A vasárnapi újranyitás miatt mindenképpen több ezer ember felvételére van szükség az ágazatban – mondta a Világgazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az 50 százalékos vasárnapi pótlék önmagában több tízmilliárd forinttal emeli meg a cégek bértömegét.
Emelni kell a fizetéseket
Ugyanakkor nemcsak a bérpótlék növeli a költségeket, hanem az is, hogy a szakemberhiány miatt időközben sok helyen – több nagy kereskedelmi láncnál akár tíz százalék feletti mértékben is – emelni kellett a fizetéseket ahhoz, hogy megtartsák a munkaerőt és megőrizzék a versenyképességet.
Ahogy arról a Privátbankár.hu is beszámolt: a SPAR-nál átlagosan 10 százalékos béremelésről született megállapodás, a Lidlnél az idén 8 százalékkal emelkedik mintegy 4000 alkalmazott bére, a Tescónál is kezdődnek a bértárgyalások. A Kika januártól bruttó 15 ezer forinttal emelte dolgozói fizetését, korábban az Auchan áruházlánc emelte átlagosan tíz százalékkal a dolgozói béreket azért, hogy itthon tarthassa a munkavállalóit, megelőzze a munkaerőhiányt.
100 százalékos bérpótlékot szeretnének
A kereskedelmi szakszervezetek ugyanakkor 100 százalékos pótlékot szeretnének vasárnaponként, amely a boltzár idején járt a rendkívüli munkavégzésért - a vasárnapi munkavégzés tilalmával együtt ezt is elsöpörte ugyanis az Országgyűlés, pedig erről nem szólt volna a népszavazás. Az akciót egyébként felkarolta az MSZP, amely nemrég törvénymódosító javaslatot is benyújtott a pótlék megduplázása érdekében.