Magyarországon holnap elérheti a 4 milliót a koronavírus ellen beoltottak száma, ezért a kormány tovább enyhíti a járványügyi intézkedéseket. Ezek az enyhítések szinte kizárólag a védettségi igazolvánnyal rendelkezőkre, tehát a beoltottakra és a fertőzésen átesettekre vonatkoznak majd, jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón.
Nyitás a védetteknek
Az intézkedésekről szintén holnap születhet döntés. Ezek értelmében
a kijárási tilalom kezdete este 11-től éjfélre tolódik ki, az üzletek pedig este 11-ig lehetnek nyitva. Megnyílhatnak a vendéglátóhelyek belső helyiségei is, amelyek szintén este 11-ig tartanak nyitva, de csak a védettek és az ő gyerekeik számára. Szintén csak ők vehetik igénybe a szállodák szolgáltatásait. Kinyithatnak a múzeumok, könyvtárak, színházak, edzőtermek, uszodák, állatkertek és vadasparkok is, azonban ezeket az intézményeket is csak a védettek használhatják, valamint csak ők látogathatják a sportendezvényeket is.
A maszkhasználat ugyanakkor számukra is kötelező marad a nyilvános helyeken, mivel ott a nem védettek is jelen vannak.
Gulyás Gergely szerint erre azért nyílik lehetőség, mert jól haladunk az oltásokkal – Máltával együtt vezetjük az uniós rangsort -, és ennek köszönhetően radikálisan csökken az új fertőzések száma.
A további kilátásokkal kapcsolatban elmondta:
május harmadik hétvégéig meglehet az 5 millió beoltott. Ekkor feloldhatják a magánrendezvényekre, például lakodalmakra vonatkozó tilalmat is.
Már a regisztrálásokon múlik az átoltottság
Utalt arra, hogy megfelelő mennyiségű vakcina van, az átoltottság növekedése tehát most már attól függ, hogy milyen ütemben növekszik a regisztráltak száma.
Szerinte 8 millió oltásra jogosult van az országban, közülük eddig 4,5-4,6 millióan jelentkeztek oltásra. Eddig 3 millió 870 ezren kapták meg az első vakcinát.
A regisztrálók jó eséllyel egy héten belül oltáshoz jutnak, május 15-ig pedig mindenkit beolthatnak, aki ezt kéri,
véli Gulyás Gergely.
A kormány reményei szerint a koronavírus-járvány május végére, június elejére olyan minimális szintre esik, ami már nem zavarja érdemben az életet – mondta Gulyás Gergely.
Több mint 4 millió védettségi igazolvány van már
A védettségi igazolványokkal kapcsolatban közölte: azokat általában 7-10 nappal a vakcinálás után kapják meg a beoltottak. Szerinte a dokumentumok kiállítása és kiküldése rendben zajlik, mindössze az esetek 3-4 százalékában van fennakadás. A vakcinálás tényét az oltást végző orvosnak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Térben (EESZT) rögzítenie kell.
Kiemelte, hogy az igazolvány hamisítását szigorúan fogják büntetni. Az ellenőrzés az üzemeltető vagy a szolgáltató feladata lesz, ha ezt elmulasztja, akkor 100 ezertől 1 millió forintig terjedő pénzbírsággal sújthatják a hatóságok, valamint akár egy évre is bezárathatják az adott szolgáltatót.
A miniszter tájékoztatása szerint eddig
4 millió 176 ezer védettségi igazolványt gyártottak le, ebből mintegy 3 millió 525 ezret a beoltottaknak, 651 ezret pedig a gyógyultaknak küldtek, illetve küldenek ki. Eddig 3,8 millió igazolványt postáztak.
Gulyás Gergely beszélt arról is, hogy a kormány a tegnapi ülésén felhatalmazta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy kössön kétoldalú megállapodásokat más országokkal a védettségi igazolványok kölcsönös elfogadásáról.
Tömeg az oltópontoknál
Lapcsoportunk, az mfor.hu-privátbankár.hu kérdésére, miszerint vizsgálják-e azt a lehetőséget, hogy a beoltottak a beszámolók szerint számos esetben zsúfolt oltópontokon kaphatták el a vírust, és mit tesznek ennek megelőzése érdekében, azt mondta: az oltópontokat próbálták úgy kialakítani, hogy minél kisebb legyen a tömeg, de ezzel együtt sorok képződhetnek.
Hozzátette:
előfordul, hogy beoltottak betegednek meg vagy kerülnek kórházba – erről közzétettek nemrég egy nagy vitát kiváltott táblázatot -, de az oltás összeségében így is jelentősen csökkenti a vírus okozta megbetegedések számát.
A táblázattal kapcsolatban - ez azt tartalmazza, hogy az egyes oltóanyagok beadása után mennyi megbetegedés, illetve haláleset történt – kifejtette: ezek az adatok pontosak, az EESZT-ből származnak. Elismerte ugyanakkor, hogy a tájékoztatás nem volt teljes – a Pfizerrel oltottak először, és a legtöbb idős embert ezzel a vakcinával oltották – , ugyanakkor szerinte ezek ismert tények voltak korábban is.
Szerinte a lényeg, hogy mindegyik, Magyarországon elérhető vakcina hatékony és biztonságos, és nincs köztük érdemi hatékonyságbeli különbség, vagy ha mégis van, akkor az a Szputnyik javára szól, mondta Gulyás Gergely.