Donald Trump. (EPA/Chris Kleponis / POOL) |
Korábbi amerikai hírszerzési és nemzetbiztonsági tisztségviselők biztonsági engedélyének visszavonását fontolgatja az amerikai elnök hivatala, a Fehér Ház - erősítette meg az erről szóló amerikai lapértesüléseket Sarah Huckabee Sanders fehér házi szóvivő hétfőn.
A The New York Times című napilap szerint azoktól a tisztségviselőktől vonhatják meg az átvilágítás után kiadott különleges biztonsági engedélyeket, akik bírálták Donald Trump elnököt a 2016-os amerikai választási folyamatba történt, feltételezett orosz beavatkozás ügyében tett állásfoglalásai miatt. Ezt Sanders is megerősítette hétfői sajtótájékoztatóján.
A döntés John Brennant, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt vezetőjét, James Comey-t, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) tavaly menesztett igazgatóját, James Clappert, az amerikai hírszerző szerveket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) volt vezetőjét, Susan Rice volt nemzetbiztonsági tanácsadót, Michael Haydent, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt vezetőjét is érintheti. Az indoklás szerint "politikai célokra és pénzcsinálásra" használták fel az egykori közszolgálatukkal járó kiváltságokat. Sanders szerint valamennyien "megalapozatlan vádakat" fogalmaztak meg az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokról.
Az ügyben döntés még nem született, Donald Trump - a Fehér Ház szóvivője szerint - egyelőre "tanulmányozza azokat a mechanizmusokat, amelyek lehetővé teszik az engedélyek visszavonását".
Példátlan lépés lenne
Az Egyesült Államokban nem ritka, hogy a posztjukról távozó tisztviselők megtarthatják különleges biztonsági engedélyeiket, mivel gyakran tanácsadóként továbbra is segítik korábbi szervezeteiket illetve e nélkül nem dolgozhatnak tovább a kormányzatnak. Washingtoni kommentárok szerint a lépés példa nélküli lenne; azzal, hogy az őt kritizálóktól megvonná az engedélyeket az elnök pusztán politikai okokból, "szörnyű precedenst" teremtene. Az ilyen engedélyeket ugyanis jellemzően csak akkor szokták visszavonni, ha egy nyomozás során bebizonyosodik, hogy valaki úgy használja jogkörét, hogy azzal (nemzet)biztonsági kockázatot jelent.
Az érintettek közül többen úgy kommentálták a lépést, hogy pont ilyen módszereket alkalmazna Vlagyimir Putyin is, illetve ilyesmi az önkényuralmi rendszerekre jellemző.