A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai közölték, hogy becslésük szerint az olajárak legutóbbi csökkenése azonnali hatásként hozzávetőleg 1 százalékponttal csökkenti Magyarország, Románia és Lengyelország éves inflációs ütemét.
A ház szerint ha az olajárak tartósan alacsonyan maradnak, akkor ezekben az országokban valószínűleg jelentősen lefelé kell majd módosítani az inflációs előrejelzéseket.
A kereskedelmi mérlegeket tekintve a térségben Magyarország jár a legjobban az olajárak csökkenésével, mivel itt a legmagasabb a GDP-arányos energiaimport-számla - állapítják meg a cég elemzői.
![]() |
Az olaj ára 4 éves mélypont közelében - a charton 100 hordó Brent árát ábrázoltuk |
Azért kamatot talán nem vágnak
A ház szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank további kamatcsökkentéseket hajtana végre, tekintettel egyebek mellett arra, hogy a jelentős költségvetési és monetáris ösztönzés hatására már élénkül a hazai kereslet a magyar gazdaságban.
A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint mindazonáltal ha az olajárak csökkenése a magyarországi infláció további jelentős lassulását okozná, az lehetővé tenné az MNB számára az első kamatemelés elhalasztását 2016-ra. A cég jelenlegi alapeseti várakozása az, hogy a magyar jegybank 2015 végéig 0,90 százalékkal emeli alapkamatát a mostani 2,10 százalékos mélységi rekordról.
A magyar autósok tutira nyertek
Akik biztosan nyertek, azok a magyar autósok: a héten kétszer is csökkentette a Mol az üzemanyagok árát, a benzinét összesen 18 forinttal, így 400 forint alatt van a benzin átlagára.
Miért esik az olaj ára? Meddig nézik ezt tétlenül az olajtermelők? Milyen biztonságpolitikai következménnyel jár az áresés? Háttér-elemzésünk az olajárról: Ezért zuhan az olajár: vigyázz az oroszokkal, Magyarország! >> |