4p
A november 2-én tartott választások a szakadár délkelet-ukrajnai régiókban fordulópontot jelentettek Ukrajna politikai dinamikájában. Rövid időn belül egy olyan katonai eszkalációhoz vezettek, amely mára szétfeszítette a szeptemberi minszki tűzszünetet.

Oroszország a választások után bejelentette, hogy tiszteletben tartja a választási végeredményt, még ha hivatalosan nem is ismeri el az úgynevezett Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok (DNR, LNR) új vezetőit. A Luhanszki Népköztársaság frissen megválasztott vezetője pedig a maga részéről kijelentette, hogy a lehető legszorosabban kell kapcsolódniuk majd Oroszországhoz.

A heves harcok kiújultak, és Oroszország kedden már páncélosokból álló katonai oszlopokat küldött Kelet-Ukrajnába. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az orosz lépés miatt november 13-án megvitatta az ukrajnai helyzetet, de csak a tányérok röpködtek, most sem hozott a testület semmilyen határozatot.

Jens Toiberg Frandzen főtitkárhelyettes attól tart, hogy a fegyveres konfliktus évekig elhúzódhat.  Ukrajna képviselője szerint csak Kijev visszafogottsága miatt nem kezdődött még valódi háború.

Oroszország szokás szerint nem ismerte el részvételét a konfliktusban. Az orosz nagykövet-helyettes arról számolt be, hogy az ukránok küldenek harckocsikat meg rakétavetőket Luganszk és Donyeck térségébe. Hozzátette, hogy a hazája elleni bírálatok közül sok a Nyugat propaganda-trükkjein alapul, és óvott attól, hogy a BT ülései bohózattá váljanak, ez volt ugyanis a 26. alkalom, hogy a testület rendkívüli ülést tartott az ukrán helyzetről.  Amerika ENSZ-képviselője azzal vádolta Moszkvát, hogy a békéről beszél, de állandóan a háborút szítja.

Három részre szakadt EU

Az EU tagállamai három csoportra szakadtak az esetleges további Oroszország elleni szankciók ügyében. Nagy-Britannia és Lengyelország vezetik a héják táborát, míg Magyarország, Szlovákia, Görögország és Ciprus az ellenzők csoportját alkotják. Belgium, Írország, Dánia és Ausztria középen tanyáznak.

Az EU-országok külügyminiszterei előre beütemezett megbeszélést tartanak a jövő hétfőn Brüsszelben. A fent taglalt megosztottság miatt nincs esélye az újabb szankcióknak. Ami napirenden van, az a kitiltott személyek (119 fő) listájának bővítése. Ez azonban visszafele sülhet el: a szeparatista vezetők már így is ki vannak tiltva, ha pedig a Nyugat később a békéről akar tárgyalni, szükséges lesz konstruktív tárgyalópartnereket találni.

Gazdaság szabadesésben

Az Institute of International Finance nevű nemzetközi banki szervezet szerint az ukrán gazdaság szabadesésben van, azonnal 10-15 milliárd dollárnyi segélyre lenne szükség az immár 10 milliárd dollár alá apadt devizatartalék feltöltésére. Jövő év végére a reál GDP visszaesés a 20 százalékot is elérheti.

A valutaalap szakértői, élükön a bolgár Nikolaj Georgievvel, kedden érkeztek kéthetes tárgyalásokra Kijevbe. Feladatuk egyebek között az lesz, hogy felmérjék az ukrán gazdaság állapotát és ellenőrizzék a Kijev által vállalt intézkedések végrehajtását.

A hrivnya árfolyama tavaly ősz óta meredeken esik. Novemberben még 8,2 hrivnyát kellett adni egy dollárért, szerdán pedig 15,75 hrivnyában állapította meg a dollár középárfolyamát a központi bank. A jegybank fut az események után és másfél százalékponttal 14 százalékra emelte alapkamatát szerdán a gyorsuló infláció miatt. A központi bank bevallotta, hogy minden erőfeszítés dacára romlanak a makrogazdasági mutatók. Ukrajna hazai összterméke (GDP) az első negyedévben 1,1, a másodikban 4,6, a harmadikban pedig 5,1 százalékkal zsugorodott.

Élesebb erődemonstráció

Ugyanazon a napon, amikor a NATO figyelmeztetést adott ki orosz támadó csapatok bevonulásáról Kelet-Ukrajnába, Oroszország bejelentette szerdán, hogy elindítja nagy hatótávolságú – nukleáris csapás mérésére alkalmas – stratégiai bombázóinak őrjáratait a Karib-térségből a Mexikói-öböl nemzetközi vizei fölé.

Az erőfitogtató bejelentés az orosz védelmi miniszter részéről egy nappal az után érkezett, hogy Putyin elnök a világ vezetőivel találkozott az ASEAN csúcson Pekingben. Szükséges, hogy ezt a lépést kontextusba helyezzük: Oroszország még soha nem indított őrjáratokat bombázóival a Mexikói-öbölbe, még a hidegháború feszült évei alatt sem!

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kicsit javult a hangulat az euróövezetben, de ez nem az igazi
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:03
Van hová fejlődni még.
Makro / Külgazdaság Elektromos járművekkel erősít az Erzsébet-táborok alapítványa, nem is akárkitől
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 16:42
A Mészáros Lőrinc köreihez tartozó cég nyerte az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyerekekért Alapítvány elektromos járművekre kiírt közbeszerzését.
Makro / Külgazdaság „Hiába emelkedik a bérek vásárlóereje, a fogyasztói bizalom erősítéséhez ez nem elég”
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 13:08
Elemzői véleményeket szedtünk csokorba, ami megkönnyítheti a mai béradat összefüggésbe helyezését.
Makro / Külgazdaság Most Ön is kérdezhet Kéri Lászlótól! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live!-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:57
Politológus, szociológus, tanár vendégünkkel alapvetően a hazai bepolitikai helyzetet járjuk körül. Olyan kérdésekre keresünk választ, mint hogy megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter, kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig, meddig marad szankciós listán Rogán Antal, vagy hogy mi lesz a régi ellenzékkel? De nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság A keresetek növekedése alábbhagyott novemberben
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:30
Novemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 695 100, a kedvezmények figyelembevételével nettó  478 ezer forint volt. 
Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG