4p
A november 2-én tartott választások a szakadár délkelet-ukrajnai régiókban fordulópontot jelentettek Ukrajna politikai dinamikájában. Rövid időn belül egy olyan katonai eszkalációhoz vezettek, amely mára szétfeszítette a szeptemberi minszki tűzszünetet.

Oroszország a választások után bejelentette, hogy tiszteletben tartja a választási végeredményt, még ha hivatalosan nem is ismeri el az úgynevezett Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok (DNR, LNR) új vezetőit. A Luhanszki Népköztársaság frissen megválasztott vezetője pedig a maga részéről kijelentette, hogy a lehető legszorosabban kell kapcsolódniuk majd Oroszországhoz.

A heves harcok kiújultak, és Oroszország kedden már páncélosokból álló katonai oszlopokat küldött Kelet-Ukrajnába. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az orosz lépés miatt november 13-án megvitatta az ukrajnai helyzetet, de csak a tányérok röpködtek, most sem hozott a testület semmilyen határozatot.

Jens Toiberg Frandzen főtitkárhelyettes attól tart, hogy a fegyveres konfliktus évekig elhúzódhat.  Ukrajna képviselője szerint csak Kijev visszafogottsága miatt nem kezdődött még valódi háború.

Oroszország szokás szerint nem ismerte el részvételét a konfliktusban. Az orosz nagykövet-helyettes arról számolt be, hogy az ukránok küldenek harckocsikat meg rakétavetőket Luganszk és Donyeck térségébe. Hozzátette, hogy a hazája elleni bírálatok közül sok a Nyugat propaganda-trükkjein alapul, és óvott attól, hogy a BT ülései bohózattá váljanak, ez volt ugyanis a 26. alkalom, hogy a testület rendkívüli ülést tartott az ukrán helyzetről.  Amerika ENSZ-képviselője azzal vádolta Moszkvát, hogy a békéről beszél, de állandóan a háborút szítja.

Három részre szakadt EU

Az EU tagállamai három csoportra szakadtak az esetleges további Oroszország elleni szankciók ügyében. Nagy-Britannia és Lengyelország vezetik a héják táborát, míg Magyarország, Szlovákia, Görögország és Ciprus az ellenzők csoportját alkotják. Belgium, Írország, Dánia és Ausztria középen tanyáznak.

Az EU-országok külügyminiszterei előre beütemezett megbeszélést tartanak a jövő hétfőn Brüsszelben. A fent taglalt megosztottság miatt nincs esélye az újabb szankcióknak. Ami napirenden van, az a kitiltott személyek (119 fő) listájának bővítése. Ez azonban visszafele sülhet el: a szeparatista vezetők már így is ki vannak tiltva, ha pedig a Nyugat később a békéről akar tárgyalni, szükséges lesz konstruktív tárgyalópartnereket találni.

Gazdaság szabadesésben

Az Institute of International Finance nevű nemzetközi banki szervezet szerint az ukrán gazdaság szabadesésben van, azonnal 10-15 milliárd dollárnyi segélyre lenne szükség az immár 10 milliárd dollár alá apadt devizatartalék feltöltésére. Jövő év végére a reál GDP visszaesés a 20 százalékot is elérheti.

A valutaalap szakértői, élükön a bolgár Nikolaj Georgievvel, kedden érkeztek kéthetes tárgyalásokra Kijevbe. Feladatuk egyebek között az lesz, hogy felmérjék az ukrán gazdaság állapotát és ellenőrizzék a Kijev által vállalt intézkedések végrehajtását.

A hrivnya árfolyama tavaly ősz óta meredeken esik. Novemberben még 8,2 hrivnyát kellett adni egy dollárért, szerdán pedig 15,75 hrivnyában állapította meg a dollár középárfolyamát a központi bank. A jegybank fut az események után és másfél százalékponttal 14 százalékra emelte alapkamatát szerdán a gyorsuló infláció miatt. A központi bank bevallotta, hogy minden erőfeszítés dacára romlanak a makrogazdasági mutatók. Ukrajna hazai összterméke (GDP) az első negyedévben 1,1, a másodikban 4,6, a harmadikban pedig 5,1 százalékkal zsugorodott.

Élesebb erődemonstráció

Ugyanazon a napon, amikor a NATO figyelmeztetést adott ki orosz támadó csapatok bevonulásáról Kelet-Ukrajnába, Oroszország bejelentette szerdán, hogy elindítja nagy hatótávolságú – nukleáris csapás mérésére alkalmas – stratégiai bombázóinak őrjáratait a Karib-térségből a Mexikói-öböl nemzetközi vizei fölé.

Az erőfitogtató bejelentés az orosz védelmi miniszter részéről egy nappal az után érkezett, hogy Putyin elnök a világ vezetőivel találkozott az ASEAN csúcson Pekingben. Szükséges, hogy ezt a lépést kontextusba helyezzük: Oroszország még soha nem indított őrjáratokat bombázóival a Mexikói-öbölbe, még a hidegháború feszült évei alatt sem!

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG