2015 nyarán havonta 80 millió dollár (közel 22 milliárd forint) bevétele volt az IÁ-nak, ez 2016 márciusára 56 millió dollárra esett az IHS szerint.
Miből van a terroristák pénze?
A szervezet bevételeinek nagyjából fele származik adókból és a lefoglalt javakból, az olajbevételek a teljes összeg 43 százalékát adják. A maradék drogcsempészetből, adományokból és az elektromos áram értékesítéséből származik. Az IHS szakértői szerint bár az IÁ továbbra is jelentős erőt képvisel a régióban, a bevételek csökkenése miatt azonban az elfoglalt területek megtartása komoly kihívást jelent majd hosszú távon a szervezetnek.
Kevesebb adófizető, alacsonyabb bevétel
2015 nyara óta az adókból, lefoglalásokból származó bevétel 23 százalékkal esett. Ez annak köszönhető, hogy az IÁ területeinek 22 százalékát veszítette el az elmúlt 15 hónapban; 9 millióról 6 millióra esett a kalifátus területén élők száma. Ez kevesebb adófizető magánszemélyt és vállalkozást, kevesebb lefoglalható ingatlant és földet jelent. Ezzel párhuzamosan csökken az váltságdíjakból, drogcsempészetből beszedhető pénz, valamint a bankszámla-tulajdonosok és banki tranzakcióik megsarcolásából szerezhető bevétel is.
Az IHS kutatásai szerint az Iszlám Állam most növeli az alapszolgáltatásra kivetett adókat és újfajta sarcokat igyekszik kitalálni. A kamionsofőröknek vámot kell fizetniük, a parabolaantennák felszerelésekor, javításakor különadót kell fizetni, a városhatár átlépésekor pedig kilépési díjat szednek.
2016. április 14-én iraki katonák az Iszlám Állam zászlójával pózolnak, miután visszafoglalták a nyugat-iraki Hít városát az IÁ-tól. Fotó: EPA / Nawras Ameer |
A kiesett bevételeket emellett bírságokkal pótolják: van, akit azért büntetnek meg, mert az út rossz oldalán vezet, de az is fizethet, aki nem tud helyesen válaszolni a Koránnal kapcsolatos kérdésekre. A Saría keretében kiosztott testi fenyítéseket is meg lehet már pénzzel váltani. Az IHS elemzése szerint ennek ellenére nincs jele annak, hogy akár csak helyi szinten is komolyabb elégedetlenkedés támadt volna az Iszlám Állam területén élők körében.
Lebombázott olajmezők: zavart kelteni sikerült, a kitermelést leállítani nem
Az IHS adatai szerint a kőolajtermelésben is jelentős volt a visszaesés: míg tavaly nyáron napi 33 ezer hordót termeltek az IÁ területén, most csak napi 21 ezer hordót állítanak elő. Ez a bevételekben 26 százalékos visszaesést jelent.
A jelentés szerint ez elsősorban az amerikai bombázásoknak köszönhető: gyakorlatilag az összes főbb olajmező szerepelt az amerikai célpont-listán, és komoly károkat is sikerült okozni. Az Iszlám Állam azonban komoly javítási kapacitásokkal rendelkezik, illetve meglehetősen jól improvizálnak, ha működésképtelen infrastruktúra mellett kell folytatni a termelést - így inkább időről időre csak megzavarni sikerül az olajkitermelést, leállítani nem.
A termelés visszaesése egyelőre nem járt együtt az árak komolyabb emelésével. Ez az IHS szerint nem azért van, mert csökkent volna a szíriai és iraki feketepiaci kereslet, hanem azért, mert az IÁ-nak gyorsan kell a pénz: a gyors értékesítésben érdekeltek, hogy hamar készpénzhez jussanak.
Kivel kereskednek? Korábban meglepő állítással rukkolt elő egy amerikai pénzügyminisztériumi tisztviselő arra vonatkozólag, hogy kikkel kereskedik az Iszlám Állam. Azt már eddig is tudtuk, hogy olajat adnak el, Putyin már az elmúlt hetekben meg is vádolta a törököket, hogy ők veszik azt meg. Na de van ott még más is >> Donald Trump, a republikánusok lehetséges elnökjelöltje egyébként rövidre zárná a kérdést: azt mondta: el kell pusztítani az olajmezőket a Közel-Keleten >> |