A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint április-június időszakban a munkanélküliek száma 234,1 ezer volt, a foglalkoztatottak száma pedig megközelítette a 4 millió 343 ezret, amiből a közmunkában résztvevők száma meghaladta a 232 ezer főt. Így a foglalkoztatottsági ráta 57,8 százalékra emelkedett. A részletes adatokat ebben a cikkünkben találja >>>>
Amellett, hogy a gazdasági aktivitás élénkülésével a munkaerőpiac folyamatosan feszesebbé válik, az idénymunkáknak köszönhetően nyáron átmenetileg még nagyobb lendülettel javulhatnak a munkaerőpiaci indikátorok - kommentálta az adatokat Ürmössy Gergely, az Erste vezető elemzője.
A szakértő úgy látja: a következő hónapokban is folytatódhat a munkaerőpiac feszesebbé válása, és a szezonális hatásoknak köszönhetően átmenetileg 5 százalék alá eshet a munkanélküliségi ráta. Várakozásuk szerint az év végére visszatérhet az 5 százalék fölé a mutató szezonális hatások miatt. Becslésük szerint idén átlagosan 5,3 százalék lehet a munkanélküliségi ráta.
Oszlay András, a Takarékbank elemzője is megerősítette Ürmössy véleményét, miszerint a nyár végén átmenetileg akár 5 százalék alá is kerülhet a munkanélküliségi ráta, az év átlagában pedig a jelenlegi fejlemények alapján pedig 5,5 százalék alá.
"A gazdaság munkahelyteremtő képessége tehát továbbra is erős, ami arra utal, hogy az első negyedévi lassulást túlnyomó részben egyszeri, technikai okok magyarázzák, és ezek megszűnését követően a GDP-növekedés ismét élénkülni fog. Az üzleti felmérésekből továbbra is a foglalkoztatási szándék erősödése rajzolódik ki, így a munkaerő-piaci számok a nyár végéig még tovább is javulhatnak" - véli Oszlay András.
Ez már a teljes foglalkoztatás
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a várakozásoknak megfelelőek a friss adatok, amelyek javuló trendről árulkodnak, az alig több mint 5 százalékos munkanélküliségi ráta pedig technikailag közel van a teljes foglalkoztatottsághoz. Kiemelte ugyanakkor, hogy emiatt kevés a könnyen elérhető munkaerő, strukturális problémát okoz, hogy nincs egyensúlyban a munkaerő-kínálathoz tartozó munkaerő-kereslet. Vannak ágazatok, amelyekben munkaerőhiány lépett fel, és vannak szektorok, ahol többlet alakult ki, nem beszélve arról, hogy több tízezren vannak, akiknek nincs munkájuk .
A K&H szakértője szerint van egy réteg, amely munkaképes korú, de régóta kiszorult a munkaerőpiacról, illetve vannak a közfoglalkoztatottak, őket oktatással, a tudásuk fejlesztésével lehetne keresettebbé tenni a piacon.