5p

Éppen, amikor az orosz csapatok már sorra vesztik el csatáikat, az amerikai Republikánus vezetők jelentősen megkurtítanák az Ukrajnának nyújtott segélyeket, ha megszerzik a Kongresszus irányítását. A Republikánusoknál sokan profitáltak az évek során - ahogyan Trump is tette -, az orosz támogatásból. Káncz Csaba jegyzete

Putyin elnök jelenleg kétfrontos háborút vív. Csúnyán vesztésre áll Kelet-Ukrajnában, de az Egyesült Államokban a Kreml urának szájíze szerint alakulnak a dolgok.

Remény csillan Washingtonból

Bár az ukrán hadsereg ellenálló képessége, bátorsága és ügyessége egyre kétségbeesettebb és visszataszítóbb lépésekre készteti Putyint, hogy elkerülje a további harctéri megaláztatásokat, a láthatáron felcsillant remény. És ezt a Republikánus Párt vezetése biztosítja.

„Jön a Republikánus felmentő sereg lovassága! Várj egy kicsit Vlagyimir!” - ez az egyértelmű üzenet, amelyet olyan republikánus vezetők küldenek, mint Kevin McCarthy, a képviselőház kisebbségi vezetője (aki már a jövő hónapban a képviselőház elnöke lehet). A „Punchbowl Newsnak” adott interjújában McCarthy leszögezte:

„Szerintem az amerikaiak recesszióban lesznek, és nem fognak csekkeket kitölteni Ukrajnának. Egyszerűen nem fogják megtenni… Ukrajna fontos, de az nem korlátozódhat kitöltetlen csekkre.”

A sors furcsa fintora lenne. Fotó: Depositphotos
A sors furcsa fintora lenne. Fotó: Depositphotos

McCarthy és a párt vezetésének többi tagjának nyilatkozata alapján most ésszerű az a feltételezés, hogy ha a Republikánusok visszaszerzik az irányítást a Kongresszus egyik, vagy mindkét háza felett, akkor csökkenteni fogják az Ukrajnának életbevágóan szükséges támogatását. És természetesen, ha Washington kihátrálna Kijev támogatása mögül, az katasztrófa lenne Ukrajna azon próbálkozásai számára, hogy ellenálljon Putyin inváziójának, és egyben tönkreteheti az ország erőfeszítéseit, hogy független demokrácia maradjon.

A legjobbkor jönne

Mindez pontosan abban a pillanatban történhet meg, amikor egy megtántorodott és elszigetelt Putyinnak tényleg minden segítségre szüksége van.

Az ukrán csapatok ugyanis továbbra is offenzívában vannak, és új lehetőségek nyílnak meg számukra azzal, ahogy Oroszország megingott. Az ukrán hadsereg egyre közelebb kerül a kulcsfontosságú Herszon város visszafoglalásához. Putyin arra irányuló erőfeszítései, hogy részleges hadkötelezettséggel erősítse meg csapatait, egészében véve rosszul mennek – egyes helyeken pedig egészen szörnyen haladnak. Nagyon valószínűtlen, hogy az új hadkötelesek sokat segítenének a Kreml háborús erőfeszítéseiben, tekintettel arra, hogy milyen rosszul felszereltek és rosszul képzettek.

Az orosz médiában egyre több kritika jelenik meg az orosz hadsereg kudarcairól. Ahol pedig nincsen kritika, ott kormánybarát orosz szakértők tesznek olyan groteszk és brutális javaslatokat, hogy anyaországuk induljon már meg egy totális, népirtó háborúba Ukrajna ellen.

Az ukrán erőművek elleni orosz támadások - bár több millió háztartást fosztanak meg áramtól -, a tervezettel ellentétes hatást fejtenek ki, még nagyobb ukrán elszántságra inspirálva. Putyin hadiállapotot hirdetett Ukrajna négy, annektált régiójában, amely viszont a Washington Post szerint „csekély változást fog eredményezni Oroszország sorsában a csatatéren .”

Jó befektetés volt

A Republikánus vezetők most tehát megkérdőjelezik egy esküdt amerikai ellenséggel szemben elért előrehaladás pénzügyi támogatását. Folyamatosan erősödik az a vélemény a jobboldalon, hogy Ukrajna támogatása az amerikai adófizetők pénzének pazarlásához vezet.

A februári invázió óta a közvélemény-kutatások szerint több mint háromszorosára nőtt azoknak a Republikánus szavazóknak a száma, akik szerint az Egyesült Államok túl sok támogatást nyújt Ukrajnának. Noha a Biden-adminisztráció tisztviselői a Politico jelentése szerint abban reménykednek, hogy az Ukrajnának nyújtott segélyek kétpárti támogatásban fognak részesülni a félidős választások után is, McCarthy megjegyzései aggasztóak.

A Republikánusoknál ugyanis sokan profitáltak sokan profitáltak az évek során - ahogyan Trump is tette -, az orosz támogatásból. Ez viszont oda vezetett, hogy a párt politikusai keményen dolgoznak az orosz jótevőkért.

Mindezen túl a „The New Yorkerben” Christopher Coldwell rovatvezetővel készített közelmúltbeli interjú hasznos betekintést nyújt abba, hogy a konzervatívok miért vonzódnak Putyinhoz – a kulturális háborúkban szövetségesként vélt szerepétől kezdve egészen a nemzetközi intézmények iránti megvetésig.

De nyilvánvalóan nem egyszerűen Putyin macsó tekintélyelvűségének vonzereje sugárzik ki az amerikai jobboldalra. Putyin szisztematikus kampányának eredménye, hogy támogatást nyert a Nyugaton, és ezzel egyidejűleg gyengítette a nyugati szövetséget – és ezzel együtt az elhatározást és a vele való szembeszegülés eszközeit. A Biden-kormányzat nemrég megosztotta a hírszerző közösség legutóbbi áttekintését, amely szerint Oroszország több mint 300 millió dollárt költött a külföldi választások befolyásolására az elmúlt nyolc évben.

Valóban, ha megnézzük Putyin azon erőfeszítéseit, hogy „aktív intézkedéseket” alkalmazzon a nyugati demokráciák felforgatására (részben azáltal, hogy támogatást nyert bennük), és összehasonlítjuk az ukrajnai katonai stratégájának szánalmas kudarcaival, akkor könnyen levonhatjuk a következtetést, hogy a volt KGB-s tisztnek a titkosszolgálati játszmát kellett volna folytatnia.

Ennek ellenére, figyelembe véve a Republikánusok  Putyin általi támogatásának történetét, lehetséges, hogy a Kreml fog utoljára nevetni, nagyrészt annak köszönhetően, hogy jó időben megnyitotta azt a második frontot Nyugaton.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mibe kerül nekünk az orosz gázvezeték elzárása?
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 16:44
A Trend FM hétfő reggeli adásában az év első napjainak fontosabb történéseit elemezte munkatársunk, Király Béla. Így az év elején az Ukrajnán át futó gázvezeték lezárásának következményeiről volt szó, illetve arról, hogy ennek milyen hatása lehet az ellátásbiztonságra, akár az európai gazdasági helyzetre. Emellett terítékre került az év végi kisebb emelkedést követően látható érdemi forintgyengülés is, annak nemzetközi és hazai okait és következményeit is elemezte kollégánk.
Makro / Külgazdaság Infláció: azért drágul a benzin, mert gyengül a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 11:25
Ahogy arra számítani lehetett, tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak, köszönhetően a forint további gyengülésének a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Nagy botrány volt belőle, most csendben törölték a pénzintézetet
Vég Márton | 2025. január 5. 13:09
Törölték a cégjegyzékből a Széchenyi István Hitelszövetkezetet. Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Egy ideig.
Makro / Külgazdaság Vajon Nagy Márton zsebkendőt készítsen elő, vagy pezsgőt hűtsön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 5. 11:41
A turisztikai szálláshelyek, az ipari termelés és az ipari termelői árak, valamint a kiskereskedelem tavaly novemberi adatait teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Tizenhét éves rekord dőlt meg a spanyol gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 14:01
Spanyolországban 2 millió 561 ezer volt a regisztrált munkanélküliek száma tavaly decemberben, ilyen kevés munkanélkülit decemberben 2007 óta nem jegyeztek föl.  Tavaly novemberhez viszonyítva a munkanélküliek száma 25 ezer 300-zal (0,98 százalékkal) csökkent – közölte a spanyol munkaügyi hivatal pénteken.
Makro / Külgazdaság Vérrel-verítékkel küzd Nagy Márton egy fontos mutatóért
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:46
Bár a 2024-es költségvetést eredetileg 2,9 százalékos hiánycéllal tervezték meg, még messze vagyunk a teljesítésétől. A GDP-arányos hiány 2024. III. negyedévben 3,0 százalékos volt, az első három negyedévben pedig 3,5 százalékos lett.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék nem válaszolnak, pedig milliárdokról van szó
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:22
Milliárdokat pumpáltak az Eximbankba.
Makro / Külgazdaság Újabb pocsék gazdasági adat érkezett Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 08:31
2024 novemberében az export értéke éves szinten csökkent, míg az import növekedett a KSH első becslése szerint. 
Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG