Ha jobban belegondolunk, az egész életünk tele van mérföldkövekkel, gondolunk itt akár az iskolakezdésre, az első saját otthonra, a munkakezdésre, a házasságra, vagy akár a nyugdíjra. A nagy fordulópontok a férfiaknál és a nőknél is hasonlóak, az viszont más kérdés, hogy melyik nem képviselői mikor érik el ezeket.
Az Eurostat felmérése szerint az átlagos EU-tagállamban élő nő 25 évesen költözik el otthonról, és 1-3 évvel fiatalabban házasodik, mint a férfiak. Az első gyerek születésében már nagyobbak az eltérések, míg Bulgáriában 26 évesen már jöhet az első gyerek, az olasz anyák első babája átlagosan 31 éves korukban születik.
Másik jelentős különbség a két nem között a várható élettartam. Jelenleg minden uniós tagállamban tovább élnek a nők, mint a férfiak, a különbség átlagosan 5,4 év, de a szegényebb országokban ugyanez akár 10 év is lehet. Magyarországon a férfiak várható élettartama 72,3 év, míg a nőké 79 év.
A férfiak sokkal hajlamosabbak arra, hogy jónak találják a saját egészségügyi állapotukat, viszont érthető módon ahogy öregszenek, úgy egyre kevesebben érzik magukat egészségesnek.
Míg a 16-44 év közötti magyar férfiak és nők több mint 80 százaléka érzi úgy, hogy kiváló egészségnek örvend, 65 év felett ez a férfiaknál 18,7 százalék, míg a nőknél alig több mint 13 százalék.
Szívbetegségek és agyvérzés
Ugyan a férfiak hajlamosabbak egészségesebbnek tartani magukat, az Eurostat számai már nem ezt mutatják. A magyarok vezetik a halálstatisztikát, a három vezető halálok (rák, szívbetegségek és cerebrovaszkuláris betegségek) nálunk fordul elő a leggyakrabban, százezer lakosra a férfiaknál 478,7, míg a nőknél 266,5 haláleset jut. Csak viszonyításképpen az EU-s átlag 349,1 illetve 200,6.
Szintén szomorú különbség a két nem között, hogy az Európai Unióban átlagosan 16,3 százalékkal keresnek kevesebbet a nők, mint a férfiak. A legnagyobb különbséget Észtországban (26,9%) mérték, míg a legkisebbet Luxembourgban és Olaszországban.
Magyarországon a fizetésbeli különbség 14 százalék, ezzel egyébként az európai átlag alatt vagyunk. Viszont ugyanabban a pozícióban óriásiak az eltérések a fizetésekben, míg egy férfi vezető óránként 11,5 eurót (kb. 3560 forint) kap, addig egy női vezető csak 7,7 eurót (kb. 2390 forint).
A cikkhez az Eurostat adatait használtuk, itt lehet tovább nézegetni az infografikákat. >>>