Mark Rutte holland miniszterelnök (Fotó: az elnök Facebook-oldala) |
A holland kormány állást foglalt egy, Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter részvételével tervezett rotterdami választási rendezvény ellen. A március 11-re előirányzott gyűlés nem kívánatos – írta Mark Rutte miniszterelnök német lapok, köztük a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint.
Az a véleményünk, hogy Hollandiában a nyilvános helyek nem megfelelők más országok politikai kampányai számára – idézik az elnököt. A holland külügyminisztérium pedig bejelentette, hogy a török fél felé közvetíti ezt az álláspontot.
A német városok már fellázadtak
Törökországban április 16.án rendeznek népszavazást az elnöki rendszer bevezetéséről, amely még több hatalommal ruházná fel Erdogan elnököt. A szavazásra az Európában élő törökök is jogosultak, ezért igyekeznek most török politikusok itt is kampányrendezvényeken részt venni.
Németországban az utóbbi napokban több város (Köln, Gaggenau, Frechen) elutasította hasonló rendezvények megtartását, szervezési okokra és biztonsági megfontolásokra hivatkozva. Gaggenau városában ez után ki kellett üríteni a városházát, mert bombafenyegetés érkezett, bombát azonban végül nem találtak.
Lecsukott újságíró körül megy a vita
A török-német viszony mindenesetre nagyon elmérgesedett az utóbbi napokban, a két ország között állandóak a kisebb-nagyobb ütésváltások. Pénteken az keltett botrányt, hogy Erdogan elnök például kémnek és a kurdok ügynökének nevezte a nemrég Törökországban vizsgálati fogságba helyezett, török származású német újságírót. Nemrég berendelték a törökországi német nagykövetet is.
Tízezreket büntetnek ítélet nélkül
Európa-szerte komoly aggodalmakat kelt, hogy a nyári puccskísérlet után az amúgy is autoriter módon viselkedő Erdogan elnök tízezrével bocsátott el közalkalmazottakat, tartóztatott le embereket. Folyamatos szükségállapotot tart fenn, üldözi a kritikus sajtót, még külföldön is, durván megsértik az országban az emberi jogokat.
Emellett az elnöki rendszerrel még hatalmának további kiterjesztését is el akarja érni, ami kritikusai szerint a demokrácia teljes felszámolását eredményezheti. Európának ugyanakkor szüksége van rá a menekültek áradatának feltartása érdekében.