Donald Trump. (Kép forrása: EPA, Peter Folay) |
Az elmúlt négy napban éles belharc robbant ki az amerikai uralkodó körökben Trump tervezett orosz nyitásáról. A neokonzervatívokat őrületbe kergető közeledésnek már több kézzelfogható jele is van. Trump külpolitikai tanácsadója Carter Page a múlt héten Moszkvába látogatott, Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn és helyettese K.T. MacFarland Kreml-barátnak tekinthető és Trump új külügyminiszter-jelöltje lett a napokban Rex Tillerson, az Exxon olajvállalat (a világ nyolcadik legnagyobb óriásvállalata) főnöke, akinek nemcsak jó kapcsolatai vannak Putyinnal, de az Exxon számos vállalkozást is végrehajtott Oroszországban.
A média zászlóshajói vezetik a harcot
A belharcban részt vesznek a titkosszolgálatok, amelyek a média zászlóshajóinak szivárogtatva és azokkal karöltve akarják megakadályozni a közeledést. Az orosz hackertámadásokról szóló vita azt követően lángolt fel ismét, hogy a The Washington Post című napilap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta múlt pénteken: a CIA új titkos jelentése szerint az orosz kormány amerikai számítógépek elleni támadásokkal próbálta meg befolyásolni a választási folyamatot és elérni Trump győzelmét. A CIA hivatalosan nem adott ki ilyen értelmű nyilatkozatot, és a vitát sem kommentálja.
Trump rögtön elutasította a vádat azzal az érveléssel, hogy "ezt ugyanazok az emberek írták, akik szerint Szaddam Husszeinnek tömegpusztító fegyverei voltak". Bár a CIA bizonyítékot nem mutatott be, Obama elnök elrendelte a vizsgálatot, amelyet január 20-a előtt be kell fejezni. Máris republikánus és demokratapárti képviselők követelik az orosz beavatkozás kongresszusi kivizsgálását.
Hogyan és kinek dolgozik a Fancy Bear?
London és Berlin meghatározó körei is óramű pontossággal kapcsoltak be. A brit védelmi miniszter vasárnapi nyilatkozata szerint a Nyugat nem tekintheti egyenlő partnernek Oroszországot. Vezető német parlamenti képviselők is az elmúlt órákban adtak hangot azon aggodalmuknak, hogy az orosz állam által működtett kémek alááshatják a 2017-es német választásokat. A német elhárítás szerint az országban a kémek propagandát és álhíreket is terjesztenek, hogy destabilizálják a kormányt, és erősítsék a szélsőségeseket. Hans-Georg Maassen hírszerzőfőnök szerint egyre erősödik a tevékenységük, és várható, hogy a közeljövőben német politikusokat is megpróbálnak majd lejáratni a közösségi hálózatokon terjesztett álhírekkel.
Káncz Csaba |
A Fancy Bear vagy APT 28 néven ismert – és a nyugati elhárítás szerint az orosz katonai hírszerzéshez köthető – hackercsoport német politikai pártokat vett célba. Spear-phishing támadással próbálkoztak, vagyis olyan e-maileket küldtek a politikusoknak, amelyekkel jelszavaikat próbálták kicsalni. Úgy állítják be, mintha a levelek feladója a Google volna, és azt kérték a címzettektől, hogy gépeljék be felhasználói adataikat.
Ez már a hibrid hadviselés része?
A német elhárítás egy jelentése a Fancy Bear csoportot „hibrid hadviselés” végrehajtásával vádolja, amely többek között egyesíti a konvencionális hadviselést az aktív műveletekkel. A jelentés példaként hozza fel a tavaly december 23-i támadást az ukrán villamos-hálózat ellen, amelynek eredményeképpen 230 000 ember maradt áram nélkül.
A CrowdStrike nevű vezető biztonsági cég júniusi jelentése is az orosz kormányhoz köti a Fancy Bear tevékenységét. Egy háttérbeszélgetésen az amerikai titkosszolgálat tisztje a kiberháborút egy olyan konfliktusnak nevezte, amelynek „nincsenek határai, nincsenek ártatlanok és nincsenek szabályok”. Szerinte nem az a kérdés, hogy Washington és Moszkva között kitör-e egy teljes körű háború, hanem az, hogy mikor.
Káncz Csaba jegyzete