
A külkereskedelmi termékforgalom májusi adataira vonatkozó második becslését közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2015. májusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 1,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét, a behozatalé 0,8 százalékkal csökkent. Az aktívum 225 millió euróval nőtt 2014. májushoz képest.

A kivitel értéke 7,2 milliárd euró (2197 milliárd forint), a behozatalé 6,7 milliárd euró (2041 milliárd forint) volt. 2015 májusában az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export 2,3 százalékkal nőtt, az import 0,9 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi mérleg többlete 225 millió euróval nőtt, és 507 millió eurót tett ki.
Autó, autó és autó
A gépek és szállítóeszközök volumene kivitelben 2,1, a behozatalban 1,7 százalékkal nőtt. Májusban az előző hónapokhoz képest visszafogottabb volt a növekedés, részben a magas bázis miatt. Az árufőcsoport kiviteléből a több mint 30 százalékos részesedéssel bíró közúti járművek exportja bővült a legnagyobb mértékben, ezen belül a Németországba kivitt személygépkocsik forgalma emelkedett számottevően.
Az importban a legkiemelkedőbb növekedést az energiafejlesztő gép és berendezés termékcsoport mutatta, amely – a közúti járművek exportjához hasonlóan – mintegy hatodával bővült. A számítógépeket és azok alkatrészeit is tartalmazó irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezések importja 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt, exportja ugyanakkor számottevően csökkent. A zsugorodó részarányú híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszó készülék forgalma – főként a mobiltelefonok és alkatrészeinek hanyatló kereskedelme következtében – jelentősen visszaesett.
A feldolgozott termékek exportvolumene 1,3, az importé 0,8 százalékkal emelkedett. Több mint tizedével bővült a gyógyszer és gyógyszerészeti termék mindkét irányú forgalma, valamint az egyéb vegyipari termékcsoportok, többek között a műanyag-alapanyag behozatala és a műanyag termék kivitele. Dinamikusan bővült a gépjárműgyártáshoz kapcsolódó termékkörök forgalma, különösen a gumigyártmány exportja, illetve a készbőr, bőrgyártmány mindkét irányú kereskedelme. Ezzel szemben a vas és acél behozatala mintegy negyedével csökkent, melyet elsősorban az ukrán feladású import visszaesése okozott.
Nem kell annyi gáz
Az energiahordozók importvolumene 18 százalékkal volt kevesebb. Az importforgalom egyharmadát adó természetes és mesterséges gáz behozatala mintegy kétötödével esett vissza. A fő volumenhordozó kőolaj és kőolajtermék importvolumene – ellentétben a korábbi hónapokkal – több mint 10 százalékkal csökkent, amelyben a magas bázis is szerepet játszott.
A villamos energia behozatalát két számjegyű növekedés jellemezte. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 3,6, az importé 6,7 százalékkal nőtt. A gabona és gabonakészítmény kivitele csaknem felével, a jóval kisebb értékű behozatala közel háromnegyedével bővült, elsősorban a kukorica megnövekedett forgalma miatt. Kivitelben a termény, míg behozatalban a kukorica-vetőmag kereskedelme volt meghatározó. Az élő állat (főként a sertés), valamint az állati takarmány behozatala több mint tizedével nőtt. Ezzel szemben a kávé, tea, kakaó, fűszer exportja, illetőleg a csekély részarányú dohány és dohányáru kivitele jelentősen csökkent.