7p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kötvénybefektetők riadót fújnak: Trump „nagy, szép” adóssága végső soron mind az amerikai gazdaságnak, mind a dollárnak ártani fog. A reálkamatokat a felduzzadó adósság, a geopolitikai instabilitás, a növekvő katonai kiadások, a multilaterális kereskedelem széttöredezése és a populista költségvetési politika táplálja. Káncz Csaba jegyzete.

Amikor a világ domináns hatalmának pénzügyminisztere kénytelen a közszolgálati televízióban hangsúlyozni, hogy az Egyesült Államok nem fog fizetésképtelenné válni, és ki fogja fizetni adósságait, az biztos jele annak, hogy mélyen gyökerező problémák vannak abban a rendszerben, amelynek a vezetője.

A CBS „Face the Nation” című műsorában vasárnap Scott Bessent azt mondta: „Az Amerikai Egyesült Államok soha nem fog fizetésképtelenné válni. Ez soha nem fog megtörténni”.

Bessent megjegyzései a pénzügyi piacok megnyugtatására hangzottak el, amelyek egyre jobban aggódnak a növekvő amerikai államadósság, Trump elnök „nagy, szép költségvetéséből” eredő éves deficitnövekedése és a vámháború heves kilengései által generált volatilitás miatt.

Vannak megalapozott aggodalmak

Ezeket az aggodalmakat a JPMorgan Chase vezetője, Jamie Dimon hozta felszínre múlt  pénteken Kaliforniában, a Reagan Nemzeti Gazdasági Fórumon adott interjújában. Válságot jósolt, hacsak nem tesznek lépéseket az Egyesült Államok egyre növekvő államadósságának kezelésére.

„Repedést fogunk látni a kötvénypiacon” – mondta. „És én azt mondom a szabályozóimnak... ez meg fog történni, és pánikba fognak esni. Csak azt nem tudom, hogy hat hónap vagy hat év múlva lesz-e válság”.

Dimon az adósságkérdést a dollár tartalékvalutaként betöltött globális státuszával, valamint az Egyesült Államok gazdasági és katonai erejének erodálódásával hozta összefüggésbe.

„Ha 40 év múlva nem mi leszünk a kiemelkedő katonai és gazdasági vezető, akkor nem mi leszünk a tartalékvaluta” – folytatta. „Az emberek azt mondják nekem, hogy rendkívül rugalmasak vagyunk. Ezzel egyetértek. Úgy gondolom, hogy ezúttal másképp van. Ezúttal össze kell szednünk magunkat, méghozzá nagyon gyorsan”.

Trump fiskális alkoholizmusa

Nos, éppen ez az, ami nem nagyon látszik. Ahogy Trump „nagy, szép” adó- és kiadási törvényjavaslata a kongresszusban való elfogadás felé robog, teljesen nyilvánvaló, hogy semmit sem tesz majd az elődje, Joe Biden alatt 2024-ben regisztrált, a GDP 6,4 százalékát kitevő költségvetési hiány megfékezésére.

Éppen ellenkezőleg, Trump költségvetése valószínűleg a GDP 7 százalékos – vagy annál is nagyobb – hiányt vetít előre hivatali ideje hátralévő részében, hacsak nem következik be olyan súlyos sokk, mint egy világjárvány, pénzügyi válság vagy háború, amelyek bármelyike még magasabbra emelheti a hiányt.

Az államadósság kamatterhei mára a szövetségi költségvetés legnagyobb tételévé váltak
Az államadósság kamatterhei mára a szövetségi költségvetés legnagyobb tételévé váltak
Fotó: Depositphotos

Az amerikai pénzügyi intézményrendszerben széleskörű egyetértés van abban – beleértve az amerikai jegybank elnökét, Jerome Powellt is –, hogy bár az adósság jelenlegi szintje (36 ezermilliárd dollár) „fenntartható”, a növekedés üteme nem az.

Az amerikai államkötvénypiac, a globális pénzügyi rendszer központi alapja, ahol az adósságot vásárolják és eladják, a 2008-as 5 ezermilliárd dollár körüli összegről mára 29 ezermilliárd dollárra nőtt. A teljes államadósság mára a GDP 123 százalékát teszi ki – ami a vállalatok adócsökkentésének, a vállalatoknak nyújtott kormányzati mentőcsomagoknak és a katonai kiadások könyörtelen növekedésének az eredménye.

A kamatemelések hatása

Miközben a kamatlábak történelmi mélyponton voltak, a Fed 2008 utáni mennyiségi lazító politikájának köszönhetően az adósság nem jelentett azonnali, sürgető problémát. A Fed 2022 utáni kamatemelései azonban azt eredményezték, hogy az államadósság kamatterhei mára a szövetségi költségvetés legnagyobb tételévé váltak, és tavaly már meghaladták az 1 ezermilliárd dollárt. Ha ez így folytatódik, akkor ez oda vezethet, hogy a kormánynak több pénzt kell kölcsönvennie csak azért, hogy a múltbeli adósság kamatát ki tudja fizetni.

Az elmúlt másfél évtizedben nem volt hiány pénzügyi viharokból. De volt egy közös jellemzőjük – a biztonságos menedékként szolgáló amerikai dolláreszközökbe való áramlás és az amerikai valuta értékének emelkedése.

