6p

Egy olyan javaslat sem ment még be a képviselők elé, amelyik szerepel a tavaszi törvényalkotási programban.

Szinte teljesen leállt a kormányzati törvényelőkészítő munka az elmúlt hónapokban, amit nem lehet mással magyarázni, mint a koronavírus-járvány mindennél erősebb harmadik hullámával. A parlament honlapjára tavaly december közepi dátummal került fel az idén tavaszi ülésszakra benyújtani tervezett törvényjavaslatok listája, havi bontásban. Ezt összevetve az ülésszak nyitánya óta a kormány által beadott javaslatokkal, egyetlen egyezést sem találunk. Ezekben a hetekben a járványkezeléssel, illetve különböző kétoldalú beruházási és egyéb egyezmények ratifikálásával kapcsolatos előterjesztések landoltak a parlamentben, de a hétköznapi működést szabályozó ágazati törvények egyelőre nem kerültek napirendre – igaz, nem is beszélhetünk átlagos hétköznapokról.

Mással kénytelenek foglalkozni a képviselők
Mással kénytelenek foglalkozni a képviselők

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tavaly december 15.-i dátummal küldte el Kövér László házelnöknek a 2021. évi tavaszi ülésszakra vonatkozó törvényalkotási programot. Abban februári, márciusi benyújtással az alábbi előterjesztések szerepeltek:

Februári leadással

  • A közérdekű önkéntes tevékenységről szóló törvény módosítása
  • A személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvény módosítása
  • Egyes energetikai tárgyú törvények módosítása
  • Törvényjavaslat a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló EU-irányelv előmozdításáról

Márciusi leadással

  • A pálinkáról, a törkölypálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló törvény módosítása
  • A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott, tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvény módosítása
  • Egyes földügyi tárgyú törvények módosítása
  • A közbiztonság erősítése érdekében egyes rendészeti igazgatási tárgyú törvények módosítása
  • Köziratokról, közlevéltárakról szóló törvény módosítása
  • A hivatalos iratok kézbesítéséről szóló törvény módosítása
  • Egyes, a fővárosi és megyei kormányhivatalok elektronikus ügyintézésével összefüggő törvények módosítása
  • A közigazgatási hatóságok kijelölésével kapcsolatos egyes törvények módosítása
  • Törvényjavaslat az ingatlan-nyilvántartásról
  • Törvényjavaslat a pénzügyi és egyéb szolgáltatók azonosítási feladatához kapcsolódó adatszolgáltatási háttér megteremtéséről
  • Törvényjavaslat az Unió területére belépő, illetve az Unió területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről

Ezek tehát azok a javaslatok, amelyeket az eredeti ütemezés szerint a tavaszi ülésszak első két hónapjában, februárban és márciusban kellett volna benyújtania a kormánynak. Természetesen az élet felül tudja írni a terveket, de arra nem nagyon volt példa eddig, hogy egyetlen, a munkatervben szerepeltetett javaslat se kerüljön be a parlament elé a megadott időben. Most ez történt: a fent felsorolt 15 előterjesztés egyike sem jutott el a képviselőkig.

Azt nem lehet állítani, hogy egyik nélkül sem lehet folytatni az életet, de azért akad köztük olyan, amit a Semjén-féle dokumentum is nagy terjedelműnek tekint (ami a szabályozás kiterjedtségére is vonatkozik). Ilyen például a megújuló energiaforrásokra vonatkozó javaslat, amellyel a megújulóenergia-irányelvnek a hazai jogrendbe történő átültetését célozza. Az ingatlan-nyilvántartási törvényjavaslat pedig az idevágó törvényi előírások felülvizsgálatát tartalmazza, az E-ingatlan-nyilvántartási Rendszerhez kapcsolódva.

Ehhez képest az alábbi javaslatok kerültek a parlament elé idén január vége óta (kronologikus sorrendben):

  • A koronavírus-világjárvány elleni védekezésről
  • Az adóalap-erózió és nyereségátcsoportosítás megelőzése érdekében hozott, adóegyezményekhez kapcsolódó intézkedések végrehajtásáról szóló Multilaterális Egyezmény
  • A Montrealban, 1999. május 28-án kelt, a nemzetközi légi fuvarozásra vonatkozó egyes jogszabályok egységesítéséről szóló Egyezmény 2019. évi módosításáról szóló egyezmény kihirdetéséről
  • A Magyarország Kormánya és a Szlovák Köztársaság Kormánya között a katonai repülés területén folytatott együttműködésről szóló Megállapodás kihirdetéséről
  • Az Egységes Szanálási Rendszerhez kapcsolódó kormányközi megállapodás módosításáról szóló megállapodás kihirdetéséről
  • A Magyarország Kormánya és a Finn Köztársaság Kormánya között a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Finn Köztársaság Kormánya között a beruházások védelméről szóló megállapodás megszűnéséről szóló megállapodás kihirdetéséről
  • A Magyarország Kormánya és a Koszovói Köztársaság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodás kihirdetéséről
  • A nemzeti adatvagyonról
  • A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, valamint az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény módosításáról
  • A településtervezéssel összefüggő egyes törvények módosításáról

Ez tíz előterjesztés, de mint látni, egyik sem szerepelt a tavaszi munkatervben. Elsőként a járványhelyzeti javaslatot nyújtotta be a kormány, reagálva az aktuális egészségügyi állapotokra, ebben az esetben tehát az élet diktálta a törvényalkotási munka rendjét. Több törvény pedig kétoldalú megállapodások, egyezmények ratifikálását fedi. Az szja-törvény módosítása a 25 év alattiak adómentességét rögzíti, 2022-től – a javaslat benyújtásának időzítése érdekes, semmi nem indokolja, hogy már most elfogadtassák azt a képviselőkkel. Hacsak az nem, hogy javaslat hatálya kiterjed a 2021-es évre vonatkozó, de csak 2022. január 10.-ét követően kifizetett bevételek adókötelezettségére is. 

Minden jel szerint tehát bénítólag hatott az államigazgatásra, annak is a törvényelőkészítő részére a járvány harmadik, minden korábbinál erőteljesebb hulláma. S bár van még szűk másfél hét hátra a márciusból, amikor elkezdhetnek beszivárogni a tervezett javaslatok a parlamenthez, az már most megállapítható, hogy az eredeti menetrendet alaposan felbolygatta a járványkezelés.

Elkésve azonban még semmiről nincs a parlament, az igazán fontos előterjesztések – mint a 2022-es költségvetésről, vagy az adórendszerről szólók – majd csak később, a tavaszi ülésszak második félidejében kerülnek be a parlamenthez, az eredeti tervek szerint is.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG