5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A héten Kambodzsa zsinórban a második parlamenti választásról is kizárta a legfőbb ellenzéki pártot. Kambodzsa és Kína is nemcsak az EU-n belüli lobbitársként tekint Magyarországra, hanem inspirációként is, amely hozzájuk hasonlóan buzgón állítja, hogy egyetlen más államnak sincs joga a belügyeikbe beleszólni. Káncz Csaba jegyzete.

A Délkelet-Ázsiában folyó, egyre intenzívebb amerikai-kínai geopolitikai vetélkedés során a hazánk területének kétszeresén elterülő Kambodzsa egyértelműen Peking uszályába került. Napjainkban Kína a legnagyobb befektető, hadiipari segélyező, elitképző és politikai befolyásoló. 

Peking az ország védelmezője a nyugati szankciókkal szemben is, amely az ellenzék zaklatásáért és az egyre sanyarúbb emberi jogi helyzetért érte már több hullámban az országot. Cserébe Kambodzsa az ASEAN-ban sorra vétózza meg a Kína-kritikus nyilatkozatokat.

Az ellenzék ledarálása

Kambodzsa júliusban "választja meg" az új parlamentjét. A választás azonban bohózatba fordult, mert az amúgy is gyengélkedő ellenzéket március elején újabb csapás érte: Kem Sokha ellenzéki vezetőt hazaárulás miatt 27 év börtönre ítélte a phnompeni városi bíróság. Sokha egykor a fő ellenzéki párt, a Kambodzsai Nemzeti Megmentőpárt élén állt. Az Amnesty International emberi jogi szervezet becslései szerint az ellenzék 39 tagja sínylődik jelenleg börtönben.

 A héten ráadásul Kambodzsa zsinórban a második parlamenti választásról is diszkvalifikálta a legfőbb ellenzéki pártot, így kizárta az egyetlen versenyző jelöltet, aki Hun Szen miniszterelnökkel szemben indult volna. Az ország Nemzeti Választási Bizottsága hétfőn megtagadta a Gyertyafény Párt regisztrációját a júliusi általános választásra.

A kambodzsai nemzetgyűlés épülete Phnom Penh-ben. Színjáték folyik itt, nem demokrácia... Fotó: Depositphotos
A kambodzsai nemzetgyűlés épülete Phnom Penh-ben. Színjáték folyik itt, nem demokrácia... Fotó: Depositphotos

Ez természetesen tönkreteszi Kambodzsa politikai megújulásának bármifajta esélyét. A 70 éves Hun Szen a világon a leghosszabb ideje, már 38 éve van hatalmon. A parlamentben mind a 125 mandátumot ellenőrző Kambodzsai Néppárt pedig azóta domináns, hogy 2018-ban a kormány által ellenőrzött bíróságok feloszlatták elsődleges kihívóját, a Kambodzsai Nemzeti Megmentőpártot. A tagok közül aztán sokan csatlakoztak a Gyertyafény Párthoz.

Mindennek tetejébe egyre több jel utal arra, hogy a 70 éves Hun Szen utódja saját fia, a 45 éves Hun Manet lesz. Egyelőre nem tudni, mikor örökli meg apja hatalmát a négycsillagos tábornok. A hatalomátadás az ötéves, 2028-ban véget érő törvényhozás során történhet meg.

Kína gyarmataként

45 év telt el azóta, hogy a vietnami katonai erők bevonultak Kambodzsába, és megdöntötték a brutális Pol Pot rezsimet. Az egyik hajtóerő, ami arra késztette Vietnamot, hogy katonai hadjáratot folytasson Kambodzsa ellen, a stratégiai sebezhetőség érzése volt, amely északon Kína és délen a Kína által támogatott kambodzsai rezsim közé szorult.

Egy 1983 februári titkos CIA-dokumentum azt sugallja, hogy Kína az inváziót megelőző években bátorította a Pol Pot rezsimet „Vietnámmal szembeni ellenségeskedésében”. Ez idő alatt a Vörös Khmerek rajtaütéseket hajtottak végre Vietnam déli részén, miközben Kínából fegyvereket, köztük T-54-es és T-63-as harckocsikat kaptak. Pol Pot nem volt hajlandó diplomáciai kapcsolatba lépni Vietnammal határvitáik rendezése érdekében, és arra késztette a vietnamiakat, hogy 1978-ban nagyszabású inváziót indítsanak Kambodzsa ellen.

Újra feszültség

Ma Vietnamot ismét aggasztja Kína növekvő katonai együttműködése Kambodzsával. Hanoi attól tart, hogy Peking Kambodzsát arra használja, hogy nyomást gyakoroljon Vietnamra a déli határán. A Dél-kínai-tenger ugyanis folyamatos viszályok forrása Vietnam és Kína között. A területi viták korábban véres összecsapásokhoz vezettek a kínai haditengerészettel, amint az a Johnson South Reefnél történt 1988-ban.

Az elmúlt években Kína segített Kambodzsának haditengerészeti képességeinek fejlesztésében is. Ez magában foglalja az infrastruktúra fejlesztését a kambodzsai Ream haditengerészeti bázison, amely a Thai-öbölre néz, és mindössze 30 kilométerre található a vietnami Phu Quoc szigettől. A Ream haditengerészeti bázis körüli vízmélyítés lehetővé teszi, hogy nagyobb hadihajók - köztük Kínából érkezők is -kiköthessenek és működjenek a területen.

Márciusban Kína és Kambodzsa először tartott haditengerészeti gyakorlatot Kambodzsa vizein. A kétórás gyakorlat során a kínai haditengerészet „Jinggang Shan” kétéltű partraszálló hadihajója és a Kambodzsai Királyi Haditengerészet két járőrhajója kapcsolatot létesített, mielőtt a különböző alakulatokban összehangolt navigációt gyakoroltak volna. A hadgyakorlat újra felerősítette az USA aggodalmát Peking növekvő katonai befolyásával kapcsolatban az indo-csendes-óceáni térségben.

A haditengerészeti bázis körüli közelmúltbeli fejlemények biztonsági aggályokat jelentenek Vietnam számára. Egy vietnami tisztviselő szerint 2023 április eleje óta hirtelen megnőtt a kínai személyzet száma és a felszerelések mennyisége a bázison.

A budapesti tengely

2020 őszén Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter látogatást tett Kambodzsában, hogy újból megnyissa az évtizedek óta bezárt magyar nagykövetséget Phnom Penh-ben, de „Szijjártó látogatása a kambodzsaiaknak ennél sokkal többet jelentett: új szövetségesre találtak az EU-n belül” – írta akkor David Hutt nemzetközi szakértő az EUObserver hasábjain.

A szerző szerint a magyarok diplomáciai látogatása rávilágított, hogy a világ több autoriter rezsimje, köztük Kambodzsa és Kína is „nemcsak az EU-n belüli lobbitársként tekint Magyarországra, hanem szuverenitás-fundamentalista társként és inspirációként is, amely hozzájuk hasonlóan buzgón állítja, hogy egyetlen más államnak sincs joga a belügyeikbe beleszólni”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
Makro / Külgazdaság A vártnál is gyengébb a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:31
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 I. negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG