6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A karanténmentes Svédországban a lakosságszámhoz mérten kevesebben haltak meg Covidban, mint az EU-ban vagy itthon, de többen, mint más skandináv országokban. A svédek ugyanakkor holisztikusan kezelik a kérdést: szerintük a karantén hiánya gazdaságilag és társadalmilag megtérül. Az iskolák végig nyitva tartottak, a GDP kisebbet zuhant az uniós átlagnál. Egy helyi magyar, Gonda Zsuzsanna lapunknak azt mondta: korlátozások ott is vannak, de a szabad élet fennmaradt.

Enyhén szólva is megosztotta a világot az az alternatív modell, amelyet Svédország követett az elmúlt bő egy évben – Európában szinte egyedüli államként – a koronavírus elleni küzdelem jegyében.  

Külön utakon

A svédek az emberek felelősség-vállalására alapozva nem vezettek be karantént, és így próbálták enyhíteni a társadalmi-gazdasági károkat – tehát a járvány és a járványkezelés összhatását figyelembe véve alakították ki stratégiájukat.

A svéd utat a mainstream politika és média fejcsóválva fogadta, mivel az szembement az általános válságkezelési modellel, 

és ezáltal amúgy kényelmetlen kérdések sorával szembesítette a mainstream döntéshozókat. 

De igazuk volt-e a kétkedőknek? Mennyit változott a svéd modell 2020 tavasza óta? Sikeres vagy sikertelen a különutas válságkezelés, és milyen most az élet Svédországban? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a statisztikák és helyi kontaktunk segítségével.

Tartják a távolságot: Covid elleni oltásra várakozók a Stockholmsmassan kulturális központ épülete előtt a svéd fővárosban 2021. április 8-án. EPA/FREDRIK SANDBER
Tartják a távolságot: Covid elleni oltásra várakozók a Stockholmsmassan kulturális központ épülete előtt a svéd fővárosban 2021. április 8-án. EPA/FREDRIK SANDBER

Van harmadik hullám. Mindig elmondják, hogy tarts távolságot, maradj otthon, ha beteg vagy, meg azt is, hogy nagy a nyomás az egészségügyön. De közel sem annyira drámai a helyzet, mint Magyarországon

- mondja Gonda Zsuzsanna magyar újságíró, aki kilenc éve Stockholm egyik külvárosában él családjával.

Ezt mutatják a számok is. A regisztrált koronavírus-fertőzések napi számát tekintve az első és második hullám nagyobb volt Svédországban, a harmadik hullám viszont Magyarországot sújtotta jobban:

A diagnosztizált koronavírus-fertőzések napi száma Svédországban és Magyarországon. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A diagnosztizált koronavírus-fertőzések napi száma Svédországban és Magyarországon. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Bár két, egymástól távoli országról van szó, járványgörbéjük hasonló: a fertőzési hullámokat egyik sem tudta elkerülni, „csak” az intenzitás különböző. (A fertőzöttek hivatalos száma ugyanakkor függ a tesztek számától is – a szerk.)

Kevesebb súlyos beteg, kevesebb áldozat

Az igazán nagy különbségek nem is a fertőzések, hanem a súlyos esetek számában vannak.

Magyarországon a második és a harmadik hullám idején is nagyságrendekkel több Covid-beteg került kórházba, mint a 10,4 milliós lélekszámú, tehát velünk egy „súlycsoportban” lévő Svédországban.

Kórházban ápolt koronavírusos betegek száma Svédországban és Magyarországon.  (Forrás: Our World in Data)
Kórházban ápolt koronavírusos betegek száma Svédországban és Magyarországon. (Forrás: Our World in Data)

Míg a harmadik hullám csúcsán itthon 12,5 ezren szorultak kórházi kezelésre, Svédországban alig több mint 2 ezren.

Igaz, a járvány az ottani egészségügyet is megterheli. Több régió kórházaiban halasztani kellett a halasztható ellátásokat, egyes régiókban pedig „krízis üzemmódra” kapcsoltak az egészségügyi intézmények: az intenzív osztályokon dolgozóknak például 12 órás műszakokat kell vállalniuk.

Ezzel együtt tény, hogy

Svédországban nem csak a kórházi ellátásra szoruló Covid-betegek, hanem a Covid-halottak száma is jóval alacsonyabb, mint itthon.

Ott 13,9 ezer koronavírusos áldozatot jegyeztek fel eddig, nálunk 26,2 ezret. Ott 135 haláleset jut 100 ezer lakosra, nálunk 264. (A Financial Times adatbázisa szerint Magyarországnál rosszabb mutatója globálisan csak Csehországnak van: 269 áldozat/100 ezer fő.)     

A halálozásokat tekintve a svédeknél már a második hullám is jóval enyhébb volt, mint itthon, a harmadik hullám esetében pedig kirívó a különbség. Míg a magyar görbe kilőtt, a svéd nagyjából szinten maradt:

A koronavírusos halálesetek napi száma Svédországban és Magyarországon. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A koronavírusos halálesetek napi száma Svédországban és Magyarországon. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Ez persze összefügg az általános egészségügyi állapottal is: a svédek születéskor várható élettartama 82,8, a magyaroké 76,9 év.

A svéd halálozási ráta (135 Covid-haláleset/100 ezer lakos) alacsonyabb, mint számos, kemény karantént alkalmazó országé: Belgiumban 208, Olaszországban 196, Nagy-Britanniában 191, Spanyolországban 164, Franciaországban 152, az Európai Unió egészében pedig 150 koronavírusos elhunyt jut 100 ezer lakosra.

A többi skandináv országhoz képest viszont sokkal rosszabbul áll Svédország: Norvégiában 14, Finnországban 16, Dániában 42 Covid-halálesetet jegyeztek fel 100 ezer főre vetítve. (A Covid-halálozások könyvelése országonként némileg eltérhet– a szerk.)    

Megvédett szabadság 

De zavarja-e a svédeket, hogy náluk jóval több az áldozat a szomszédokhoz képest?

A svéd nem az a háborgó fajta. Senkitől nem hallottam ezt az összehasonlítást itt

- mondja Gonda Zsuzsanna. Egy idén tavaszi felmérés szerint 43 százalékuk bízik az ottani válságkezelésben, és jóval kevesebben (30 százalék) bizalmatlanok.

Moss kezet! Anders Tegnell, a svéd modell atyja figyel egy stockholmi étteremben. (Fotó: Gonda Zsuzsanna)
Moss kezet! Anders Tegnell, a svéd modell atyja figyel egy stockholmi étteremben. (Fotó: Gonda Zsuzsanna)

Úgy tűnik, hogy a társadalom bevállalta a régiós szinten magas, főleg az időseket sújtó halálozást – a svéd hatóságok maguk is elismerték, hogy nem tudták megvédeni az idősotthonok lakóit – cserében azért, hogy fenntartsák az életet, és ezáltal csökkentsék a járványkezelés okozta károkat.

Itt az emberek nagyon nem akartak lezárást. Amikor kinyitották a középiskolákat, nagy volt az öröm. Sokan aggódtak például amiatt, hogy a fiataloknak árt az otthonülés, kevesebbet sportolnak, és ez egész életükre kihathat

- véli Gonda Zsuzsanna.

Ősztől a svédek is bevezettek több szigorítást, amelyek egy része jelenleg is érvényben van.  

A fürdők, mozik, egyes múzeumok, könyvtárak zárva voltak, utóbbiak most nyitottak ki. Korlátozzák azt is, hány vásárló lehet egyszerre egy üzletben. Maszkviselés a tömegközlekedésben jellemző, reggel és délután. Távolságtartás is van. Szerintem ez marad is, passzol a svédekhez

- mondja a stockholmi magyar újságíró.

Az éttermeket ugyanakkor nem zárták be, és a 16 év alattiak számára végig nyitva maradtak az iskolák, valamint az óvodák is.

Korlátozások voltak, vannak. Ugyanakkor a karanténmentes, szabad élet fennmaradt

- véli Gonda Zsuzsanna.

Tehát akkor?

Mérleget egyelőre nem lehet vonni, hiszen a járvány és a járványkezelés számos következménye csak évek múltán derül ki.

Ami a gazdaságot illeti, míg az EU egészében 6,1, Svédországban csak 2,8 százalékkal csökkent tavaly a GDP.  

A társadalmi hatásokat nehéz számszerűsíteni, de az nyilvánvaló, hogy a  a szabadabb élet és az alacsonyabb stressz-szint mindenkinek jót tesz.

Pozitívum, hogy nyitva tudjuk tartani az iskolákat, ami nagyon fontos a gyerekek egészsége szempontjából. Pozitívum, hogy munkában tudunk tartani nagyon sok embert, hiszen az állás elvesztése szintén nagyon veszélyes az egészségre

- mondta tavaly Anders Tegnell, a Svéd Közegészségügyi Hatóság járványügyi vezetője, a svéd modell atyja arra utalva, hogy más államoknál jóval holisztikusabban kezelik válságot.

Gonda Zsuzsanna szerint a Covid már csak a hírekben téma, az utcán nem – az élet megy tovább.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A francia védelmi ipar háborús üzemmódba kapcsol
Bózsó Péter | 2025. március 22. 14:41
A megnövekedett védelmi kiadások hatására a hanyatló iparágak – például az autóipar – vállalatai is átalakulnak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kaphatnak a magyar vállalkozások
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 16:12
Könnyebbek lehetnek mindennapjaik.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentette, hogy haladékot kaptunk
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 15:55
Májusig érvényben marad a Gazprombank elleni szankciók alóli mentesség.
Makro / Külgazdaság Rohamtempóban emelkednek az újépítésű lakások árai – budapesti körkép
Natív tartalom | 2025. március 21. 15:21
Az újépítésű lakások piacán hónapok óta két határozott trend rajzolódik ki: a kínálat drasztikus csökkenése és ezzel párhuzamosan pedig meredek áremelkedés. A március eleji adatok sem mutatnak eltérést ettől a mintázattól – sőt, az irányok még élesebbé váltak.
Makro / Külgazdaság Pocsék hír az autósoknak hétvégére: még most kell tankolni
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 13:29
Érdemes figyelni a változásokra.
Makro / Külgazdaság Mi folyik Lengyelországban? Meglepődhettek az elemzők
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 10:48
Az ipari termelésről és az ipari termelői árakról is meglepő hírek érkeztek.
Makro / Külgazdaság Az élelmiszerek után a bankolás is olcsóbb lehet?
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 09:08
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint „nem indokolható” mértékben nőttek a banki szolgáltatások díjai. Még tárgyalnak a bankokkal.
Makro / Külgazdaság Mentené a menthetőt a török jegybank, rendkívüli ülésen döntöttek
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 07:12
Megemelték a kamatot, hogy ne zuhanjon tovább a líra.
Makro / Külgazdaság Ami késik, nem múlik, figyelmeztetett Von der Leyen az uniós vámokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 06:58
Csak halasztják az Egyesült Államok vámjaira az uniós választ, de jönnek az ellenvámok – ígérte Ursula von der Leyen az uniós csúcs első napja után.
Makro / Külgazdaság Lezárták Európa legnagyobb repterét, teljes káosz jöhet
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 06:21
Tűz miatt nincs áram a londoni Heathrow repülőtéren, péntek éjfélig egyetlen repülő se fel-, se le nem fog szállni. Borulhat a kontinens légiforgalma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG