A svájci parlament biztonságpolitikai bizottsága olyan határozati javaslatot fogadott el, amely feloldaná a Svájcban gyártott hadianyagok háborús vagy konfliktuszónákba történő újraexportálásának tilalmát. A határozatról még a parlamentnek is szavaznia kell, de ha ott is megszerzi a többség támogatását, akkor a módosítás azonnal hatályba is lépne, és 2025. december 31-ig érvényben is maradna.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az olyan országok, amelyek például Svájcban gyártott lőszert vásároltak, e határozat hatályba lépése után szabadon küldhetnék vagy adhatnák el saját készleteiket akár Ukrajnába is.
A határozat továbbra sem szól Ukrajna közvetlen, fegyverekkel vagy hadianyaggal történő támogatásáról, azonban még így is mind elvi, mind gyakorlati szinten komoly jelentőséggel bír. Közismert, hogy Svájc 1815 óta, amikor a Napóleon waterlooi csatában elszenvedett veresége után megkötött párizsi szerződésben kimondták semlegességét, nem vett részt háborúban. Az ország ki tudott maradni a világháborúkból is, és a semlegesség őrzése az egyik alapköve maradt a svájci külpolitikának, amely olyan szabályozásokban is megnyilvánult, mint a most ideiglenesen hatályon kívül helyezni kívánt tilalom. Ennek fényében különösen érdekes a bizottság a javaslathoz fűzött indoklása:
„A bizottság többsége úgy véli, hogy Svájcnak hozzá kell járulnia az európai biztonsághoz, és ennek érdekében több támogatást kell nyújtania Ukrajnának”
– írták a döntésről kiadott közleményben. A bizottság egyébként 14 igen, 10 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett szavazta meg a javaslatot. Ez mutatja, hogy a semlegességet a legszigorúbban értelmező politikának még mindig jelentős támogatása van a svájci politikusok körében, de azt is, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió még a bő két évszázada féltve őrzött hagyományokkal is szembe tudta fordítani a svájci döntéshozók többségét.
A döntés azonnali, kézzelfogható következménye lehet, hogy Svájc végre engedélyezné a svájci gyártmányú, a Gepard német önjáró légvédelmi ágyúkba való lőszer Ukrajnába történő exportját. A Gepardok ugyan nem mai darabok, mégis nagyon jól teljesítenek az ukrán energiainfrastruktúra elleni támadásokban bevetett fegyverek, elsősorban az iráni drónok ellen, de cirkálórakéták ellen is értek már el velük sikereket az ukrán kezelők. Svájc eddig megtiltotta, hogy a Gepardokhoz való svájci lőszereket Ukrajnába küldjék a németek, utoljára tavaly november elején utasították vissza Berlin erre irányuló kérését.