Már augusztus elsejétől jelentősen szigoríthatja a német kormány a beutazási szabályokat annak érdekében, hogy útját állja a koronavírus-járvány újbóli terjedésének.
Gyorsteszt a határon
A tervek szerint vasárnaptól minden, a német határt átlépő, a fertőzéssel szemben nem védett személynek kötelező lesz Covid-tesztet csináltatnia – függetlenül attól, hogy milyen közlekedési eszközzel érkezik.
A szövetségi kormány biztosított minket arról, hogy mindent megtesz egy egységes tesztelési kötelezettség bevezetésére – nem csak a repülőutak esetében, hanem az autó- és a vasúti forgalomban is
– jelentette ki Markus Söder a német közszolgálati televízióban (ARD).
A bajor miniszterelnök szerint az eredetileg kitűzött dátum – szeptember 11 – egy viccel ért volna fel, hiszen addigra már túl vagyunk a nyaralási szezonon.
Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter a Bildnek azt mondta, hogy
a tesztkötelezettség azokra nem vonatkozik majd, akik megkapták a koronavírus-elleni oltást vagy felgyógyultak a betegségből, és ezt igazolni tudják.
A kínai vakcinákat és az orosz Szputnyikot továbbra sem fogadják el az Európai Gyógyszerügynökség engedélyének hiánya miatt.
A hatóságok szúrópróba-szerű ellenőrzéseket végeznének, állandó határellenőrzést nem terveznek. A Spiegel értesülései szerint gyorsteszt is elegendő, egyes országokból érkezőknek ugyanakkor PCR-tesztet kell csináltatniuk, ha el akarják kerülni a karantént.
Jelenleg csak azok kötelesek teszteltetni magukat a német határon, akik repülővel vagy járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt országból érkeznek, és nincsenek teljesen beoltva Covid ellen, valamint gyógyulás útján sem szereztek védettséget.
Korábban kormányközeli források azt közölték, hogy az utazási szigorítások még jóváhagyás alatt állnak. A tartományok azonban nyomást gyakoroltak a kormányra, mert megbízható feltételeket szerettek volna a beutazásokra.
A szigorítást pártolók szerint arra azért van szükség, mert
az utazók – például a nyaralásból hazatérők – továbbra is nagy szerepet játszanak a vírus terjesztésében.
Az intézkedést ugyanakkor nem mindenki támogatta. Christine Lambert igazságügyminiszter (Német Szociáldemokrata Párt) például az arányosság elvére hivatkozva ellenezte azt, az AfD (Alternatíva Németországért) pedig ezzel egybehangzóan azt közölte, hogy
a kötelező tesztelés aránytalanul nagy megterhelést okozna az utazóknak, a hatóságoknak és a turizmusnak.
Korlátozás az oltatlanoknak
A német kormány egyéb területeken is szigorítana. Bizonyos fertőzöttségi szint elérése esetén az oltatlanok például nem vehetnének igénybe bizonyos szolgáltatásokat: nem (vagy csak megkötésekkel) járhatnának étterembe, moziba és egyes rendezvényekre.
Németország azért vezethet be újabb korlátozásokat, mert a jelek szerint ismét terjedni kezdett koronavírus: az új esetek száma június vége és július vége között napi mintegy 500-ról 1600 környékére emelkedett. Utóbbi érték azonban még mindig nagyságrendekkel elmarad az áprilisi, 20 ezer feletti csúcsértékektől.
A fertőzésszám növekedését szerencsére – legalábbis egyelőre –
nem követte az áldozatok számának emelkedése: az elmúlt hét napban átlagosan 24-an vesztették életüket naponta a Coviddal összefüggésben. (Június utolsó hetében 46 volt ez a szám.)
Németországban a járvány kitörése óta csaknem 3,8 millió Covid-fertőzöttet regisztráltak, és 91,6 ezren hunytak el.
Ausztria: a kínai vakcina ok, az orosz nem
Ami a régió többi országát illeti, Ausztriában például a beutazás feltételei attól függnek, hogy kis vagy nagy rizikójúnak ítélt területről érkezik az adott személy, derül ki a hivatalos kormányzati tájékoztatásból.
A nagy kockázatúnak ítélt államokból – néhány kivételtől eltekintve – tilos beutazni Ausztriába. A kis kockázatúnak ítélt országokból érkezőknek (Magyarország is ide tartozik)
magukkal kell hozniuk és – ha a hatóságok kérik – be kell mutatniuk egy védettséget igazoló dokumentumot: negatív tesztet, oltási igazolványt vagy igazolást arról, hogy átestek a fertőzésen.
A dokumentumnak német vagy angol nyelvűnek kell lennie.
Annak, akinek nincs ilyen dokumentuma, a beutazást követő 24 órán belül Covid-tesztet (PCR vagy antigén tesztet) kell csináltatnia.
A beutazást ugyanakkor itt is bonyolítja, hogy
az osztrák hatóságok kizárólag a Pfizert, az AstraZenecát, a Johnson&Johnsont, a Modernát, valamint a kínai Sinopharmot és Sinovacot ismerik el – az orosz Szputnyikot nem.
Az orosz oltóanyag annak ellenére sem kapta még meg az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét, hogy általában jól teljesít a teszteken.
Ausztriában eddig 657,5 ezer Covid-fertőzöttet és 10 737 Covid-halottat jegyeztek fel.