Így alakult az idei hiány |
Megerősítette az előzetes számokat a Nemzetgazdasági Minisztérium: a központi költségvetés 848,3 milliárd forint hiánnyal zárta a tavalyi évet, ami 389 milliárd forinttal kisebb, mint egy évvel korábban.
Az első 11 hónapot 59,3 milliárd forintos többlettel zárta a központi alrendszer (lásd fenti grafikonunkon), ez alapján decemberben óriási, 907,6 milliárd forintos deficit jött össze - ekkora havi hiány az adatsorban példa nélküli.
Volt miből költeni decemberben - és kellett is a gazdaságnak a pénzosztás
A decemberi pénzosztást - illetve a 907 milliárdos rekordhiányt - az NGM így magyarázza:
"az uniós kiadások emelkedése mellett jelentősen növekedtek a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok hazai kiadásai is. Az államháztartási folyamatok tavalyi kedvező alakulása - az államadósság csökkenő mértéke mellett is - lehetőséget adott új programok, célok finanszírozására, amelyekről a Kormány tavaly decemberben nyilvános határozataiban döntött."
A decemberi kiadásokat Varga Mihály az előzetes adatok közlését követő sajtótájékoztatóján azzal is indokolta, hogy a kormány által vártnál (2,5 százalék) alacsonyabb volt 2016-ban a gazdasági növekedés (2,1 százalék), ezért beruházás-ösztönzésre fordított forrásokat az állam, de jutott pénz a nyugdíjasoknak küldött Erzsébet-utalványra is.
Dőltek az adóbevételek 2016-ban
A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 771,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 75,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 1,5 milliárd forintos hiánnyal zártak. 2015-ben az államháztartás központi alrendszerének hiánya még 1237,2 milliárd forint volt.
Az NGM azt írja: 2015-höz képest a különbség főként a foglalkoztatáshoz kapcsolódó magasabb adóbevételekre vezethető vissza, amely a kedvező gazdasági folyamatoknak és gazdaságfehérítő, valamint foglalkoztatáspolitikai intézkedéseknek köszönhető. Jelentősen emelkedtek továbbá a költségvetési szervek és a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok saját bevételei is, elsősorban az uniós programok támogatási előlegei következtében. A kedvezőbb költségvetési egyenleghez emellett az uniós támogatások utólagos megtérítései is hozzájárultak - írják.
Márciusban lesz teljes a kép
A pontos, az önkormányzati alrendszerrel és a kormányzati szektorba besorolt nem államháztartási szervezetekkel, valamint az egyéb módszertani korrekciókkal együtt teljes körűvé váló adatok március végén, az Európai Uniónak hivatalosan megküldött jelentésben kerülnek publikálásra - írja az NGM.