A GKI Gazdaságkutató által az Európai Unió támogatásával végzett felmérés szerint a GKI-Erste konjunktúraindex a novemberi mínusz 6,1 pontról mínusz 2,9 pontra javult decemberben. Az index szezonális hatásoktól megtisztított értékének trendje 2012 végétől emelkedő, a mostanihoz hasonló érték utoljára 2002 őszén volt.
Az üzleti bizalmi index decemberben plusz 4 pontra nőtt a novemberi mínusz 0,1 pontról, a mutató legutóbb 2011 áprilisában tartózkodott a pozitív tartományban, és 2001 márciusban volt ezzel megegyező.
A fogyasztói bizalmi index mínusz 22,7 pont volt decemberben a novemberi mínusz 23,3 pont után. Az érték utoljára 2010 novemberében volt ennél magasabb.
Az üzleti szférán belül decemberben minden ágazat várakozása kedvezőbb lett, különösen a kereskedelmi és szolgáltató vállalatoké. Az optimista cégek aránya összességében immár meghaladta a pesszimistákét, amire utoljára 2010 végén volt példa. Csak az építőipari bizalmi index maradt negatív tartományban.
Mi lesz az árakkal?
A foglalkoztatási szándék az építőipar kivételével - ahol nem változott - minden ágazatban erősödött, s enyhült a lakosság munkanélküliségtől való félelme.
Az áremelési törekvés az iparban élénkebb lett, az építőiparban pedig enyhült a deflációs nyomás. A kereskedelmi cégek körében csökkent az áremelést tervezők aránya és kissé az árnövelés mértéke is. A szolgáltatók körében is az árcsökkenésre számítók vannak többen. Csökkent a fogyasztók inflációs várakozása is. Minden ágazatban sokat javult a magyar gazdaság kilátásainak megítélése, s kedvezőbb lett a lakosság véleménye is.
Több pénzünk lesz, de kevesebbet tudunk félretenni
A GKI fogyasztói bizalmi index decemberben háromhavi, nagyon erőteljes növekedést követően már csak minimálisan emelkedett tovább, de így is kezdi megközelíteni a 2010. évi választásokat követő csúcspontját. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét decemberben kedvezőbbnek, várható megtakarítási képességét viszont kissé rosszabbnak érezte, mint novemberben.