5p

Az oroszországi magyar export jelentősen visszaesett, a háború azonban lehetőséget is jelent a kockázatot felvállaló magyar cégek számára, hangzott el a Magyar Külkereskedelmi és Iparkamara (MKIK) külgazdasági évnyitó konferenciáján.  A panelbeszélgetésen a magyar külpiaci üzleti lehetőségeket vették számba a szervezet szakértői.

Az orosz gazdaság erősen visszaesett, nagy problémákkal küzd, de nem omlott össze a nyugati szankciók miatt, jelentette ki Szekeres István, az MKIK Magyar-Orosz Tagozat elnöke a beszélgetésen.

Mint mondta, Oroszország importja 20, exportja pedig 14 százalékkal esett vissza tavaly, az infláció 13 százalék volt, az idén pedig 0-3 százalékkal csökkenhet a gazdaság teljesítménye becslések szerint. Bár a behozatal 2023-ban növekedhet (hat százalékkal), az export ugyanennyivel tovább csökkenhet, az infláció pedig 10 százalék felett maradhat.

Zuhant az exportunk, de...

Ami a hazai vonatkozásokat illeti, Szekeres István szerint a magyar export Oroszországba 37 százalékkal 1,3 milliárd dollárra esett vissza tavaly. A csökkenés persze egész Európára jellemző, Nagy-Britannia oroszországi exportja például 58 százalékkal zuhant. Ezzel szemben Törökország csaknem 50 százalékkal növelte kivitelét.

Szekeres István, az MKIK Magyar-Orosz Tagozat elnöke (szemben) szerint a nyugati cégek kivonulása üzleti lehetőség a magyaroknak. Fotó: Privátbankár/Izsó Márton Artúr
Szekeres István, az MKIK Magyar-Orosz Tagozat elnöke (szemben) szerint a nyugati cégek kivonulása üzleti lehetőség a magyaroknak. Fotó: Privátbankár/Izsó Márton Artúr

Nem túl kedvező tehát a helyzet, az új piaci befektetésekkel minimum őszig várni kell, figyelmeztetett. Ezzel együtt erősíteni kell az oda exportáló és ott gyártó magyar cégek helyzetét, hogy a háború után jó pozícióból szálljanak be a versenybe.

A Magyar-Orosz Tagozat elnöke kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy a nyugati cégek kivonulása egyben üzleti lehetőséget is teremt a befektetőknek: most lehet olcsón megvenni a távozó vállalatok telephelyeit, üzleteit. Ez persze kockázatos, de Oroszországban ilyen szempontból nagyok a lehetőségek, fogalmazott.

Prémium áru Kínába

Egy másik keleti nagyhatalommal, Kínával kapcsolatban Nádasi Tamás, az MKIK Magyar-Kínai Tagozatának az elnöke úgy vélekedett: a világ a blokkosodás útján halad, Kína ugyanakkor akár nyertese is lehet a háborúnak. Megállíthatatlanul jönnek a kínaiak Európába, Magyarországra, és békés úton hódítják meg a világot: vásárolnak és befektetnek, jegyezte meg.

Szerinte az ottani, 1,4 milliárd fős piac óriási lehetőséget jelent a külföldi cégeknek, mint ahogy az is, hogy a lakosság óriási megtakarításokkal rendelkezik.  

Hozzátette: míg Magyarország területének 60, addig Kína területének csak hat százaléka megművelhető, ezért a távol-keleti ország szinte minden élelmiszerből behozatalra szorul, azaz korlátlan exportlehetőségeket jelent a magyar agrárium számára.

Olcsó áruval a magas szállítási költségek miatt ugyanakkor nem érdemes foglalkozni, főleg prémium áruval lehet betörni az ottani piacra, vélekedett.

Ami az egyéb piacokat illeti, a panelbeszélgetésen elhangzott: Törökország amúgy sem könnyű piac, a közelgő, májusi választások miatt pedig még bonyolultabb a helyzet, ezért a befektetésekkel érdemes megvárni a második félévet.

Kazahsztánban szintén a mezőgazdasági cégek előtt vannak lehetőségek, a közeljövőben például vetőmagot fog kiszállítani oda az MKIK. A közép-ázsiai térségbe ugyanakkor nehéz és a korábbinál drágább most szállítani az ukrajnai háború miatt, 3-4 hét alatt jutnak csak el oda a kamionok Európából.

És mi van az európai piacokkal?  

Ami Európát illeti, a német piacon a zöld technológiában vannak lehetőségek, mivel a német gazdaság zöld átálláson megy át, emellett elektronikai műszereket, alkatrészeket tekintve is importra szorul, ami lehetőség a magyar cégeknek is, mondta Bódi László. A Magyar-Német Tagozat elnöke szerint német középvállalatok is szóba jöhetnek akvizíciós célként.

Szlovákiával kapcsolatban Tordai Péter, a Magyar-Szlovák Tagozat elnöke azt emelte ki, hogy jók a politikai kapcsolatok a két kormány között, gazdaságilag Szlovákia Magyarország egyik legfontosabb partnere.

A magyar beruházók nagyon aktívak Szlovákiában, fordítva viszont ez nem igaz: a szlovákok magyarországi befektetései csak tizedét teszik ki az ottani magyar befektetéseknek.

A hazai cégeknek vonzóak lehetnek a határmenti Interreg-programok turisztika és képzési területen, fűzte hozzá.

A román-magyar gazdasági kapcsolatokon szintén nem látszik a háború hatása, erről már Orosz Tivadar, a Magyar-Román Tagozat elnöke beszélt.

Mint mondta, a két ország közötti kereskedelmi forgalom 12,5 milliárd euróra nőtt 2022-ben. Románia a 7. legnagyobb partnerünk a külkereskedelemben, az exportunkat tekintve a 3., az importot tekintve a 11. helyen áll – az áruértéket tekintve mintegy 3 milliárd euróval többet viszünk ki, mint amennyit behozunk.

Orosz Tivadar arra is felhívta a figyelmet, hogy villamosenergiát exportálunk és importálunk is Romániából, szerinte ebben van perspektíva. Fontosnak nevezte a vas és acél importját is, és kitért arra is, hogy folyamatosan növekszik a romániai magyar befektetések súlya.

A Nyugat-Balkánnal kapcsolatban Galambos Attila, a Nyugat-balkáni Tagozat elnöke azt emelte ki, hogy nagyon jó a viszony Szerbiával, és a térség többi országával is aránylag jók a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok. Ugyanakkor ott is probléma a munkaerő hiánya a jelentős elvándorlás miatt.

Az MKIK évnyitó konferenciáján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is beszélt az idei fő külgazdasági célokról. Erről itt olvashatnak:  

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mintegy 900 milliárd dollárra olvadt a kínai ipari cégek nyeresége
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 09:46
Kínában az ipari nagyvállalatok adózott eredménye 913,7 milliárd dollár volt a november végével záródott idei első 11 hónapban, 4,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala pénteken.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter kiütheti a nyeregből Orbán Viktort
Csabai Károly | 2024. december 27. 05:49
Ez a konklúziója a lapcsoportunk Klasszis Klubjában 2024-ben rendezett beszélgetéseknek, ahol – az utóbbi évekhez hasonlóan – ezúttal is a hazai közélet számos neves személyisége volt a vendégünk.
Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG