4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ankarai politikusok szeme előtt egy kurd állam rémképe rajzolódik fel, amely aztán majd területi követelésekkel fog fellépni Törökország felé. Irán szerint Törökország pórul fog járni, ha megsérti az ENSZ egyik tagállamának területi integritását. Az USA elfogadja a „hatalom decentralizálását” a térségben és politikai együttélésre törekszik állam-alatti (törzsi) szereplőkkel.

Az elmúlt egy hónap óriási eredményeket hozott a kurdok számára, akiknek tragikus történelme során eddig csak ritkán adódott okuk az örömre. Ez a 30 milliós népcsoport jelenleg négy állam területén él – Szíria, Törökország, Irak és Irán -, saját állam nélkül.

A júniusi török választásokon a kurd jogokért küzdő párt több mint 10%-os eredménnyel megugrotta a parlamenti küszöböt, soha nem látott befolyást biztosítva a kurdok számára Ankarában. Napokkal később pedig kurd harcosok elfoglaltak Szíriában az Iszlám Államtól egy kulcsfontosságú határátkelőhelyet, területi összeköttetést biztosítva az autonóm kurd észak-iraki területek számára a Földközi tengerig.

Száz katonát küldenénk az Iszlám Állam ellen - mit akar valójában Orbán? >>

Irak északi részén a kurdok már visszaverték az IS támadását és kihasználva az iraki hadsereg összeomlását, teljesen ellenőrzésük alá vonták Kirkuk városát – amelyet Kurd Jeruzsálemnek is neveznek – és a döntő fontosságú olajmezőket a közelben.

Törökország lépéskényszerben

A török kormány számára azonban a kurd területi fejlemény vörös posztónak számít.  A következő lépésként már egy kurd állam rémképe rajzolódik föl az ankarai politikusok szeme előtt, amely aztán majd területi követelésekkel fog fellépni Törökország és Irán felé.

Szíria és Irak területén két komoly probléma van jelenleg: a kurdok sorsa, amely mintegy 100 éve megoldatlan, és az Iszlám Állam, ami csak tavaly nyáron jött létre. Most a kettő mintha összekapcsolódna, miután a kurdok a legaktívabbak a felszabadító harcban. Vajon a kettő egyszerre oldódik meg? Korábbi összeállításunk >>

Ennek fényében nem meglepő a török sajtó hétvégi jelentése, miszerint Davutoğlu miniszterelnök – aki „mindent megtenne” Törökország határai megerősítéséért – és Erdoğan elnök Szíriába való bevonulásra szólította fel a hadsereget, amely az Egyesült Államok után a második legnagyobb szárazföldi haderővel rendelkezik a NATO-ban. A török kormány már eddig is bújtatott támogatást nyújtott az IS-nek azzal, hogy területén keresztül az iszlám radikálisok beléphettek Szíria területére.

A hadsereg viszont egyelőre nem hajtotta végre az utasításokat a nemzetközi jogra hivatkozva. Indoklása szerint nem tudni, hogyan reagál majd a szír kormány, annak támogatói – azaz Oroszország és Irán – , valamint a szír felkelőkkel szimpatizáló Egyesült Államok. Ali Reza Bikdeli, Irán ankarai nagykövete szerint Törökország pórul fog járni, ha megsérti az Egyesült Nemzetek Szövetsége egyik országának területi integritását.

Erbíl, a zömmel kurdok lakta Erbíl kormányzóság székhelye Irakban. Fotó: Wikimedia Commons / Myararat83

Te is fiam, Jordánia?

Ezek után érkeztek arról beszámolók a napokban, miszerint Törökország és Jordánia fegyveres ütközózónát alakítanának ki „humanitárius okoból” Szíria északi és déli részén. A valódi ok azonban Asszad szíriai elnök megbuktatásának kísérlete lenne, mindenfajta ENSZ felhatalmazás nélkül.

Ha ez a beavatkozás megtörténne, az természetesen egy brutális eszkalációja lenne a szír válságnak, amely már eddig 250 000 halottat követelt és 12 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét.

Mi fő Washington boszorkánykonyhájában?

Mark Toner amerikai külügyi szóvivő nem akarta megerősíteni a szíriai beavatkozás hírét Ankara és Amman által. De hozzátette, hogyha ez bekövetkezne, az azt jelentené, hogy a regionális hatalmak már nem hisznek Asszad elnök politikai túlélésében.

Az elmúlt hetek washingtoni szenátusi meghallgatásaiból az szűrődik le, hogy a Pentagon és a külügyminisztérium megkerüli a bagdadi központi kormányzatot és különmegállapodásokat köt szunnita fegyveres törzsi csoportokkal egy új térségi politikai rendezés érdekében. Az új felállásban Irak, mint egységes állam nem biztos, hogy létezni fog. Washington elfogadja a „hatalom decentralizálását” a térségben és politikai együttélésre törekszik állam-alatti (törzsi) szereplőkkel.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG