Marine Le Pen, a Nemzeti Front jelöltje és Emmanuel Macron volt szocialista gazdasági miniszter, független jelölt, mielőtt megkezdődik élő televíziós vitájuk a Párizstól északra fekvő La Plaine-Saint-Denisben négy nappal a francia elnökválasztás második fordulója előtt, 2017. május 3-án. Forrás: MTI/EPA/AFP pool/Eric Feferberg |
Mindössze két, feszült nap van hátra a francia elnökválasztásig, a parázs elnöki viták mellett a közvéleménykutatóknál és a biztosítóknál is pörög a munka. Az első fordulóban így Franciaország elkerülte a legrosszabb forgatókönyvet, a jelenlegi előrejelzések szerint pedig Emmanuel Macon az esélyes győztes, mintegy 20 százalékos előnyt szerzett Marine Le Pennel szemben a felméréseken, ezt közölte a Coface hitelbiztosító a Privátbankár.hu-val.
A biztosító elemzése szerint a francia gazdaság jelenleg növekvő pályán van, az idei évre 1,3 százalékos GDP-növekedéssel számolnak, maga a vállalat pedig A2-es besorolásban tartja az országot. Ez ugyan némiképp elmarad a legjobb, Németország által is birtokolt besorolástól, ennek ellenére bizakodásra ad okot, ugyanis megalapozza az üzleti bizalmat a francia gazdaság felé. Nem beszélve arról, hogy a francia gazdaságot segíti az infrastruktúra és a szolgáltató szektor fejlettsége, a szakképzett és produktív munkaerő, a versenyképesnek mondható nemzetközi vállalatok, valamint az, hogy Franciaország a globális agrárpiacon belül az egyik legjelentősebb szereplő.
Miért szurkoljunk Macronnak?
Marine Le Pen uniós politikájáról már korábban is írtunk, az azonban biztos, hogy a radikális jelölt mind az eurónak, mind az uniós tagságnak is odavágna, ha ő ülhetne végül az elnöki székbe. Ez azonban Magyarország számára nem lenne szerencsés, Franciaország ugyanis az egyik legfontosabb exportpartnerünk: a kivitel mértéke tavaly megközelítette az 1400 milliárd forintot, ami 7 százalékos növekedést jelent a 2015-ös évhez képest. A behozatal 1300 milliárd forint alatt maradt, ez 1 százalékos csökkenést jelentett éves alapon. Az euróban számolt magyar export 6,3 százalékkal nőtt 2016-ben az előző évhez képest, miközben a francia import közel 2 százalékkal esett vissza.
Természetesen a jelenlegi rendszert Macron sem támogatja, az ő uniós céljairól korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>