5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár az orosz oltóanyag általában jól teljesít a teszteken, az uniós gyógyszerügynökség engedélyét továbbra sem kapta meg. Ez pedig meglehetősen rossz hír a külföldi utazást tervező szputnyikosoknak. Az orosz vakcinát Magyarország relatív olcsón vette, és már szinte teljesen eloltotta.

Tovább csúszik a Magyarországon is használt koronavírus elleni vakcina, az orosz Szputnyik V uniós jóváhagyása.

Jelentős hiányosságok?

Az engedélyezésre jogosult uniós szerv, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ugyanis eddig csak

hiányos klinikai adatokat kapott az oltóanyagot kifejlesztő, állami tulajdonú Gamaleya Intézettől, gyártással kapcsolatos adatok pedig alig jutottak el hozzá

- állítja a Reuters az EMA-hoz közeli, a jóváhagyási folyamatot ismerő forrására hivatkozva.

A bennfentes szerint a Gamaleyában dolgozó tudósok nincsenek hozzászokva, hogy egy olyan szabályozó szervvel dolgozzanak együtt, mint az Európai Gyógyszerügynökség.

Az EMA állítólag a „jelentős” kategóriába sorolta a hiányosságokat.

Ez enyhébb minősítés a „kritikus”-nál, de erősebb a „kicsi”-nél, és azt jelenti, hogy azokat orvosolni kell.

Eddig nem találtak fogást rajta.  Egy egészségügyi dolgozó tart a kezében egy ampulla Szputnyik-vakcinát Sri Lankán. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Eddig nem találtak fogást rajta. Egy egészségügyi dolgozó tart a kezében egy ampulla Szputnyik-vakcinát Sri Lankán. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

A hírügynökség értesüléseit egyelőre sem az intézet, sem az azt felügyelő Orosz Egészségügyi Minisztérium, sem a Kreml nem kommentálta.

Vagy a nyugati gyógyszerlobbi? 

Az oltóanyag külföldi értékesítéséért felelős Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) ugyanakkor azt közölte, hogy a névtelen forráson alapuló cikk

„hamis és pontatlan állításokat” tartalmaz. Szerintük valójában „a nyugati gyógyszerlobbi” támadja a Szputnyikot.

Az oroszok egyébként már idén márciusban benyújtották az engedélyezési kérelmet az EMA-hoz, amelynek döntését májusra-júniusra prognosztizálták. Hivatalos határidő nincs. Kirill Dmitrijev, az RDIF elnöke szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jóváhagyását őszre, szeptemberre vagy októberre várják.

Az EMA zöld jelzésének hiánya miatt az EU továbbra sem fogadja el az orosz vakcinát. Tehát hiába van már uniós oltási igazolványunk,

ha Szputnyik-vakcinát kaptunk, továbbra sem utazhatunk szabadon az EU-n belül

– kivéve, ha az egyes tagállamok saját hatáskörben máshogy döntöttek. (Ezt a kiskaput nyitva hagyta Brüsszel, azaz utazás előtt érdemes megnézni az adott ország szabályozását - a szerk.)

Eddig bevált

Mindez már csak azért is fájdalmas a szputnyikosoknak, mert

az orosz oltóanyag rendre jól teljesít a vizsgálatokon, és egyelőre semmi sem utal arra, hogy kevésbé lenne hatékony vagy biztonságos, mint a már az EU-ban is engedélyezett nyugati vakcinák, a Pfizer, a Moderna vagy éppen az  AstraZeneca.

A tapasztalatok eddig nem igazolták vissza azokat a nemzetközi kritikákat, amelyek kezdetben érték az orosz oltóanyagot a fejlesztés gyorsasága és a klinikai vizsgálatok harmadik fázisának hiánya miatt. (A Szputnyik V az első regisztrált Covid elleni vakcinaként hirdeti magát, Oroszországban már 2020 augusztusában, bő fél évvel a járvány kitörése után engedélyezték.)   

A The Lancet orvosi szaklapban idén februárban megjelent, a harmadik fázis eredményeit is tartalmazó kutatás szerint

a Szputnyik a Covid-betegséget összességében 91,6, a komoly megbetegedést pedig 100 százalékos hatékonysággal akadályozza meg.

Hasonlóan pozitív visszajelzések érkeztek a világ számos részéről is. Argentínában az orosz vakcina hatékonyabbnak bizonyult a kínai Sinopharmnál és és az indiai Covishieldnél is, és már az első adag után ellenanyag-termelést váltott ki csaknem minden beoltottnál.

Tavasszal egy 10 ezer fő bevonásával készült szerb kutatás szintén azt állapította meg, hogy

a Szputnyik megfelelő védettséget nyújt a Coviddal szemben,

és megfelelőnek bizonyult az orosz vakcina a Szlovák Tudományos Akadémia orvosbiológiai központjának tesztjein is. (Igaz, Szlovákia 200 ezerből 160 ezer Szputnyik-vakcinát végül visszaadott Oroszországnak az érdeklődés hiánya miatt – a szerk.)

Egy április végi Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy a hazai adatok alapján az orosz vakcina a leghatékonyabb. A Semmelweis Egyetem közelmúltban lezajlott laboratóriumi vizsgálatán pedig szintén a Szputnyik érte el a legjobb eredményt:

a vakcinánál 100 százalékos pozitivást mértek, azaz minden beoltottnak határérték feletti antitest-szintje volt.

A szintén a közelmúltban lezajlott fővárosi antitestszint-vizsgálatnál pedig 128 szputnyikos közül 121-nél találtak megfelelő mennyiségű antitestet. (Az antitest hiánya egyébként nem jelenti feltétlenül a védettség hiányát, hiszen az több további tényezőből – sejtes immunitás, memóriasejtek jelenléte, nyálkahártya immunitása – áll.)

Egy friss orosz tanulmány szerint a Szputnyik – más vakcinákhoz hasonlóan – az agresszív új mutánsokkal, például a Delta-variánssal szemben gyengébb immunválaszt vált ki, mint az alapverzióval szemben. Alexander Gintsburg, a Gamaleya Intézet igazgatója szerint ugyanakkor a vakcina még így is erős az új variánsokkal szemben.

Az orosz vakcinát eddig 67 ország engedélyezte, és így potenciálisan 3,5 milliárd embert érhet el. Az oltóanyagot szeptembertől Indiában is gyártják majd.

Szinte mindet eloltottuk

Magyarország összesen kétmillió dózis Szputnyikot vásárolt, ami egymillió ember beoltására elég. Ebből – Gulyás Gergely múlt heti közlése szerint – már csak kevesebb mint 50 ezer darab van készleten.

A Szputnyikért dózisonként 9,95 dollárt, azaz mai árfolyamon 8,4 eurót fizetett a magyar kormány.

Ez relatív jó ár például ahhoz képest, hogy a teszteken általában rosszabbul teljesítő kínai Sinopharm nettó 30 euróba került.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
Makro / Külgazdaság Egy csatát megnyert az EU
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:05
Hatalmas rózsacsokorral a kezében ünnepelte győzelmét a moldovai elnökválasztáson az Európa-barát Maia Sandu, aki meggyőző fölénnyel hozta a szavazás második fordulóját oroszbarát ellenfelével szemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG