Theresa May miniszterelnök azzal kezdte a kampányt, hogy óvatosan kell kezelni a 20 százalékpontos előnyt, mert a közvélemény-kutatók tévedhetnek. Most, hogy általuk mért előnye lecsökkent, azt reméli, hogy tényleg tévednek. Megtörtént, ami még két hete is elképzelhetetlennek tűnt: már nem zárható ki, hogy az ellenzéki munkáspárti Jeremy Corbyn költözik a Downing Streetre. Maynek így most azért kell küzdenie, hogy egyáltalán hatalmon maradhasson.
Magas labda
A Bloomberg szerint most már távolról sem mosolyognak az aktivisták, amikor a választási gyűléseken felmerül Corbyn kormányzásának lehetősége. A Munkáspárt ugyanis úgy tűnik, egész ügyesen kampányol, lecsapja a konzervatívok által feladott magas labdákat. Corbyn azt mondja, hogy ha neki kell tárgyalnia az Európai Unióval, ő meg fog egyezni, mivel nem akar kemény kilépést, nagy gazdasági károkkal, megfelelő szerződések nélkül.
Ez feltehetően megmelengeti a szívét annak a 48 százaléknak, akik a kilépés ellen szavaztak, európai polgárok szerettek volna maradni, ezért most is azt szeretnék, ha minél kevesebb előny veszne el az uniós tagsághoz képest. Theresa May ezzel szemben arra kért felhatalmazást, hogy akár semmilyen megegyezést ne kössön, országát elszigetelt szigetté alakítsa. Kérdés, hogy vajon neki nem jutott-e eszébe az a bizonyos 48 százalék?
Jól szerepel
Corbyn a beszédeket a vártnál ügyesebben tartja, a kérdésekre jól válaszol, míg Mayt sikerült már zavarba hozni, és ez sokaknak meglepetés. Egy rámenős újságíró felvetette Maynek, hogy miután hátraarcot csinált a szociális ellátással kapcsolatos terveivel, csak hogy ne csökkenjen tovább a népszerűsége, akkor mit fog csinálni Brüsszelben, összeomlik az első komolyabb csatában? Ugyanez az újságíró megkérdezte Corbynt, hogy el akarja-e törölni a monarchiát, mire Corbyn a következőt válaszolta, nagy taps közepette: „Tudja mit? Most beszélgettem egy jót a királynővel.”
Jobban járnánk
Theresa May tegnap a dél-nyugat londoni Twickanhamban azt mondta egy kampánybeszédben aktivistáinak, hogy ha elveszít 6 parlamenti helyet, vége a parlamenti többségének, és akkor kormányzati káosz jöhet, Jeremy Corbynnal a miniszterelnök rezidencián. Corbyn hozzáállását elnézve egyáltalán nem lenne kaotikus esetleges kormányzása, sőt, ha valóban megegyezésre törekszik Európával, az népének is, és nekünk is kifejezetten jobb lenne, hisz nem kevés honfitársunk dolgozik Nagy-Britanniában, és sokan szeretnék, ha ez a lehetőség a jövőben is megmaradna, minél több szakmában.
A jelenlegi állás szerint még a konzervatívok vezetnek, így a miniszterelnök-csere csak akkor következhet be, ha a hátralévő 9 nap alatt folytatódik az eddigi tendencia, és a Munkáspárt utoléri a Konzervatív Pártot, vagy ha már most is tévednek a felmérések, de a toryk javára. A tavalyi uniós népszavazás és a 2005-ös általános választások várható eredményét mindenesetre nem sikerült előre felmérni, nagy meglepetést lett mindkettő.