Izland miniszterelnöke igyekezett megnyugtatni a nemzetet, miközben mindenki vulkánkitörésre készül, és a Reykjanes-félszigetet továbbra is több száz földrengés sújtja.
Hétfő éjfél és kora délután között az izlandi meteorológiai hivatal mintegy 900 földrengést észlelt, mivel a délnyugat-Izlandon lévő Sundhnúkur és Grindavík között a főváros, Reykjavík közelében folytatódott a szeizmikus tevékenység.
Az elmúlt napokban magma-alagút alakult ki a félsziget alatt, amely a tengerbe nyúlik - írja a The Guardian.
Ez azután történt, hogy az elmúlt napokban több ezer földrengést rögzítettek, miközben a Fagradalsfjall vulkán napokon belüli kitörésének jelentős valószínűségére figyelmeztetnek.
Az eurázsiai és észak-amerikai tektonikus lemezek között elhelyezkedő – amelyek ellentétes irányban mozognak – Izland a szeizmikus és vulkáni tevékenység globális hotspotja. Bár a tevékenység nagysága és intenzitása csökkenőben volt, a találkozó iroda szerint a vulkáni veszély értékelése változatlan maradt, az ország veszélyhelyzetben van.
Hatalmas, több kilométeres sorok alakultak ki, amikor a halászváros lakói rövid időre visszatérhettek otthonaikba, hogy összeszedjék a szükségleteiket és holmikat. A csaknem 4000 lakosú településen már jelentős károk keletkeztek, köztük nagy repedések keletkeztek a talajban.
Katrín Jakobsdóttir az izlandi parlamentben elmondott beszédében elmondta, hogy a város pénteki kiürítését „a lakosok biztonságát szem előtt tartva” hajtották végre, de együttérzését osztotta az otthonukat elhagyni kényszerülőkkel.
Azt már a Reuters írja, hogy az izlandi hatóságok védelmi falak építésébe kezdtek egy geotermikus erőmű körül az ország délnyugati részén. Reményeik szerint ezzel megvédik az erőművet a lávafolyásoktól, amire egy közelgő vulkánkitörés miatt számítanak.
Gudrun Hafsteinsdottir izlandi igazságügyi miniszter a RUV állami műsorszolgáltatónak elmondta, hogy a Grindaviktól alig több mint hat kilométerre található Svartsengi geotermikus erőmű védelmére egy nagy gátat terveztek, a munkálatokhoz 20 ezer teherautónyi anyagot kell a helyszínre szállítani.
Az erőmű hideg és meleg vizet, valamint áramot termel, ami az egész országot ellátja villamosenergiával, de az esetleges üzemzavar nem befolyásolja a főváros, Reykjavik áramellátását. A Sky News pedig folyamatosan kapcsolatban áll Izlanddal és tudósít az eseményekről.