Az, hogy pontosan mikor érkezik meg a szállítmány, nem derült ki az elnöki bejelentésből - mutatott rá az Ukrajinszka Pravda hírportál. Az elnök szavai szerint a tárgyalások február óta tartottak. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója állítólag megígérte Zelenszkijnek, mindent megtesz annak érdekében, hogy Ukrajna megkapja az oltóanyagot.
"A mai nap nagyon fontos Ukrajna és az ukránok számára: ma végre egy fontos szerződést kötöttünk a Pfizerrel tízmillió dózis Pfizer-vakcina szállításáról. Nagyon nehéz volt elérni, de a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourla-val folytatott beszélgetésemnek köszönhetően - amely február 8-án volt -, létrejött a megegyezés. Megígérte, hogy mindent megtesz, ami lehetséges és azt is, ami lehetetlen, és megcsinálta" - fogalmazott Zelenszkij.
A tárgyalásokat a közlemény szerint ukrán részről közvetlenül Andrij Jermak, az elnöki iroda vezetője folytatta, aki kijelentette, hogy az amerikai gyógyszergyártó vállalattal folytatódik és bővül az együttműködése Ukrajnának.
Sok még a homályos részlet
Az egészségügyi tárca később nyilvánosságra hozta, hogy keretmegállapodást kötött az amerikai vállalattal. Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter az Ukrajinszka Pravda szerint közölte, hogy az első adag vakcina érkezése a "közeli hónapokban" várható, a teljes szállítmány pedig "az idei év folyamán". A tárca közleményéből nem derült ki, hogy mennyibe került Ukrajnának a Pfizer-vakcina, és az sem, miként fogják szállítani a különleges hűtést igénylő oltóanyagot.
Ukrajnába csak februárban érkezett meg az első adag covid-vakcina: az Astra Zeneca Indiában gyártott oltóanyaga volt az első rendelkezésre álló szer az országban. Március 25-én érkezett az első szállítmány Kínából, a Sinovac gyártótól. (A Kínai Kommunista Párt felügyelete alatt álló lap korábban arról írt: Ukrajna 6,91 millió adag Sinovac vakcinát rendelt összesen.) Az AP korábbi összeállítása szerint Ukrajnában erős az oltásellenesség: egy márciusi felmérés szerint a lakosság 60 százaléka nem oltatná be magát - ez a szám ráadásul növekszik, egy hónappal korábban még csak 40 százalék utasította volna vissza az oltást. Az AP összeállítása szerint a növekvő oltásellenesség hátterében az oltóanyagok iránt általában meglévő, a szovjet érában gyökerező bizalmatlanság áll, amelyet a vakcinabeszerzésekhez kapcsolódó korrupciós botrányok és a közösségi médiában terjedő álhírek is fokoznak.