Megtört egy törvényszerűség

Ez a helyzet jelentősen megváltozott április 2-án, a Trump „Felszabadulás Napi” kölcsönös vámok által kiváltott pénzügyi zűrzavarban, amelynek élén a Kínára kivetett 145 százalékos vámok álltak. Ahelyett, hogy emelkedett volna, ahogyan az korábban történt, a dollár árfolyama esett, és ez a mozgás folytatódott, aminek eredményeként Trump beiktatása óta mintegy 10 százalékot veszített az értékéből. Bár az elmúlt hetekben némileg csökkent, az arany egy ponton 3500 dolláros rekordmagasságra emelkedett unciánként.

Általában pozitív korreláció van az amerikai államadósság hozama (kamatlába) és a dollár között. Április óta azonban ez a kapcsolat megszakadt. A tízéves amerikai államkötvény hozama 4,16-ról 4,42 százalékra emelkedett, ami nem elhanyagolható emelkedés ezen a piacon. A dollár azonban ez idő alatt 4,7 százalékot veszített az értékéből egy valutakosárral szemben.

Már az FT is rárepült

A Financial Times (FT) múlt heti cikke a kincstári hozamok és a dollár közötti korreláció felbomlásáról tartalmazott néhány figyelmeztetést a pénzügyi piacok főbb szereplőitől ennek jelentőségére vonatkozóan.

Shahab Jalinoos, a UBS devizastratégiában részt vevő munkatársa az FT-nek elmondta, hogy ha a hozamok azért emelkednek, „mert az amerikai adósság egyre kockázatosabbá válik a költségvetési aggodalmak és a politikai bizonytalanság miatt, ugyanakkor a dollár gyengülhet”, akkor ez a minta „gyakrabban látható a feltörekvő piacokon”.

Árfolyam

Az FT beszámolója szerint „Torsten Sløk, az Apollo vezető közgazdásza elemzése szerint az amerikai kormányzati hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS) felárai – amelyek a hitelek nemteljesítés elleni védelmének költségeit tükrözik -– Görögországéhoz és Olaszországéhoz hasonló szinten mozognak”.

Michael de Pass, a Citadel Securities globális árfolyam-kereskedési vezetője az FT-nek elmondta, hogy Trump folyamatos támadásai Powell Fed-elnök ellen – Trump a múlt héten behívta őt a Fehér Házba, hogy közölje vele, nem csökkenti elég gyorsan a kamatokat – szintén idegességet okoznak a pénzügyi piacokon.

Felborult múltbeli normák

Márpedig az amerikai dollár globális tartalékvalutaként betöltött szerepe részben az intézményi integritásából ered, beleértve a jogállamiságot, a központi bankok függetlenségét és a kiszámítható politikát – mondta. „Az elmúlt három hónap ezt megkérdőjelezte”, és „a piacok számára most az a fő aggodalom, hogy vajon nem romboljuk-e a dollár intézményi hitelességét” – tette hozzá.

Ezekhez az aggodalmakhoz járul, hogy a Moody's leminősítette az Egyesült Államok hitelminősítését a legmagasabb szintről, ami azt jelenti, hogy története során először az amerikaiak már nem élveznek AAA minősítést a három nagy ügynökség egyikétől sem.

A szakértők szerint tehát Bessentnek igaza van abban az állításában, hogy az Egyesült Államok egyelőre nem áll a fizetésképtelenség szélén. De az az állítása, hogy erre soha nem kerülhet sor, nagyon különböző időkre vonatkozik – ma már a múltbeli normák felborultak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton fellebbezni készül a Budapestnek kedvező ítélet miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:44
A miniszer vitatja a bírósági döntést a 10 milliárd forint visszafizetéséről. Felhívta Karácsony Gergely figyelmét arra, hogy 2019 óta még több állami pénzből gazdálkodhat a főváros.
Makro / Külgazdaság Kamatostul visszakapja a főváros
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:09
Az Államkincstárnak 10 milliárd forintot kell visszafizetnie, erről döntött a bíróság.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az árrésstop vége? Csillag Istvánt kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:41
A volt gazdasági és közlekedési miniszter június 25-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A japán jegybankot nem rázta meg a közel-keleti háború – így döntött
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:27
A japán jegybank (BoJ) az elemzők által vártnak megfelelően, egyhangú döntéssel évi 0,5 százalékon, 2008 óta a legmagasabb szinten tartotta irányadó kamatát kedden.
Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Makro / Külgazdaság Ha a legsötétebb jóslatok jönnek be, durva infláció vár ránk
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 15:27
Az izraeli-iráni háború miatt komolyabban megugrott az olajár, egyes jóslatok 100-120 dolláros hordónkénti árat sem tartanak kizártnak. Munkatársunk a Trend FM reggeli műsorának vendége volt – a témák között a plázastop szigorítása is szerepelt.
Makro / Külgazdaság Ki nem találná, melyik országból jött a legtöbb menekült az unióba
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:49
Összességében csökkent a menedékkérők száma az első negyedévben, itt vannak a friss statisztikák.
Makro / Külgazdaság Nem lassít az Európai Bizottság – jön az összeütközés Magyarországgal?
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:18
Az uniós energiaügyi biztos nem enyhítene a korábban felvázolt, a magyar kormány által élesen kritizált intézkedéscsomagon.
Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG