Oroszország legrégebbi, 1779-ben alapított színművészeti iskolája, a Szentpétervári Állami Előadó-művészeti Intézet (orosz rövidítéssel RGISI) felvételt hirdetett színész- és rendezőképző szakokra, amelyeken a mariupoli színházban dolgozó művészeket akarnak képezni – írta a Moscow Times. A program személyes, kiscsoportos oktatást nyújt állami támogatással – derül ki az RGISI közleményéből.
Olyanokat keresnek, akik színészként és rendezőként akarnak dolgozni a Mariupoli Orosz Drámai Színházban.
A közlemény szerint a jelentkezőket Ukrajna Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon régiójából várják. Ezeket a területeket az orosz parlament 2022 őszén Oroszország részének nyilvánította, amit enyhén szólva vitatott helyi népszavazásokkal szentesítettek. Az orosz hadsereg egyik megye teljes területét sem tudta megszállni, a nemzetközi közösség nem is ismeri el az einstandot.
Mariupolban a háború előtt 400 ezren értek, akik többsége elmenekült, mielőtt az orosz katonaság rárontott a településre. A város színházában 300-600 civil húzta meg magát az ostrom alatt, akiket egy orosz tűzéségi csapás során az összeomló épület maga alá temetett. Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint az orosz hadsereg direkt, a megfélemlítés szándékával mészárolta le a civileket.
Így a mariupoli színház az Ukrajna elleni orosz agresszió egyik szimbólumává vált. A várost a 2022. március és május között tartó ostrom alatt lerombolták az oroszok.
Az RGISI kurzusait hírek szerint orosz művészek, köztük Alekszander Kladko, Alekszander Cserkasin és Daria Jurgens fogják tartani. Utóbbi szerepelt az A fivér 2 (Bart 2, 2000) című kultfilmmé vált filmben.
A háborúellenes orosz Helpdesk Media jelentése szerint legkevesebb 23-an jelentkeztek a felhívásra pár nap alatt. Vállalnák annak a feltételnek a teljesítését is, miszerint tanulmányaik befejezése után három éven át Mariupolban fognak dolgozni.