Huszonháromra nőtt a tuniszi Bardo Múzeum elleni merénylet áldozatainak a száma, a halottak között 20 külföldi turista van – közölték a tunéziai hatóságok csütörtökön, a támadást követő napon. A szerdai merénylet súlyos csapást jelent Tunézia erőfeszítéseire, hogy fellendítse idegenforgalmát, amely a forradalom előtt kimagasló bevételeket hozott. A tunéziai terroristák eddig főként rendőröket és katonákat vettek célba, turistalátványosságokat évek óta nem, viszont 2012-ben megtámadták az amerikai nagykövetséget.
Az arab tavasz Észak-Afrika leginkább világi országában 2011-ben söpörte el Zine el-Abidine Ben Ali 1987 óta tartó hatalmát. Ideiglenes elnök után hivatalosan csak 2014 decemberében választották meg az ország új elnökét, a 88 éves Bedzsi Kaid esz-Szebszit. Az arab tavasz az egész régióba bizonytalanságot hozott, ami a turizmus jelentős visszaesésével is járt. Jelenleg a szomszédos Líbiában kialakult kaotikus helyzet is veszélyt jelent az éppen a turisztikai ipar feltámasztásán dolgozó Tunéziára nézve.
Az észak-afrikai ország régóta küzd a dzsihadistákkal és keményvonalas muzulmán hívekkel, akik ellenzik a Ben Ali korábbi elnök megbuktatása óta zajló demokratikus átmenetet. A Tunéziában működő iszlamista szervezetek egyike az Anszár as-Saría, amelyet az Egyesült Államok korábban terrorszervezetnek minősített. A tuniszi kormány az utóbbi pár évben harcol a dzsihadistákkal a Csambi Hegységben. Az utóbbi hónapokban a tunéziai biztonsági erők több műveletet hajtottak végre az iszlamista fegyveresek állásai ellen.
Februárban a belügyminisztérium közlése szerint száz dzsihadistát vettek őrizetbe a hatóságok. A tunéziai kormány úgy véli, körülbelül 2500-3000 állampolgáruk harcolhat az Iszlám Állam oldalán Szíriában és Irakban. Ez pedig több bármely más országnál a világon, a londoni Radikalizációs Tanulmányok Nemzetközi Központja szerint. Közülük már több százan visszatértek Tunéziába, amely egyfajta időzített bombát jelent a kis észak-afrikai országra nézve.
Attól joggal lehet tartani, hogy a szerdai terrortámadást még több követheti. A Szíriában és Irakban harcoló szélsőséges szunnita szervezet, az Iszlám Állam tavaly decemberben megfenyegette az észak-afrikai országot, most pedig a Twitteren ’Tunisz ostroma’ felkiáltással üdvözölte a terrortámadást. A CNN terrorista-szakértője, Paul Cruickshank szerint a szerdai terrortámadás az ISIS első fellépése lehet Tunéziában.
Tunézia nem tudta stabilizálni gazdaságát a demokratikus átmenet óta. Az országot átszövi a korrupció, a privilégiumok feudális rendszere és a felesleges szabályozások fullasztó szövedéke, amely akadályozza a befektetéseket. A kormány 2011-2012-ben 44 százalékkal növelte a közalkalmazottak számát, hogy csökkentse a szociális feszültségeket, de ez a vízfej a magánszektort nyomja a víz alá. Az ország komoly fiatalkori munkanélküliséggel küzd, ez pedig termékeny talaj az ISIS és az al-Káida rekrutálói számára.
Káncz Csaba jegyzete