közelmúltban Ferenc pápa, aki már januárban megkapta a vakcinát, is benyújtotta igényét a Zöld Igazolványra, hogy ezáltal is támogassa az olasz kormány oltási kampányát. A kabinet ezzel próbálja lassítani a járvány terjedését és megakadályozni egy esetleges újabb karantén bevezetését.
Emellett a kormány
kötelezővé tette az oltást az egészségügyben dolgozók számára, és kvázi ezt tervezi az oktatásban is: az új tanévben csak azok az iskolai dolgozók vehetik fel a munkát, akiknek van Zöld Igazolványa. Az ellenkezőket felfüggesztik.
Az oltási terv fontos része még a 12-18 év közöttiek vakcinálása is.
Sőt, ez még nem minden:
a tervek szerint a jövőben a távolsági vonatközlekedésben, a repülőkön és a kompokon is csak Zöld Igazolvánnyal lehet majd utazni.
Sőt, már arról is folyik a vita, hogy a magánszektorban is kötelezővé lehetne tenni a dokumentumot.
A stratégia beválni látszik: a Die Welt szerint az elmúlt napokban 20 millió alkalommal töltötték le a Zöld Könyvet az olaszok, az átoltottság pedig a nyári vakáció ellenére is folyamatosan növekszik. Az Our World In Data adatai szerint az olaszok csaknem kétharmada kapta már meg minimum az egyik oltást.
Mint ismert, 2020 tavaszán Olaszországot az elsők között érte el Európában a koronavírus-járvány. Eddig 4,4 millió fertőzöttet regisztráltak, és 128 ezren vesztették életüket a vírussal összefügésben.
Az új fertőzöttek száma július óta ismét emelkedik. Az áldozatok száma alacsony szinten van, ugyanakkor szintén enyhén nőtt az elmúlt hetekben.
Franciák: vonatozás csak igazolvánnyal
Szigorú stratégiát követ az oltási hajlandóság növelése érdekében Franciaország is. Emmanuel Macron francia elnök már
július közepén bejelentette az egészségügyben dolgozók kötelező oltását, valamint a védettséget igazoló dokumentum bevezetését, amely szükséges az éttermek, bevásárlóközpontok és más nyilvános létesítmények látogatásához, valamint a vonaton való utazáshoz is.
Az igazolványt itt is azok kaphatják meg, akik beolttatták magukat Covid ellen, felgyógyultak a betegségből vagy negatív teszttel rendelkeznek. A teszt nem lehet régebbi 72 óránál, ősztől pedig már fizetni kell érte a tervek szerint.
Egyszerű a képlet. Minél többet oltunk, annál kevesebb teret engedünk a vírusnak a terjedésre
- mondta akkor Emmanuel Macron.
A stratégia itt is működni látszik: a német lap szerint július közepe óta egyértelműen felgyorsult az oltások üteme. A lakosok csaknem kétharmada már itt is megkapta minimum az első oltását.
A nyugat-európai országban eddig csaknem 6,4 millió Covid-fertőzöttet és 112 ezer Covid-halottat regisztráltak. Az új fertőzöttek száma július itt is jelentősen növekszik.
Az új áldozatok száma júniusban és júliusban mélyponton volt, augusztusban ugyanakkor itt is enyhén emelkedett: az elmúlt egy hétben 50-en vesztették életüket naponta.
Németek: extra szigor
Németországban is tervben vannak már az oltatlanokat sújtó szigorítások. A kiszivárgott hírek szerint szeptember elejétől vagy közepétől – az adott tartomány fertőzöttségi és átoltottsági szintjétől függetlenül – bizonyos rendezvényeken és aktivitásokban csak azok vehetnek majd részt, illetve bizonyos helyszínekre csak azok léphetnek be, akik be vannak oltva Covid ellen, átestek a betegségen vagy negatív teszttel rendelkeznek.
A korlátozások érintik a vendéglátóhelyek belső helyiségeit, a szállodákat, a testi közelséggel járó szolgáltatásokat, a zárt térben zajló rendezvényeket és sportolást, valamint tömegrendezvényeket bel- és kültéren egyaránt.
Bizonyos szolgáltatásokból és rendezvényekről még azokat is kitilthatják, akiknek negatív teszteredményük van, de nem oltatták be magukat.
Németországban eddig 3,8 millió Covid-fertőzöttet és csaknem 92 ezer Covid-halottat regisztráltak. A fertőzöttek száma itt is növekedni kezdett a Delta-variáns miatt. Az új áldozatok száma viszont továbbra is alacsony, tartós emelkedés egyelőre nincs,
Az oltatlanokat sújtó korlátozások ugyanakkor mindhárom országban ellenállást szülnek. Németországban a járvány kitörése óta rendszeresek a lezárások elleni tüntetések, Franciaországban múlt héten 200 ezren demonstráltak országszerte az új szabályok ellen, Olaszországban pedig a tiltakozók már egészségügyi diktatúrát emlegetnek.
És mi a helyzet itthon?
Ami Magyarországot illeti, tavasszal olyan korlátozásokról döntött a magyar kormány – az oltatlanok például nem ülhettek be az éttermek zárt helyiségeibe, nem járhattak moziba, színházba –, amelyekkel nyilvánvalóan nyomás alá helyezte a vakcinát elutasítókat döntésük megváltoztatása érdekében.
Az őket sújtó korlátozások egy részét június végén eltörölték, miután a beoltottak száma elérte az 5,5 milliót.
Számos eseményen – ide tartoznak a sport-, a zenés-táncos, illetve a zárt térben tartott vagy 500 főt meghaladó, szabadtéren tartott egyéb rendezvények – ugyanakkor továbbra is csak védettségi igazolvánnyal lehet részt venni.
Emellet az egészségügyi dolgozók számára a magyar kormány is kötelezővé tette az oltást.
Érdekesség ugyanakkor, hogy az augusztus 20-i ünnepségeken, a budapesti fogathajtó Eb-n, valamint az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson nem kell majd betartani a hatályos járványügyi intézkedéseket: ezek a programok bárki számára szabadon, korlátozások nélkül látogathatók.
Itthon eddig 810 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és mintegy 30 ezren hunytak el a járvánnyal összefüggésben. Június óta szerencsére mind az új fertőzöttek, mind az új áldozatok száma mélyponton van: napi mintegy 50 fertőzöttet és egy elhunytat jegyeztek fel az elmúlt napokban heti átlagban.