5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A héten Kambodzsa zsinórban a második parlamenti választásról is kizárta a legfőbb ellenzéki pártot. Kambodzsa és Kína is nemcsak az EU-n belüli lobbitársként tekint Magyarországra, hanem inspirációként is, amely hozzájuk hasonlóan buzgón állítja, hogy egyetlen más államnak sincs joga a belügyeikbe beleszólni. Káncz Csaba jegyzete.

A Délkelet-Ázsiában folyó, egyre intenzívebb amerikai-kínai geopolitikai vetélkedés során a hazánk területének kétszeresén elterülő Kambodzsa egyértelműen Peking uszályába került. Napjainkban Kína a legnagyobb befektető, hadiipari segélyező, elitképző és politikai befolyásoló. 

Peking az ország védelmezője a nyugati szankciókkal szemben is, amely az ellenzék zaklatásáért és az egyre sanyarúbb emberi jogi helyzetért érte már több hullámban az országot. Cserébe Kambodzsa az ASEAN-ban sorra vétózza meg a Kína-kritikus nyilatkozatokat.

Az ellenzék ledarálása

Kambodzsa júliusban "választja meg" az új parlamentjét. A választás azonban bohózatba fordult, mert az amúgy is gyengélkedő ellenzéket március elején újabb csapás érte: Kem Sokha ellenzéki vezetőt hazaárulás miatt 27 év börtönre ítélte a phnompeni városi bíróság. Sokha egykor a fő ellenzéki párt, a Kambodzsai Nemzeti Megmentőpárt élén állt. Az Amnesty International emberi jogi szervezet becslései szerint az ellenzék 39 tagja sínylődik jelenleg börtönben.

 A héten ráadásul Kambodzsa zsinórban a második parlamenti választásról is diszkvalifikálta a legfőbb ellenzéki pártot, így kizárta az egyetlen versenyző jelöltet, aki Hun Szen miniszterelnökkel szemben indult volna. Az ország Nemzeti Választási Bizottsága hétfőn megtagadta a Gyertyafény Párt regisztrációját a júliusi általános választásra.

A kambodzsai nemzetgyűlés épülete Phnom Penh-ben. Színjáték folyik itt, nem demokrácia... Fotó: Depositphotos
A kambodzsai nemzetgyűlés épülete Phnom Penh-ben. Színjáték folyik itt, nem demokrácia... Fotó: Depositphotos

Ez természetesen tönkreteszi Kambodzsa politikai megújulásának bármifajta esélyét. A 70 éves Hun Szen a világon a leghosszabb ideje, már 38 éve van hatalmon. A parlamentben mind a 125 mandátumot ellenőrző Kambodzsai Néppárt pedig azóta domináns, hogy 2018-ban a kormány által ellenőrzött bíróságok feloszlatták elsődleges kihívóját, a Kambodzsai Nemzeti Megmentőpártot. A tagok közül aztán sokan csatlakoztak a Gyertyafény Párthoz.

Mindennek tetejébe egyre több jel utal arra, hogy a 70 éves Hun Szen utódja saját fia, a 45 éves Hun Manet lesz. Egyelőre nem tudni, mikor örökli meg apja hatalmát a négycsillagos tábornok. A hatalomátadás az ötéves, 2028-ban véget érő törvényhozás során történhet meg.

Kína gyarmataként

45 év telt el azóta, hogy a vietnami katonai erők bevonultak Kambodzsába, és megdöntötték a brutális Pol Pot rezsimet. Az egyik hajtóerő, ami arra késztette Vietnamot, hogy katonai hadjáratot folytasson Kambodzsa ellen, a stratégiai sebezhetőség érzése volt, amely északon Kína és délen a Kína által támogatott kambodzsai rezsim közé szorult.

Egy 1983 februári titkos CIA-dokumentum azt sugallja, hogy Kína az inváziót megelőző években bátorította a Pol Pot rezsimet „Vietnámmal szembeni ellenségeskedésében”. Ez idő alatt a Vörös Khmerek rajtaütéseket hajtottak végre Vietnam déli részén, miközben Kínából fegyvereket, köztük T-54-es és T-63-as harckocsikat kaptak. Pol Pot nem volt hajlandó diplomáciai kapcsolatba lépni Vietnammal határvitáik rendezése érdekében, és arra késztette a vietnamiakat, hogy 1978-ban nagyszabású inváziót indítsanak Kambodzsa ellen.

Újra feszültség

Ma Vietnamot ismét aggasztja Kína növekvő katonai együttműködése Kambodzsával. Hanoi attól tart, hogy Peking Kambodzsát arra használja, hogy nyomást gyakoroljon Vietnamra a déli határán. A Dél-kínai-tenger ugyanis folyamatos viszályok forrása Vietnam és Kína között. A területi viták korábban véres összecsapásokhoz vezettek a kínai haditengerészettel, amint az a Johnson South Reefnél történt 1988-ban.

Az elmúlt években Kína segített Kambodzsának haditengerészeti képességeinek fejlesztésében is. Ez magában foglalja az infrastruktúra fejlesztését a kambodzsai Ream haditengerészeti bázison, amely a Thai-öbölre néz, és mindössze 30 kilométerre található a vietnami Phu Quoc szigettől. A Ream haditengerészeti bázis körüli vízmélyítés lehetővé teszi, hogy nagyobb hadihajók - köztük Kínából érkezők is -kiköthessenek és működjenek a területen.

Márciusban Kína és Kambodzsa először tartott haditengerészeti gyakorlatot Kambodzsa vizein. A kétórás gyakorlat során a kínai haditengerészet „Jinggang Shan” kétéltű partraszálló hadihajója és a Kambodzsai Királyi Haditengerészet két járőrhajója kapcsolatot létesített, mielőtt a különböző alakulatokban összehangolt navigációt gyakoroltak volna. A hadgyakorlat újra felerősítette az USA aggodalmát Peking növekvő katonai befolyásával kapcsolatban az indo-csendes-óceáni térségben.

A haditengerészeti bázis körüli közelmúltbeli fejlemények biztonsági aggályokat jelentenek Vietnam számára. Egy vietnami tisztviselő szerint 2023 április eleje óta hirtelen megnőtt a kínai személyzet száma és a felszerelések mennyisége a bázison.

A budapesti tengely

2020 őszén Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter látogatást tett Kambodzsában, hogy újból megnyissa az évtizedek óta bezárt magyar nagykövetséget Phnom Penh-ben, de „Szijjártó látogatása a kambodzsaiaknak ennél sokkal többet jelentett: új szövetségesre találtak az EU-n belül” – írta akkor David Hutt nemzetközi szakértő az EUObserver hasábjain.

A szerző szerint a magyarok diplomáciai látogatása rávilágított, hogy a világ több autoriter rezsimje, köztük Kambodzsa és Kína is „nemcsak az EU-n belüli lobbitársként tekint Magyarországra, hanem szuverenitás-fundamentalista társként és inspirációként is, amely hozzájuk hasonlóan buzgón állítja, hogy egyetlen más államnak sincs joga a belügyeikbe beleszólni”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG