A republikánus vezetők hetek óta hagyták Trump elnököt, hogy terjessze összeesküvés-elméleteit a novemberi elnökválasztásról, és hallgattak, amikor az elnök washingtoni tüntetésekre szólított fel. De szerdán elszakadt a húr, és amikor több száz felheccelt Trump-hívő behatolt a Capitoliumba, többen hirtelen újra megtalálták a hangjukat.
Mérsékelt és trumpista republikánusok
Ron DeSantis, Florida republikánus kormányzója kiemelte, hogy „az erőszak és a zavargás bármilyen formája elfogadhatatlan, és a tetteseket az igazságszolgáltatás kezére kell adni”. Tavaly novemberben a kormányzó még azzal érvelt, hogy a választási eredményeket módosítani kell Trump javára.
Marco Rubio szenátor, aki pár napja még nyitva hagyta, vajon jóváhagyja-e a választások eredményét a szenátusban, a zavargások után kemény szavakat használt: „Ami a Capitoliumnál lezajlott, az nem hazafias tett. Ez egy anti-amerikai anarchia a harmadik világ stílusában”.
A republikánus reakciókban érződik egyfajta leválás Trumpról. „Ideje, hogy hogy az elnök elismerje a választások eredményét, befejezze az amerikai nép félrevezetését, és elutasítsa a csőcselék erőszakát” –szögezte le az elmúlt órákban Tom Cotton szenátor Arkansas szövetségi államból, aki az elnök hűséges híve volt. Richard Burr Észak-Karolinából pedig az elnököt tesz felelőssé a Capitoliumon történt káoszért, mivel folyamatosan „alaptalan összeesküvés-elméleteket terjeszt”.
Ezek a szenátori reakciók azonban sok felbőszült választ is szülnek a republikánus választói bázisból, nem egyszer azonnali lemondásra szólítva fel őket. Bizony, a republikánus szavazók 45 százaléka egyetért a Capitolium elleni támadással. A mélyen megosztott pártban most a „hű trumpista” frakciót Ted Cruz és Josh Hawley szenátorok vezetik, akik már a 2024-es elnökválasztásra pozicionálják magukat.
A biztonságiak játszmája
Heves vita robbant ki az USA-ban most arról, hogyan engedhették be a tüntetőket a Capitoliumra a biztonságiak. Videók bukkantak fel, amely szerint a biztonsági erők gyakorlatilag utat nyitnak a csőcselék előtt. Felvételek jelentek meg a Capitolium belsejéből, amelyek azt mutatják, ahogyan a rend fenntartói csak bámulják a randalírozókat, sőt egyesek szelfire is kiálltak velük. Különösen a színesbőrű demokraták köreiben gyűlik a harag, hiszen felteszik a kérdést: a rendfenntartók hogyan bántak volna ugyanilyen esetben az afroamerikaiakkal?
Az USA 16 titkosszolgálattal rendelkezik, amelyek együttes költségvetése eléri a magyar GDP harmadát. Kizárt, hogy nem tudtak volna mindent azokról az előkészületekről, amelyeket a Proud Boys és a QAnon hívei az elmúlt hetekben folytattak. Nyílt titok, hogy Trump hívei a „Gab” és a Parler” közösségi hálózatain kommunikáltak.
Nem elképzelhetetlen, hogy a mérsékelt republikánusok zárt ajtók mögött megegyezésre jutottak a demokratákkal: a rendőrség és a biztonságiak bevonásával az egyre beszámíthatatlanabb Trump csőcselékének utat nyitnak a Capitoliumhoz, és a felfordulással végzetes sebet ejtenek Trump elnöki tekintélyén. A republikánus párt mérsékeltjei így kiszabadulhatnak a botrányban megrendült elnök árnyékából, a párt talán még megmenthető marad, a demokraták pedig megindítják a különböző eljárásokat Trump ellen.
Csapás az amerikai tekintélyen
A Capitolium elleni támadás után felerősödtek a hangok, hogy újabb alkotmányos visszahívási eljárást indítsanak Trump ellen. Ilhan Omar demokrata képviselőnő bejelentette, hogy már készíti elő a megfelelő hivatali eljárást. Omar leszögezi: „nem engedhetjük meg, hogy hivatalban maradjon, ez köztársaságunk fennmaradásának egyik kérdése, és hűnek kell lennünk az eskünkhöz”. Omar lépése már élvezi Carolyn Bourdeaux képvelőnő támogatását.
Ted Lieu demokrata kongresszusi képviselő pedig felszólította Mike Pence alelnököt, hogy az alkotmány 25. módosítása alapján nyilvánítsa Trumpot alkalmatlannak a hivatalára. Az utóbbi órákban Adam Kinzinger republikánus képviselő is támogatásáról biztosította a kezdeményezést. A CNN és a CBS beszámolt arról is, hogy ezt a lehetőséget több kormánytag is megvitatta.
Ennek megvalósításához Pence-nek és a kormánynak egy nyilatkozatot kell eljuttatniuk a kongresszushoz, amely szerint Trump képtelen feladatainak ellátására. De január 20-ig már csak pár nap van hátra, ennek a javaslatnak már inkább csak jelképes súlya van.
Akár megtervezett provokáció volt, akár nem, az USA nemzetközi tekintélye egy újabb súlyos csapást szenvedett el. A képek évekig kísérteni fogják az Egyesült Államokat, hiszen láthatóan nem képes még egy békés hatalomátadásra sem. A globális diplomácia főbb erőközpontjaiban a Biden-adminisztráció beiktatására azonban még mindig pozitív várakozással tekintenek, hiszen az USA a remények szerint visszatér a multilaterális együttműködés játékszabályaihoz.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)