Joseph Daul a mai kongresszuson. EPA/ANTONIO BAT |
Ma kezdődött Zágrábban az Európai Néppárt (EPP) kétnapos kongresszusa, amelyen a hivatalos program szerint megválasztják a pártcsalád új vezetését, valamint számos kritikus témát vitatnak meg, a hatékony klímavédelemtől a demokrácia védelméig.
Kongresszus Fidesz nélkül
Az gyakorlatilag biztos, hogy az EPP vezetését Donald Tusk veszi majd át Joseph Daultól, hiszen az Európai Tanács leköszönő elnöke az egyetlen jelölt az elnökségi posztra. Emellett megválasztják a pártcsalád alelnökeit is.
A Fidesz nem lesz ott Zágrábban, mivel idén márciusban felfüggesztették a tagságát a demokratikus értékekkel és a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt. A magyar kormánypárt emiatt nem jelölhet politikust a pártcsalád tisztségeire, és nem szólhat bele a politikai irányvonalának alakításába.
Ezzel párhuzamosan az EPP felállított egy vizsgálóbizottságot, az úgynevezett bölcsek tanácsát, amely tanulmányozza a magyarországi fejleményeket és értékeli a Fidesz politikáját. Jelentésük, amelyet korábban őszre ígértek, egyelőre nem készült el, vagy legalábbis még nem mutatták be azt.
Figyelmeztette Orbán Viktort
Tusk személyében mindenesetre egy olyan politikus veszi át az EPP vezetését, aki mérsékeltebb irányvonalat képvisel, és – burkoltan vagy kevésbé burkoltan – már többször bírálta a Fidesz politikáját.
Senkinek nincs joga, legalábbis a mi pártcsaládunkban, arra, hogy támadást indítson a liberális demokrácia és annak alapjai ellen
– mondta például az EPP tavaly novemberi kongresszusán. A többi közt hozzátette: aki nem tartja tiszteletben a jogállamot és az igazságszolgáltatás függetlenségét, nem szereti a szabad sajtót és a civil szervezeteket, valamint tolerálja például a xenofóbiát és a nacionalizmust, az nem kereszténydemokrata.
Ezt a beszédet akkor még a helyszínen hallgatta Orbán Viktor miniszterelnök is.
Mélyen megosztottak
A Financial Times szerint az EPP mélyen megosztott a Fidesszel kapcsolatban, és nem akarja elveszíteni azokat a képviselői helyeket az Európai Parlamentben (EP), amelyeket a magyar kormánypárt szerzett. Ugyanakkor előbb-utóbb döntenie kell az ügyről és a jövőbeni irányvonalról, hiszen a húzás-halasztás tovább ronthatja az amúgy is egyre gyengülő pártcsalád helyzetét.
Habár mostanában is elhangzanak olyan nyilatkozatok, amelyek a Fidesz kizárását követelik, mások arra figyelmeztetnek, hogy az tovább destabilizálná az EPP-t, valamint Magyarországot is.
(Egy ilyen lépésnek) nem lennének nyertesei
– mondta például Siegfried Muresan román EP-képviselő, a pártcsalád egyik elnökhelyettese.
A mostani kongresszuson a Fidesz-ügy egyébként hivatalosan nincs napirenden.