5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a világ rendelkezik megfelelő „eszközökkel, tudással és megoldásokkal”, nem megfelelő a megvalósítás üteme. Ha nem hajtanak végre a kormányzatok felgyorsított éghajlati fellépést nagyobb kibocsátáscsökkentéssel, a világ egyirányú úton halad a pusztulás felé. Káncz Csaba jegyzete.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) április 21-én Genfben közzétett, a Globális éghajlat helyzetéről szóló 2022-es jelentése szerint az utolsó egymást követő nyolc év (2015-2022) volt Földünk eddig feljegyzett nyolc legmelegebb éve. A jelentés sötét árnyat vetett a Föld Világnapjára, amelyet 2023. április 22-én ünnepeltünk. A Párizsi Megállapodást – amely az éghajlatváltozással kapcsolatos folyamatban lévő globális tárgyalások támpontjaként szolgál – egyébként 2015-ben írták alá.

A jelentés rámutat, hogy a helyzet sokkal rosszabb is lehetett volna, ha az elmúlt három évben nem zajlott volna a La Niña nevű időjárási esemény, amely hűsítő hatással van az időjárási rendszerre. A jelentésre reagálva António Guterres, az ENSZ főtitkára kiemelte, hogy az alkalmazkodás és a reziliencia terén jelentős mértékben megnövelt beruházásokra van szükség, különösen a legsebezhetőbb országok és közösségek számára – amelyek éppenséggel a legkevesebbet tettek a válság előidézésében.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint az alkalmazkodás és a reziliencia terén jelentős mértékben megnövelt beruházásokra van szükség. Fotó: ENSZ / Mark Garten
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint az alkalmazkodás és a reziliencia terén jelentős mértékben megnövelt beruházásokra van szükség. Fotó: ENSZ / Mark Garten

A WMO legfrissebb jelentésének megállapításai igazolják azt, amiről a civil társadalom mindvégig panaszkodott – hogy a legtöbb iparosodott és a kibocsátásokban vezető ország nem teljesítette szóbeli ígéreteit és kötelezettségvállalásait az éghajlattal kapcsolatban. Nyilvánvaló, hogy a Párizsi Megállapodás nem tudta lecserélni a fosszilis tüzelőanyagokat, amelyek túlnyomórészt felelősek az éghajlati válságért.

Egyértelműnek tűnik, hogy a világnak új globális keretrendszerre van szüksége a fosszilis üzemanyagokra vonatkozó szerződés formájában a 2015-ös éghajlati megállapodás kiegészítéseként, hogy a nemzetközi együttműködésen és szolidaritáson keresztül előmozdítsák a zöld átmenetet.

Sorra dőlnek meg a rekordok

A rekord higanyszál-emelkedés mellett számos más éghajlati rekord is megdőlt 2022-ben a jelentés szerint:

  • A globális átlaghőmérséklet emelkedése: ez tavaly 1,15 Celsius-fok volt, ami 1,02 és 1,28 Celsius-fok között mozog az 1850–1900 közötti átlag felett. Az iparosodás előtti korszakot tekintik viszonyítási alapnak, mivel akkor még nem volt jelentős antropogén szénkibocsátás.
  • Rekord olvadás az antarktiszi jégben: ez minden idők mélypontjára, 1,92 millió négyzetkilométerre esett 2022. február 25-én, ami a feljegyzések történetének legalacsonyabb szintje, és csaknem 1 millió négyzetkilométerrel marad el a 2020-ig tartó elmúlt három évtized átlagától.
  • Megugrott az üvegházhatású gázok mennyisége: a három üvegházhatású gáz – a szén-dioxid, a metán és a dinitrogén-oxid – szintje 2022-ben tovább nőtt az előző évben elért történelmileg magas szinthez képest.
  • A tengerszint emelkedésének üteme megduplázódott: a globális átlagos tengerszint 2022-ben tovább emelkedett. A műholdfelvételek első évtizede (1993–2002) és a legutóbbi (2013–2022) között 2,27 mm-ről 4,62 mm-re nőtt az emelkedés szintje. Az óceán hőtartalma, amely ezt az energianövekedést méri, új rekordot ért el.
  • A gleccserek rekordmértékű elvékonyodása: a gleccserek, amelyekről hosszú távú megfigyelési adatok állnak rendelkezésre, 2021 októbere és 2022 októbere között több mint 1,3 méterrel vékonyodtak. 1970 óta az összesített vékonyodás közel 30 méter.
  • 2022-ben az óceánok körülbelül háromötödében volt tengeri hőhullám: bár a hűsítő La Niña állapota továbbra is fennáll, 2022-ben az óceánok felszínének 58 százalékán volt legalább egy tengeri hőhullám.
  • A rekordot döntő hőhullámok 15 ezer embert öltek meg Európában: Spanyolországban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Portugáliában a nyár folyamán a többlethalálozás meghaladta a 15 ezret.

Erősödő éghajlati aggodalmak, amint más válságok is felbukkannak

A WMO főtitkára, Petteri Tallas szerint az éves jelentés ismét arra helyezte a hangsúlyt, hogy az éghajlatváltozás hogyan tovább növelte hatókörét 2022-ben, a hegycsúcsoktól az óceánok mélyéig. Az aszályok, az árvizek és a hőhullámok minden kontinens közösségét érintették, és sok milliárd dollárba került a világgazdaságnak – áll a jelentésben, amely az éghajlati károk gazdasági oldalát vizsgálja. Egyedül Pakisztán 30 milliárd dollárt veszített az árvíz okozta hatások miatt, míg Ausztrália 4 milliárd dollárt.

Az árvizek okozta károk milliárd dollárokban mérhetők. Fotó: Pexels
Az árvizek okozta károk milliárd dollárokban mérhetők. Fotó: Pexels

Mindenesetre úgy tűnik, hogy nincs minden veszve, mivel a WMO értékelése elismerte az „ENSZ-ügynökségek közötti együttműködést”, amely nagyon hatékonynak bizonyult a szélsőséges időjárási és éghajlati események által kiváltott humanitárius hatások kezelésében, különösen a kapcsolódó halálozás és a gazdasági veszteségek csökkentésében.

A jelentés kiemeli a világjárvány okozta éghajlati tényezők és konfliktusok együttes hatását is, rámutatva, hogy a növekvő alultápláltságot súlyosbították a hidrometeorológiai veszélyek és a COVID-19, valamint az elhúzódó konfliktusok együttes hatásai.

A jelentés azt is kifejti, hogy a veszélyes éghajlati hatások és a szélsőséges időjárási események miként idézték elő emberek újbóli kitelepítését, és rontották tovább a körülményeiket a 2022 elején már földönfutó 95 millió embernek.

A klímaelemzők hangsúlyozzák, hogy bár a világ rendelkezik megfelelő „eszközökkel, tudással és megoldásokkal”, nem megfelelő a megvalósítás üteme. Rámutatnak, hogy ha a kormányzatok nem hajtanak végre felgyorsított éghajlati fellépést – mélyebb, gyorsabb kibocsátáscsökkentéssel, hogy a globális hőmérséklet-emelkedést 1,5 Celsius-fokra korlátozzák –, a világ egyirányú úton halad a pusztulás felé.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – Miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG