Fotó: EPA/Hans Punz |
Rengeteg halott egy magyar rendszámú teherautóban
Az osztrák rendőrség Parndorf területén az autópályán egy elhagyott, magyar rendszámű hűtőgépkocsit talált, a raktérben legalább 20, de lehet hogy több holttestet találtak – mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki tájékoztatóján. Vélhetőleg illegális bevándorlók estek áldozatul embercsempészek tevékenységének. A kormány kifejezi együttérzését az áldozatok hozzátartozói felé.
A sajtótájékoztató közben hoztak be egy értesülést: egy román állampolgár váltotta ki a rendszámot Kecskeméten, a teherautót Szlovákiából vásárolták.
A kormány sérelmezi, hogy nem segít az Európai Unió
Az eset rávilágít arra: Magyarországra nehezedő bevándorlási nyomás nehezedik, a helyzet tarthatatlan. Magyarország sérelmezi, hogy az EU semmilyen támogatást nem nyújt a schengeni határ védelméhez, lényegében kihagyták Magyarországot ebből a körből. A miniszterelnök utasította a külügyminisztert, hogy soron kívül tájékoztassa a Bizottságot és a német kormányt a határon kialakult helyzetről.
A mai tragikus esemény egyik tanulsága, hogy ilyen volumenű népvándorlási hullámra rátelepülnek a bűnözők, valószínűleg sokan veszik igénybe szolgáltatásaikat, megkerülve a magyar bevándorlási hivatalt, a schengeni eljárást.
Nem a menekültekkel kell foglalkozni, hanem a határ védelmével?
Az EU képtelen megvédeni határait, és nem tudja garantálni a határokhoz érkezők biztonságát sem. A schengeni eljárási kódex alapján a határok védelme Magyarország dolga, augusztus végére elkészül az első határzár. Összehívják az illetékes parlamenti bizottságokat, szigorítják a határzár megrongálásáért járó büntetéseket, az embercsempészekre kiszabható büntetéseket.
Nem menekültügyi krízis van, hanem népvándorlási krízis – a legfontosabb kérdés ma az Európai Unióban nem a menekültek kérdése, hanem a határok megvédésének kérdése – közölte Lázár János.
Külföldön is lesznek plakátok
A kormány megbíz egy nemzetközi ügynökséget, hogy a tranzitországokban és a menekültek származási országában tájékoztatási kampányt indítson a déli határzárról és a szigorított magyarországi bevándorlási szabályokról – hogy egyértelmű legyen, nem érdemes elindulni Magyarország felé.
Akár a katonákat is bevonhatják
Ha a magyar törvényhozás nem tesz lépéseket a határ védelme érdekében, akkor az év végére elérheti a 300 ezret azok száma, aki az országunkon keresztül nyugatra szeretnének eljutni. Magyarország betartja a dublini egyezményt, így a hozzánk visszatoloncolt menekülteket kénytelen visszafogadni. Német bírósági döntés alapján Szerbia már nem minősül biztonságos országnak (hiába tekinti Magyarország biztonságosnak).
A honvédelem bevonását a határvédelembe nem zárja ki a kormány, sőt a parlament támogatását kérik a szükséges jogszabályi háttér megteremtéséhez.