A HVG cikke szerint február 27-én, három nappal azelőtt, hogy Matolcsy György távozott volna az MNB éléről, Czene Gréta – a Metropolitan Egyetem elnök-vezérigazgatója és Matolcsy korábbi kabinetfőnöke – aláírta az Eurázsia Pénzügyi Központjáért Alapítvány alapító okiratát. Az alapítványt május 7-én jegyezte be a Fővárosi Törvényszék, négymillió forintos induló vagyonnal.
A kuratórium elnöke Matolcsy György, tagjai Cseh Katinka és Fömötör Barna, mindketten a Matolcsyhoz köthető jegybanki környezetből érkeztek.
A lap emlékeztet: Matolcsy ekkorra már ismerte az Állami Számvevőszék súlyos megállapításait a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány százmilliárdos vagyonvesztéséről, és tisztában volt vele, hogy utódja, Varga Mihály eltávolítja a hozzá köthető embereket.
Az alapítvány céljai szorosan kapcsolódnak Matolcsy korábbi gazdaságfilozófiájához: kelet-nyugati együttműködési „kaputérségek” kialakítása, pénzügyi és technológiai központok fejlesztése, a Matolcsy által kidolgozott modellek alapján.
Az alapító okirat 18 pontban sorolja fel a lehetséges tevékenységeket a tehetséggondozástól a keresztény kultúra támogatásáig, de konkrét programokat nem tartalmaz. A bejegyzés szokatlanul gyorsan, elsőre hiánypótlással ugyan, de rendkívül hatékonyan zajlott, az iratokat még aznap nyilvánossá is tették. A lap szerint ez arra utalhat, hogy valakinek kifejezetten fontos volt a működés mielőbbi elindítása.
Egy piaci szakértő szerint az alapítvány – annak ellenére, hogy kik és milyen körülmények között hozták létre – akár a kormány által ösztönzött távol-keleti kapcsolatépítést is szolgálhatja, például kínai forrásból készülő tanulmányokon keresztül.