Olaszországban a városi közlekedési vállalatok dolgozói – főleg buszsofőrök – jelentkeztek ugyanis arra, hogy lebonyolítsák a szavazást. Az elnöki tisztségek ugyanis remekül fizetnek, emiatt azonban nincsen elég sofőr szolgálatban, amitől gyakorlatilag összeomlott a tömegközlekedés a mai napra Olaszországban. A szavazókörök elnökei napi bruttó 187 eurót kapnak péntektől keddig, Rómában még ennél többet is, 224 eurót, itt ugyanis tartományi választás is zajlik.
Így négy nap alatt több száz eurót tudnak összegyűjteni a sofőrök, emiatt viszont alig maradt szolgálatban bárki is. Rómában csökkenteni kellett a buszok számát, Velencében a vaporettoforgalom is csökkent, mivel a vízibuszok sofőrjei is épp szavaztatnak. Az elnök mellett egy titkár és négy szavazatszámláló dolgozik minden választókerületben. Mivel a választókörzeteket iskolákban állították fel, így szerdáig Olaszország-szerte szünetel a tanítás, a végleges eredmény legkorábban keddre várható.
Így szavaznak az olaszok
A szavazófülkékben mindenkinek két nagy méretű szavazólapon kell beikszelnie a kiválasztott jelöltet vagy a pártlistát. Az egyik szavazócédula rózsaszínű, ezen a képviselőházi jelöltre lehet szavazni, míg a másik sárga színű, amin a szenátusi mandátumokra voksolhatnak. A képviselőkre minden 18. életévét betöltött olasz állampolgár szavazhat, a szenátus tagjainak megválasztásához a választónak 25 évesnek kell lennie.
A szavazólapokon kizárólag a választókörzetben kapott speciális, kitörölhetetlen nyomot hagyó ceruzával lehet jelölést tenni. Most először a szavazólapokat - összehajtogatásuk után - a választók átadják a választókörzet elnökének, aki egy kóddal azonosítja őket a szavazási csalások elkerülésére. A szavazócédulát csak ezután dobják be az urnába. Az első részvételi adatok valamikor dél után érkezhetnek.
Urnához járulnak a politikusok is
A tervek szerint Paolo Gentiloni ügyvivő miniszterelnök Rómában szavaz, Matteo Renzi a balközép Demokrata Párt (PD) főtitkára szülővárosában, Firenzében, az Északi Ligát vezető Matteo Salvini Milánóban, Luigi Di Maio az Öt Csillag Mozgalom (M5S) miniszterelnök-jelöltje a dél-olaszországi Campaniában. Az adócsalásért elítélt Silvio Berlusconinak, a Hajrá Olaszország (FI) ellenzéki olasz jobbközép párt vezetőjének azonban nincs szavazati joga.
A szavazásra jogosult több mint 4 millió külföldi olasz már leadta szavazatát postán vagy a diplomáciai képviseleteken: ők 12 képviselőt és 6 szenátort választanak maguknak a római parlamentbe. A külföldi olaszok szavazatait is a vasárnap esti 11 órás urnazárás után kezdik el összeszámolni.
Putyin barátja veheti át a hatalmat – de ki menti meg a bankokat? Másfél hónap múlva jönnek az olasz általános választások és a 81 éves Berlusconit már egyenesen az olasz populizmus elleni garanciaként ajnározzák az EU vezetői. A nagy kérdés a zombi-állapotban leledző olasz bankrendszer, amelyet egy stabil kormányzatnak kellene kipucolni a beépült érdekcsoportoktól, de ilyen kormányzat nincs a láthatáron. Putyin is drukkol Berlusconinak, akivel nagyon szoros bizalmi viszonyt ápol. Káncz Csaba jegyzete. >>> |