A magyar miniszterelnök azért utazott a hét elején az Egyesült Államokba, hogy részt vegyen az Amerikai Konzervatív Unió nyári konferenciáján, a CPAC-en (Conservative Political Action Conference), amelyet augusztus 4. és 7. között tartanak a texasi Dallasban. A csaknem ötven éves múltra visszatekintő konzervatív politikai dzsemborin a magyar kormányfő egy felkérésnek tesz eleget: ő mondja az egyik nyitóbeszédet.
Baráti meeting
Orbán Viktor az út keretében kétoldalú találkozókat is lebonyolít: tegnap például a korábbi amerikai elnök, Donald Trump fogadta őt a New Jersey állambeli bedminsteri birtokán.
A kormányfőt elkísérte politikai igazgatója, Orbán Balázs, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Takács Szabolcs amerikai magyar nagykövet, valamint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is:
A Business Insider szerint Trump a TruthSocial nevű közösségi oldalon tett közzé posztot a találkozóról (az oldal csak amerikai felhasználók számára érhető el).
Azt írta: ”nagyszerű volt találkozni barátommal, Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével. Sok érdekes témát megvitattunk – kevés ember tud ilyen sokat arról, mi történik a világban manapság.”
Egyúttal megünnepelték a kormányfő áprilisi „nagy választási győzelmét”.
Tusványos után
Az amerikai üzleti portál emlékeztet arra, hogy a megbeszélésre nem sokkal a magyar kormányfő nagy botrányt kiváltó tusványosi fajkeverős beszéde után került sor. Megjegyezték azt is: Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségese, és áprilisban negyedszer választották újra.
A Business Insider szerint nem ez az első alkalom, hogy Trump „szélsőjobboldali külföldi vezetőt” támogat, tavaly októberben például Jair Bolsonaro brazil elnököt nevezte barátjának.
„Trump találkozik Orbán Viktorral a migrációs tirádája után” – ezzel a címmel számolt be az eseményről a Bloomberg,
Az amerikai hírügynökség szintén emlékeztet: Donald Trump alig több mint egy héttel azután fogadta Orbán Viktort egyik luxus golfpályás üdülőhelyén, hogy „a közép-európai vezető olyan kijelentéseket tett, amelyeket a náci retorikához hasonlítottak”.
Felidézték azt is, hogy a beszéd miatt lemondott Hegedüs Zsuzsa, a kormányfő régi szövetségese és tanácsadója.
„Hallgassuk meg (…) majd meglátjuk, mit mond. És ha valaki nem ért egyet valamivel, akkor jelezze’”, mondta Matt Schlapp, a CPAC elnöke egy interjúban a tusványosi beszédre reagálva.
Orbán, a kedvenc
A Bloomberg szerint az amerikai konzervatívok egy része hosszú ideje szimpatizál Orbán Viktorral és azzal, amit ő „a mi kereszténydemokrata, konzervatív, patrióta politikai brandünknek" nevez.
Végül felidézik azt is, hogy Orbán Viktor idén májusban részt vett és nyitóbeszédet mondott a CPAC első magyarországi rendezvényén is, amelyet a budapesti Bálnában tartottak.
Utóbbi eseményen egyébként Donald Trump videóüzenetben szólalt fel (a mostani CPAC -on pedig személyesen mond majd beszédet), és szintén agyondicsérte Orbán Viktort:
„Bizonyára tudják, hogy mi mindannyian nagyon közel állunk Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz. Ő nagyszerű vezető, nagyszerű úriember, és nemrég hatalmas választási győzelmet aratott. Nagy megtiszteltetés volt nekem, hogy támogathattam választási küzdelmében. Ezt azért tettem, mert ő igazán jó ember, és fantasztikus munkát végez a hazájáért.”
A Euronews azt emeli ki, hogy a magyar kormányfő egy amerikai konzervatív konferencián „keres megnyugvást”, miután otthon kirekesztették „rasszista kommentjei” miatt.
Hozzáteszik: miközben Orbán Viktor egyre inkább izolálódik az EU-ban „rasszista, bevándorlásellenes politikája", a jogállamiság biztosítékainak lerombolása és az Oroszország elleni további szankciók elutasítása miatt, addig az amerikai konzervatív konferencián valószínűleg nagyon szívélyes fogadtatásban fog részesülni.
Emlékeztetnek arra, hogy Orbán Viktor a találkozó utáni Facebook-videójában fontos szövetségesének nevezte Trumpot, és hozzátette: „mindketten elkötelezettek vagyunk az illegális migráció elleni küzdelemben, elkötelezettek vagyunk az alacsony adók, és ami a legfontosabb, elkötelezettek vagyunk a béke mellett is.”
Idézik Szijjártó Pétert is, aki a közösségi oldalon azt írta: „A magyar-amerikai politikai kapcsolatok akkor voltak a csúcspontjukon, amikor Donald Trump volt az Egyesült Államok elnöke. Reméljük, hogy fognak még ugyanezen magasságban járni a kapcsolataink!”
A Trump-Orbán találkozóról beszámol a The Hill is felidézve, hogy a két vezető régóta szoros kapcsolatban van, Trump pedig amerikai elnökként még 2019-ben, a Fehér Házban fogadta a magyar miniszterelnököt.
A washingtoni lap szintén felidézi a tusványosi beszédet. Ugyanakkor szintén megjegyzi, hogy egyes amerikai konzervatív köröknek Orbán Viktor a kedvence a kemény bevándorlásellenes álláspontja és a makacs, konzervatív értékei miatt.