Az amerikai vám- és határőrszolgálat pénteken későn közzétett egy közleményt, amelyben kifejtette, hogy egyes árukat kizárnak aTrump által a legtöbb országra kivetett 10 százalékos globális vámból és a sokkal nagyobb kínai importadóból.
A lépés az amerikai technológiai cégek azon aggodalma után született, hogy a kütyük ára az egekbe szökhet, mivel ezek közül sokat Kínában gyártanak. A mentességek más elektronikus eszközökre és alkatrészekre is kiterjednek, beleértve a félvezetőket, napelemeket és memóriakártyákat – írja a BBC..
A Counterpoint Research szerint az Egyesült Államok az iPhone-ok fő piaca, míg tavaly az okostelefonok eladásainak több mint felét az Apple adta. Az Apple USA-beli eladásra szánt iPhone-jainak 80 százalék Kínában, a maradék 20 százaléka pedig Indiában készül.
Fotó: Depositphotos
Más okostelefon-óriásokkal, például a Samsunggal együtt az Apple az elmúlt években megpróbálta diverzifikálni ellátási láncait, hogy elkerülje a Kínára való túlzott támaszkodást. India és Vietnam pedig további gyártási csomópontok éllovasává vált. A vámok életbe lépésével az Apple a hírek szerint az elmúlt napokban igyekezett felgyorsítani és növelni az Indiában gyártott készülékek gyártását.
Trump egy sor meredek vámot bejelentett a világ országaira. Szerdán azonban gyorsan fordult az irány, és bejelentette, hogy 90 napos halasztást rendel el a magasabb amerikai vámok által sújtott országokban – kivéve Kínát –, amelynek tarifáit 145 százalékra emelte. Trump szerint a kínai vámemelés annak köszönhető, hogy az ország kész megtorolni az amerikai árukra kivetett 84 százalékos illetéket.
A politika drámai fordulataként Trump azt mondta, hogy minden olyan ország, amely nem tett megtorlást az amerikai vámok ellen, haladékot kap – és csak 10 százalékos általános amerikai vámmal kell szembenéznie – júliusig.
A Fehér Ház szerint a lépés tárgyalási taktika volt, hogy kedvezőbb kereskedelmi feltételeket vonjanak ki más országokból.