Nyilvánosságra hozta a Global Times azoknak az országoknak a részleges listáját, amelyek kínai gyógyszergyártóktól (is) vásároltak vagy kaptak koronavírus elleni vakcinát.
A Kínai Kommunista Párt felügyelete alatt álló lap a külügyminisztériumra hivatkozva úgy fogalmaz:
Kína 53 fejlődő országot lát el vakcinákkal, és 22 országba exportálja azokat.
A név szerinti listán 39 ország szerepel, ezek mintegy fele ázsiai. Emellett hét afrikai, hét latin-amerikai és öt európai ország, valamint az Egészségügyi Világszervezet is részesül kínai oltóanyagban. A fejlődő országok a vakcinák egy részét adományként kapják meg.
A top 3 vevő: Szerbia, Ukrajna, Magyarország
Európán belül a legtöbb adagot, szám szerint 8 milliót Szerbia vásárolta. Ebből eddig 1,5 millió érkezett meg, január óta már oltanak is vele.
Elsősorban ennek köszönhető, hogy déli szomszédunk sokkal jobban halad a vakcinálással az uniós országok többségénél.
Szerbia után következik Ukrajna (6,91 milliós rendelés), Magyarország – mi 5 millió adagot vettünk, amiből 550 ezer érkezett meg –, majd Bosznia-Hercegovina (80 ezer vakcina). A lap szerint Fehéroroszország is beszerzett kínai oltóanyagot, de azt nem tudni, hogy mennyit.
A listán nem szereplő Észak-Macedónia pedig két héttel ezelőtt közölte, hogy 200 ezer adag oltóanyagot vesz az egyik kínai gyártótól, a Sinopharmtól. (Háttéranyagunk: Covid-oltások - Magyarország a középmezőnyben, Szerbia lekörözte az EU-t.)
Kínai közlések szerint egyébként eddig 43 millió adag Sinopharm-oltóanyagot adtak be embereknek a világon, ebből 34 milliót Kínában. A távol-keleti ország vakcina-gyártási kapacitása 2022 végére elérheti az évi 4 milliárd adagot.
Magyarország engedélyezte, az EU még nem
Eddig tehát összesen legkevesebb hat európai ország vett kínai vakcinát, közöttük egy uniós állam van: Magyarország.
Itthon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet január végén adott zöld jelzést a Sinopharm oltóanyagának, múlt héten pedig a Nemzeti Népegészségügyi Központ is engedélyezte azt.
Ezzel a vakcinával ezen a héten kezdődhetnek az oltások.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyével ugyanakkor egyelőre nem rendelkeznek a kínai gyártók.
Magyarországon jelenleg négyfajta vakcinát használnak, ebből három nyugati cégtől (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca), származik, a Szputnyik V pedig Oroszországból érkezett.