3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.

Németországnak át kellene vennie az Egyesült Királyság tapasztalatait, amelyeket a brexit után szerzett. Ezzel biztosíthatná, hogy iparának leépülése ne egy sokszerű vagy egy fokozatos életszínvonal-romlást hozzon, hanem csak egy egyszeri, elviselhető visszaesést – véli Carsten Brzeski, az ING közgazdásza, akinek egyébként Németország a szülőföldje.

Az ipari termelés spontán visszaesése mellett az új amerikai adminisztráció Európát sújtó esetleges büntetővámjai gyorsíthatják a kellemetlen folyamatot. Brzeski szerint a lényeg az, hogy a németeknek újra ki kell találniuk a gazdaságokat, ami nagyon hasonlít ahhoz, amire a britek készültek, miután elhagyták az Európai Uniót és ezzel radikálisan romlottak vállalataik külpiaci pozíciói.

Elbízták magukat a németek pedig nem volt rá okuk

A szakértő úgy látja, hogy a német gazdaság 2020-ig, a koronavírus-járvány kezdetéig muzsikált igazán jól, legalábbis a felszínen. A németek a határaikon túl lévő országokban csak exportpiacokat láttak, és nem gondoltak arra, hogy ötleteket adhatnak arra, hogyan alakítsák saját vállalataik tevékenységét. Most változtatniuk kell ezen. Nem egyszerűen át kell venniük a „brit modellt”, mert ez nem létezik, hanem újra ki kell találniuk, milyen üzleti modell alapján akarnak továbblépni. Az Egyesült Királysággal kapcsolatos előrejelzések úgy szóltak, hogy a brexit után a gazdaság recesszióba hanyatlik, az exportot megtizedeli az uniós kilépést. Ebből nem sok minden teljesült.

Mi lesz most?
Mi lesz most?
Fotó: Depositphotos

A London School of Economics üzleti iskola 2024-es tanulmánya szerint a brit kivitel hasonló tempóban nőtt az európai országokba a brexit után, mint amilyenben előtte bővült. Ennek az a magyarázata, hogy a termékkivitel helyét átvette a szolgáltatásexport. Ez alatt a tanácsadás, a pénzügyi és az oktatási szolgáltatások értendők.

Pályamódosításra kényszerülhetnek a németek, de elkerülhetik a süllyesztőt

Brzeski úgy látja, hogy Németországban a politikai vita arról folyik, hogyan modernizálják a régi gazdasági modellt ahelyett, hogy arról társalognának, mivel váltsák le azt. Például ha egy mérnök elveszti az állását a Volkswagennél, akkor elmehet egy bárba dolgozni Berlinben, ahol munkaerőhiány van. Természetesen rosszabbul keresne, ám ez lehet a módja annak, hogy ne veszítsen el mindent, hanem csak egy fokkal kerüljön rosszabb helyzetbe.

Az ING számításai szerint a német gazdaság aligha kerülheti el a téli recessziót. A pandémia előtti utolsó békeévhez, 2019-hez képest mindössze 0.1 százalékkal bővült a GDP-je, amivel a világ leggazdagabb államai (G7) közül a leggyengébben teljesített. Az Egyesült Királyság gazdasága például ugyanebben az öt évben 2,9 százalékkal bővült. Ebben persze szerepet játszik az olcsó orosz gáz elvesztése az Ukrajnában kitört háború nyomán, illetve a kínai gazdaság lassulása és átalakulása az elmúlt években. Az utóbbival a német autógyártók elvesztették termékeik piacának egy részét. Az ING becslése szerint Németországnak a következő évtizedben évente GDP-je 1,5 százalékát kell gazdasága átalakítására fordítania.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG