3p
Mintegy 3000 tunéziai állampolgár harcol az Iszlám Állam oldalán Szíriában és Irakban, ez pedig több bármely más országnál a világon. Közülük több százan visszatértek már Tunéziába, amely egyfajta időzített bombát jelent a kis észak-afrikai országra nézve. Tunézia nem tudta stabilizálni gazdaságát a demokratikus átmenet óta, az ország komoly fiatalkori munkanélküliséggel küzd. Ez pedig termékeny talaj az ISIS és az al-Kaida rekrutálói számára.

Huszonháromra nőtt a tuniszi Bardo Múzeum elleni merénylet áldozatainak a száma, a halottak között 20 külföldi turista van – közölték a tunéziai hatóságok csütörtökön, a támadást követő napon. A szerdai merénylet súlyos csapást jelent Tunézia erőfeszítéseire, hogy fellendítse idegenforgalmát, amely a forradalom előtt kimagasló bevételeket hozott. A tunéziai terroristák eddig főként rendőröket és katonákat vettek célba, turistalátványosságokat évek óta nem, viszont 2012-ben megtámadták az amerikai nagykövetséget.

Az arab tavasz Észak-Afrika leginkább világi országában 2011-ben söpörte el Zine el-Abidine Ben Ali 1987 óta tartó hatalmát. Ideiglenes elnök után hivatalosan csak 2014 decemberében választották meg az ország új elnökét, a 88 éves Bedzsi Kaid esz-Szebszit. Az arab tavasz az egész régióba bizonytalanságot hozott, ami a turizmus jelentős visszaesésével is járt. Jelenleg a szomszédos Líbiában kialakult kaotikus helyzet is veszélyt jelent az éppen a turisztikai ipar feltámasztásán dolgozó Tunéziára nézve.

 

 

Az észak-afrikai ország régóta küzd a dzsihadistákkal és keményvonalas muzulmán hívekkel, akik ellenzik a Ben Ali korábbi elnök megbuktatása óta zajló demokratikus átmenetet. A Tunéziában működő iszlamista szervezetek egyike az Anszár as-Saría, amelyet az Egyesült Államok korábban terrorszervezetnek minősített. A tuniszi kormány az utóbbi pár évben harcol a dzsihadistákkal a Csambi Hegységben. Az utóbbi hónapokban a tunéziai biztonsági erők több műveletet hajtottak végre az iszlamista fegyveresek állásai ellen.

Februárban a belügyminisztérium közlése szerint száz dzsihadistát vettek őrizetbe a hatóságok. A tunéziai kormány úgy véli, körülbelül 2500-3000 állampolgáruk harcolhat az Iszlám Állam oldalán Szíriában és Irakban. Ez pedig több bármely más országnál a világon, a londoni Radikalizációs Tanulmányok Nemzetközi Központja szerint. Közülük már több százan visszatértek Tunéziába, amely egyfajta időzített bombát jelent a kis észak-afrikai országra nézve.

Attól joggal lehet tartani, hogy a szerdai terrortámadást még több követheti. A Szíriában és Irakban harcoló szélsőséges szunnita szervezet, az Iszlám Állam tavaly decemberben megfenyegette az észak-afrikai országot, most pedig a Twitteren ’Tunisz ostroma’ felkiáltással üdvözölte a terrortámadást. A CNN terrorista-szakértője, Paul Cruickshank szerint a szerdai terrortámadás az ISIS első fellépése lehet Tunéziában.

Tunézia nem tudta stabilizálni gazdaságát a demokratikus átmenet óta. Az országot átszövi a korrupció, a privilégiumok feudális rendszere és a felesleges szabályozások fullasztó szövedéke, amely akadályozza a befektetéseket. A kormány 2011-2012-ben 44 százalékkal növelte a közalkalmazottak számát, hogy csökkentse a szociális feszültségeket, de ez a vízfej a magánszektort nyomja a víz alá. Az ország komoly fiatalkori munkanélküliséggel küzd, ez pedig termékeny talaj az ISIS és az al-Káida rekrutálói számára.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG