3p

Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.

Németországnak át kellene vennie az Egyesült Királyság tapasztalatait, amelyeket a brexit után szerzett. Ezzel biztosíthatná, hogy iparának leépülése ne egy sokszerű vagy egy fokozatos életszínvonal-romlást hozzon, hanem csak egy egyszeri, elviselhető visszaesést – véli Carsten Brzeski, az ING közgazdásza, akinek egyébként Németország a szülőföldje.

Az ipari termelés spontán visszaesése mellett az új amerikai adminisztráció Európát sújtó esetleges büntetővámjai gyorsíthatják a kellemetlen folyamatot. Brzeski szerint a lényeg az, hogy a németeknek újra ki kell találniuk a gazdaságokat, ami nagyon hasonlít ahhoz, amire a britek készültek, miután elhagyták az Európai Uniót és ezzel radikálisan romlottak vállalataik külpiaci pozíciói.

Elbízták magukat a németek pedig nem volt rá okuk

A szakértő úgy látja, hogy a német gazdaság 2020-ig, a koronavírus-járvány kezdetéig muzsikált igazán jól, legalábbis a felszínen. A németek a határaikon túl lévő országokban csak exportpiacokat láttak, és nem gondoltak arra, hogy ötleteket adhatnak arra, hogyan alakítsák saját vállalataik tevékenységét. Most változtatniuk kell ezen. Nem egyszerűen át kell venniük a „brit modellt”, mert ez nem létezik, hanem újra ki kell találniuk, milyen üzleti modell alapján akarnak továbblépni. Az Egyesült Királysággal kapcsolatos előrejelzések úgy szóltak, hogy a brexit után a gazdaság recesszióba hanyatlik, az exportot megtizedeli az uniós kilépést. Ebből nem sok minden teljesült.

Mi lesz most?
Mi lesz most?
Fotó: Depositphotos

A London School of Economics üzleti iskola 2024-es tanulmánya szerint a brit kivitel hasonló tempóban nőtt az európai országokba a brexit után, mint amilyenben előtte bővült. Ennek az a magyarázata, hogy a termékkivitel helyét átvette a szolgáltatásexport. Ez alatt a tanácsadás, a pénzügyi és az oktatási szolgáltatások értendők.

Pályamódosításra kényszerülhetnek a németek, de elkerülhetik a süllyesztőt

Brzeski úgy látja, hogy Németországban a politikai vita arról folyik, hogyan modernizálják a régi gazdasági modellt ahelyett, hogy arról társalognának, mivel váltsák le azt. Például ha egy mérnök elveszti az állását a Volkswagennél, akkor elmehet egy bárba dolgozni Berlinben, ahol munkaerőhiány van. Természetesen rosszabbul keresne, ám ez lehet a módja annak, hogy ne veszítsen el mindent, hanem csak egy fokkal kerüljön rosszabb helyzetbe.

Az ING számításai szerint a német gazdaság aligha kerülheti el a téli recessziót. A pandémia előtti utolsó békeévhez, 2019-hez képest mindössze 0.1 százalékkal bővült a GDP-je, amivel a világ leggazdagabb államai (G7) közül a leggyengébben teljesített. Az Egyesült Királyság gazdasága például ugyanebben az öt évben 2,9 százalékkal bővült. Ebben persze szerepet játszik az olcsó orosz gáz elvesztése az Ukrajnában kitört háború nyomán, illetve a kínai gazdaság lassulása és átalakulása az elmúlt években. Az utóbbival a német autógyártók elvesztették termékeik piacának egy részét. Az ING becslése szerint Németországnak a következő évtizedben évente GDP-je 1,5 százalékát kell gazdasága átalakítására fordítania.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tizenhét éves rekord dőlt meg a spanyol gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 14:01
Spanyolországban 2 millió 561 ezer volt a regisztrált munkanélküliek száma tavaly decemberben, ilyen kevés munkanélkülit decemberben 2007 óta nem jegyeztek föl.  Tavaly novemberhez viszonyítva a munkanélküliek száma 25 ezer 300-zal (0,98 százalékkal) csökkent – közölte a spanyol munkaügyi hivatal pénteken.
Makro / Külgazdaság Vérrel-verítékkel küzd Nagy Márton egy fontos mutatóért
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:46
Bár a 2024-es költségvetést eredetileg 2,9 százalékos hiánycéllal tervezték meg, még messze vagyunk a teljesítésétől. A GDP-arányos hiány 2024. III. negyedévben 3,0 százalékos volt, az első három negyedévben pedig 3,5 százalékos lett.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék nem válaszolnak, pedig milliárdokról van szó
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:22
Milliárdokat pumpáltak az Eximbankba.
Makro / Külgazdaság Újabb pocsék gazdasági adat érkezett Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 08:31
2024 novemberében az export értéke éves szinten csökkent, míg az import növekedett a KSH első becslése szerint. 
Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
Makro / Külgazdaság Az euróövezetben sem minden fenékig tejfel, csak két ország van 50 pont felett
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:04
Megjöttek a friss feldolgozóipari adatok.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot se küldi át Rogán Antalnak Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 10:23
Lehetne rosszabb is a friss magyar BMI-adat. De lehetne sokkal jobb is.
Makro / Külgazdaság Korábban nem kezelt gyerekeknek nyújthat reményt egy új gyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 09:44
A Novartis kísérleti gyógyszere ígéretes eredményeket hozott.
Makro / Külgazdaság Jobbra számítottak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 08:33
Az elemzők ennél nagyobb növekedésre számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG