![]() |
David Cameron az EU-csúcson. Kép forrása: EPA |
Az eddigi legnagyobb kezdeményezés
A mai nap jelent meg a The Times brit napilapban az a felhívás a Brexit ellen, amit kétszáznál is több brit nagyvállalat vezetője írt alá. Ez az eddigi legnagyobb kezdeményezés az üzleti szektor részéről.
A legnagyobb nevek aláírása
A levél szerzői között van Vittorio Colao, a legnagyobb brit mobiltelefon-szolgáltató, a Vodafone vezérigazgatója, Michael O'Leary, a Ryanair légitársaság vezetője, Bob Dudley, a BP olajipari óriás igazgatótanácsának elnöke, Sir Roger Carr, a BAE Systems - a legnagyobb európai hadiipari vállalatcsoport - elnöke, Paul Kahn, az Airbus repülőgépgyártó konglomerátum nagy-britanniai részlegének vezérigazgatója, valamint a legnagyobb brit távközlési vállalat, a BT, és a két legnagyobb londoni repülőtér, a Heathrow és a Gatwick vezérigazgatója.
A City pénzügyi szolgáltató szektorából olyan óriásbankok vezetői is csatlakoztak, mint a Goldman Sachs International, az HSBC, a Santander és a Standard Chartered. Az ipari szektorból mások mellett a BMW, a General Electric és a BASF nagy-britanniai érdekeltségeinek vezetői írták alá a közös levelet.
Miért éri meg nekik maradni?
Az aláírók szerint, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból, azzal elrettentené a befektetőket, munkahelyeket sodorna veszélybe, és az egész brit gazdaságot kockára tenné. Nagy-Britannia erősebb, biztonságosabb és virágzóbb ország lesz, ha az EU tagja marad - áll a levélben. A levélben arra is felhívták a figyelmet, hogy a brit gazdaság számára az EU-tagság a különböző becslések szélsőértékei alapján évente 31 milliárd és 92 milliárd font (13 ezer milliárd és 37 ezer milliárd forint) közötti többletbevételt jelent.
Az EU ellen vagy mellet?
David Cameron miniszterelnök Londonban bejelentette, hogy a brit kormány június 23-ára írja ki a brit EU-tagság sorsáról tervezett népszavazást. Cameron közölte azt is: a kabinet hivatalos ajánlása az, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált EU tagja.
Ugyanakkor a brit kormány és a kormányzó Konzervatív Párt megosztott a kérdésben, és a kabinet több tagja is jelezte, hogy a hivatalos állásponttal ellentétben a Brexitre fog szavazni a júniusi népszavazáson, vagyis arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból. Brit sajtóértesülések szerint ugyanerre készül az alsóházi konzervatív frakció tagjainak harmada is. Csatlakozott a Brexit-párti táborhoz Boris Johnson, London polgármestere is.
Nem csak az országot, de a kormányt is megosztja
Kampány alatt jó ötlet volt a Brexit, azonban most túlnőtt Cameronon. Azon túl, hogy saját pártján belül is komoly törésvonal keletkezett, a miniszterelnök tarthat a skótoktól és az írektől is. Fellegi Tamással, a Privátbankár elemzőjével végigvettük a Brexit esetleges következményeit: