5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fekete-tenger jelenleg az ukrajnai agresszió fenntartásához szükséges orosz kereskedelmi tevékenységek középpontjában áll. A hajóik szabadon navigálnak a Fekete-tengeren, rendszeresen áthaladva a Boszporuszon, hogy elérjék a célállomásaikat szerte a világon. Káncz Csaba jegyzete.

A Fekete-tenger medencéje ez idáig nem vált az orosz–ukrán háború valódi csataterévé, holott kulcsfontosságú Oroszország gazdasága és ezen belül háborús erőfeszítései szempontjából. Oroszország bevételeinek jelentős részét azon illegitim kereskedelmi tevékenységekből szerzi, amelyek a Fekete-tengerhez való korlátlan hozzáféréstől függenek.

Ez a fő tengeri útvonal, amelyet Oroszország az Ukrajnából kifosztott áruk újraértékesítésére használ. Az orosz gabona 100 százalékát az azovi- és a fekete-tengeri kikötőkből exportálják, és ez egy fontos kereskedelmi folyosó, amelyen keresztül az európai és kínai gyártású áruk eljutnak Oroszországba. Jelenleg Oroszország de facto uralja a Fekete-tengert, kőolajtermékeket és fegyvereket exportálva a régión kívülre.

A Fekete-tengeren elfoglalt, nagyrészt megkérdőjelezhetetlen pozíciója abban is segít Oroszországnak, hogy a szankciókat megkerülve hozzáférjen a külföldi előállítású termékekhez és alkatrészekhez. Az orosz fekete-tengeri kikötőkbe érkező importtermékek egy része kettős, katonai-polgári felhasználású, amit aztán Moszkva alkalmaz agressziós háborújában.

Ukrajna kifosztása

Az orosz állam és a Kremlhez közel álló személyek ipari szinten lopják el Ukrajna nemzeti javait és természeti erőforrásait a megszállt területekről. Ukrajna 2014-es inváziójának kezdete óta Oroszország tucatnyi ukrán gyárat, finomítót, tengeri szénhidrogén-fúróplatformot, haditengerészeti és kereskedelmi hajót, sőt fémhulladékot foglalt le. Oroszország a megszállt Donbászból kitermelt szenet a mai napig a régióban és azon kívül is forgalmazza.

Ukrajna területén a több tízezer négyzetkilométert kitevő megszállás lehetővé tette Oroszország és állami vállalatai számára, hogy több millió tonna ukrán mezőgazdasági árut raboljanak ki és értékesítsenek kifinomult csempészettel, amelyekhez hamisított árujegyzékeket használnak fel. Bár az orosz gabonalopást leleplezték, ezt nem sikerült megállítani.

Éppen ellenkezőleg, a művelet egyre nagyobb és jobban szervezett. Moszkva új kikötői létesítményekkel bővíti a kifosztott gabona berakodását, valamint új exportútvonalakat hoz létre. Az Ukrajnából ellopott mezőgazdasági árukat gyorsabban exportálják, több helyre, többek között a tágabb földközi-tengeri régió és a Közel-Kelet vásárlóihoz.

Az ellopott gabonát a Don-menti Rosztovba is elviszik, ahol a hazai termelésű orosz terméshez keverik, és onnan adják el vagy adományozzák a világ többi részének. Az ingyenes gabona, amelyet Oroszország a júliusi szentpétervári csúcson ígért az afrikai nemzeteknek, valószínűleg legalább részben a kifosztott ukrán termést fogja tartalmazni.

Az Ukrajnából elrabolt gabonát az orosz terméshez keverik, és úgy adják vagy adományozzák el. Fotó: Depositphotos
Az Ukrajnából elrabolt gabonát az orosz terméshez keverik, és úgy adják vagy adományozzák el. Fotó: Depositphotos

Sőt, a lopások egyre inkább a nyílt színen történnek. Például míg tavaly Ukrajnából csak Szíriába és Törökországba szállították az ellopott gabonát, idén viszont nyomon követték a megszállt Szevasztopol Avlitai gabonatermináljáról érkező szállítmányokat, amelyek a Szuezi-csatornán keresztül közvetlenül az iráni Bandar Khomeinibe mennek.

Idén Ukrajna jogellenesen annektált donbászi területeiről – az úgynevezett Luhanszki és Donyecki Népköztársaságokból (LPR, DPR) – közvetlenül szenet exportálnak a regionális országokba.

Kőolajtermékek piaca

A Fekete-tenger létfontosságú ahhoz, hogy Oroszország exportálni tudja uráli kőolajkeverékét. Augusztus elején ennek a keveréknek az ára átlépte a 60 dolláros árplafont, amely felett a nyugati kormányok ígéretet tettek arra, hogy szankcionálják az orosz olaj szállításában vagy egyéb kiszolgálásában közreműködő cégeket.

A kőolajtermékek kereskedelmében is nagy szerepe van a Fekete-tengernek. Fotó: Unsplash
A kőolajtermékek kereskedelmében is nagy szerepe van a Fekete-tengernek. Fotó: Unsplash

A nyugati szankciók és az árplafon elkerülése érdekében Oroszország egy „kísértet tankhajó-flottát” hozott létre, amelyet állami, vagy magántulajdonban lévő vállalatoktól új üzleti szervezetekhez költöztettek át, és idegen lobogó alatt hajóznak. Az érintett hajók nyersolajat és kőolajszármazékokat szállítanak ki a Fekete-tengerről: vagy olyan nemzetközi célpontokra, mint a görögországi Laconian-öböl – ahol hajóról hajóra szállítások zajlanak –, vagy más országokba, például Indiába, ahol a nyersolaj finomítása Oroszország tulajdonában lévő létesítményekben történik. Ezt aztán újraexportálják az Európai Unióba.

Nemzetközi áruk importja

Oroszország a Fekete-tengertől – különösen Novorosszijszk kikötőjétől – is függ az európai és ázsiai gyártású autók, például vadonatúj kínai elektromos járművek, valamint számos egyéb fogyasztási és ipari cikk importja során. Ezenkívül egyre több használt autót importálnak Európából Oroszországba olyan grúz tengeri kikötőkön keresztül, mint például Poti.

Nő Ukrajna nemzetközi támogatása

Ukrajnának eközben a Nyugaton kívüli nemzetközi támogatottsága egyre növekszik, különösen a Közel-Keleten. Szaúd-Arábia augusztus 5. és 6. között Dzsiddában Ukrajna békecsúcsot szervezett, amelyen az USA, az európai államok, Törökország, Brazília, Kína és India mind támogatásukat fejezték ki az ENSZ Alapokmánya, valamint a területi integritás és szuverenitás elvei mellett. Az ukrán média a dzsiddai tárgyalásokat a 2023 végére tervezett globális békecsúcs előkészítésének tekintette, amelyet Andrij Jermak, Volodimir Zelenszkij elnök hivatalának vezetője is kifejezetten megfogalmazott.

Emellett az Ukrinform állami hírügynökség idézte Jermak helyettesét, aki a helyszínválasztás kapcsán kifejtette: „A lényeg az, hogy a Közel-Keleten tartjuk a találkozót, ami teljesen tönkreteszi Oroszország narratíváját, miszerint Ukrajnát csak a kollektív Nyugat támogatja.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG