A magyarországi területet úgy kell elképzelni, hogy ez az, ahol tényleges emberi élet, városok, mezőgazdasági területek vannak, ezek között kiterjedt sivatagok húzódnak, amik lényegében egyelőre senkiföldjeként működnek. Így ha egybefüggőnek tekintjük a 2005 eleji teljes kiterjedést, jóval nagyobb területről van szó. A mai viszont sokkal széttagoltabb, így a gyakorlatban 28 százaléknál nagyobb az effektív veszteség.
Félelmetes volt
Legnagyobb kiterjedésekor a dzishádista kalifátus ráadásul egy jelentős szakaszon határos volt Törökországgal, nyugaton Szíria sűrűn lakott, ma már újra Aszad kezén levő területeit is részben bekebelezte, az iraki részen pedig északon a kurdokat, délen egyenesen Bagdad városát fenyegette. Félelmetes szörnyeteg volt, így aztán három erő működésbe lendült, hogy visszaszorítsa. Elsőként a kurdok kapták össze magukat, és némi amerikai támogatással, de jórészt önerőből felszabadították a saját területeiket.
Utána Amerika elkezdte az iraki kormányt és hadsereget működő-, majd harcképessé tenni, és hosszas küzdelmek után elkezdték visszaszerezni az elveszett területeket, és a folyamat idén fel is gyorsult. Irakban már csak Moszul városa az egyetlen komoly hely, ami a dzsihádisták kezén van, ennek ostromára hónapok óta készülnek, és rövidesen neki is látnak, jó esetben még idén visszaszerzik a várost.
Az orosz csapás
Végül megjelentek az oroszok egy évvel ezelőtt azzal, hogy a terroristák ellen fognak harcolni, elsődlegesen az Iszlám Állam ellen, de minden mást szíriai felkelő csoportot, akit terroristának nyilvánítanak, ugyancsak célpontnak tekintenek. Megerősítették Aszad összeomlóban lévő rendszerét, és segítettek neki komoly területekhez jutni, így messze nem csak az Iszlám Állam ellen folyt a harc.
Most pedig már nem is foglalkoznak vele: kizárólag Aleppó keleti részének ostromára koncentrálnak, melyet különféle szír felkelő csoportok tartanak megszállva. Feltehetően ez Aszad elsődleges vágya, kérdés, hogy aztán újra elkezdi-e gyepálni az Iszlám Államot.
A török pofon
Voltak más szereplők is: Aszadot az oroszok mellett iráni, libanoni, sőt iraki síita milíciák támogatták, de ami a legnagyobb csapás volt az Iszlám Államra az utóbbi időben, az a törökök belépése. Ők hamar megtisztították a török határ menti területeket, ezzel a kalifátus minden külső kapcsolata megszakadt: nem tudnak új harcosokat verbuválni, olajat exportálni, élelmiszert és fegyvereket vásárolni. Területek jelentős hányada még megvan, de már mozdulni is alig tudnak.
Nem sietnek
A kérdés igazából csak az, hogy miért nem végeznek velük ellenségeik, ha már ilyen gyengék. Egyrészt azért nem, mert egymással vannak elfoglalva, másrészt azért, mert most már csak szunnita arab területek vannak a kezükön, és tulajdonképpen senki nem tudja, mit kezdjen a szunnita arabokkal később. A síita uralmat a szunniták nem óhajtják, sem Aszadét, sem az iraki kormányét, ugyanakkor megfelelő, egy állam irányítására alkalmas szervezetük nincs, de még haderejük is csak sokféle kis csoportból áll, akiket Szíriában az őket támogató Amerika sem tud igazán összefogni.