Donald Trump a Fehér Házban találkozott az amerikai acél- és alumíniumipar képviselőivel 2018. március 1-jén, majd bejelentette a súlyos importvámok bevezetését. Fotó: EPA / Jim Lo Scalzo |
Ahogy arról már korábban írtunk, Donald Trump 25 százalékos importvámot vetett ki az acélra, 10 százalékosat pedig az alumíniumra. Ennek életbe lépéséig csekély mértékű türelmi időt kaptak egyes országok, köztük az Európai Unió is, ez azonban június elsejével lejárt. Londoni pénzügyi elemzők ezek a vámok, valamint az elmúlt időszak több más sorozatos sokkja együttesen most már indokolttá teszik az euróövezeti gazdaság növekedésére adott előrejelzés gyengítését.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői az euróövezeti kilátásokról összeállított új tanulmányukban közölték: a valutaunió hazai össztermékének (GDP) idei átlagos bővülésére szóló prognózisukat az eddigi 2,4 százalékról 2,1 százalékra, jövő évi növekedési becslésüket 1,9 százalékról 1,7 százalékra rontották. Ráadásul a bevezetett vámok hatása messze túlmutat szerintük a fémiparon, meglátásuk szerint Trump döntése annak a bizonyítéka, hogy a szövetségesi viszonyok sem védenek meg az új protekcionista irányvonaltól.
Nem ennyire drasztikus?
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, az Oxford Economics közgazdászai legutóbbi elemzésükben közölték: a számítási modelljük szerint nincs olyan EU-gazdaság, amelyben az amerikai acél- és alumíniumvámok a hazai össztermék 0,1 százalékánál nagyobb kárt okoznának, így Magyarországnak sem okoz majd komoly visszaesést. Az Oxford Economics londoni elemzői szerint azonban az esetleges eszkaláció kilátása így is nyomást gyakorolhat az európai üzleti szektor hangulati mérőszámaira, és megakaszthatja a beruházási aktivitás élénkülési folyamatát.