EPA/KCNA / Justin Lane |
Sose volt még ennyire durva
A szakértő az M1-en azt mondta, Észak-Koreától már megszokták ezt a hangnemet, de Donald Trump amerikai elnök ENSZ-ben elmondott beszédével új szintre lépett, soha nem fordult még elő, hogy amerikai elnök háborúra, atomháborúra utaló beszédet mondjon pont az ENSZ-ben, amelynek a béke fenntartása a feladata.
Emlékezetes: nemrég az amerikai elnök első ízben beszélt az ENSZ-ben - hevesen, szenvedélyesen. Azt mondt: ha sokáig fenyegetőzik a "rakétaember", ahogy Trump újabban Kim Dzsongunt nevezi, akkor elpusztítja őt egész országával együtt. Szavai megriasztották a világ vezetőit, pláne hogy előtte az ENSZ főtitkára a háborúk elkerüléséről beszélt. Kim Dzsongun élesen reagált a beszédében, és egy hidrogénbomba felrobbantásával fenyegetőzött.
Csak a fenyegetés, semmi megoldási javaslat
Donald Trump beszéde azért is aggasztó, mert megoldást nem kínál, csak a háborús retorikát használja, az erre adott koreai válasz pedig egy Csendes-óceáni hidrogénbomba felrobbantásával való fenyegetés volt, ez egy rendkívül veszélyes folyamat - hívta fel a figyelmet Matura Tamás.
Megjegyezte, hiába jelentkezett közvetítőként António Guterres, az ENSZ főtitkára, mert nincs miről tárgyalni: az Egyesült Államok teljes atomleszerelést akar, Észak-Korea viszont életbiztosításként használja a fegyvereket.