Az olaszok vezethetik a küldetést
Legfeljebb kilencszáz fős kontingenssel készül az olasz kormány a Líbiában tervezett nemzetközi misszió vezetésére, amely heteken belül megindulhat - írta saját értesüléseire hivatkozva a Corriere della Sera című olasz napilap kedden. Az újságban megjelent információkat azonban a római kormány és az olasz védelmi minisztérium is azonnal tagadta és megalapozatlannak nevezte.
A Corriere della Sera azt írta, hogy a Líbiába küldendő olasz katonák feladata első ütemben a kiemelt létesítmények, többek között a kőolajkutak védelme és a helyi fegyveres erők képzése lesz. A római kormány legalább 600 és legfeljebb 900 fő közötti kontingenssel készül.
A nemzetközi közösség, Európa és a szomszédos afrikai államok segítségét Fájez esz-Szarrádzs, a líbiai nemzeti egységkormány márciusban beiktatott miniszterelnöke kérte. A beavatkozáshoz az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása szükséges. A Corriere della Sera véleménye szerint a líbiai katonai missziót a BT-tag Oroszország sem ellenzi majd, mivel Moszkva garanciának tartja, hogy a beavatkozást Olaszország vezeti.
Heteken belül indul a beavatkozás?
A Corriere della Sera úgy értesült, hogy a hannoveri ötök (amerikai, német, francia, brit és olasz részvétellel zajlott a tanácskozás) mintegy "hivatalos beleegyezésüket" adták a líbiai misszióba, amely heteken belül megindulhat. Matteo Renzi Hannoverben kijelentette, hogy a líbiai kormány stabilizálása megfékezheti az észak-afrikai partokról a Földközi-tengeren Olaszország felé tartó emberkereskedelmet.
A nemzetközi kontingensben amerikai, brit és francia egységek vehetnek részt, de részvételét jelezte már Nepál és Uruguay is. A legnagyobb létszámú erővel a parancsnoki tisztet betöltő Olaszország lesz jelen a líbiai misszióban.
Az egész a menekültválságról szól
Mivel a törökök egyelőre betartják az EU-val kötött megállapodást, az embercsempészek figyelme a Líbia-Olaszország útvonalra koncentrálódik. Angelino Alfano olasz külügyminiszter szerint Líbia a bajok gyökere és szükségessé vált az erősebb együttműködés Líbiával a határellenőrzés javítása miatt. Háttérelemzésünk >>
Eközben Angela Merkel is kénytelen aktívan bekapcsolódni a geopolitikába, noha korábban nem gondolt arra, hogy Németország ebbe a szerepbe kényszerül. Líbiában egyelőre nem üzemel olyan kormány, melynek hatalma az egész országra kiterjedne. A tárgyalások most El-Sisi egyiptomi elnökkel kezdődnek, az első konkrét tárgyalási pont az egyiptomi-líbiai határ védelméhez nyújtandó német segítség.